Terapię kognitywną wyróżnia skupienie na teraźniejszości. Problemy zdrowia psychicznego to wg niej konsekwencja wadliwych schematów poznawczych, a psychoterapia ma służyć ich modyfikacji.
Terapia poznawcza w Warszawie wykorzystywana jest do leczenia wielu zaburzeń problemów. Zobacz, jak przebiega i umów wizytę.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Ma doświadczenie w pracy z Pacjentami przy ich diagnozowaniu oraz prowadzeniu terapii.
Psycholog, Psycholog dziecięcy
Mgr Anna Nowowiejska psycholog, psychoterapeuta oraz trener. Prowadzi terapie nakierowane na szerokie spektrum zaburzeń dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Psycholog
Magister Barbara Kosmala psycholog, psychoterapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego I Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej. Pracuje z osobami dorosłymi.
Psychoterapeuta NFZ, Psycholog NFZ, Psycholog, Psycholog dziecięcy
Magister Marta Kobylińska ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie poznawczo-behawioralnym dla dzieci i młodzieży w Centrum CBT w Warszawie.
Psycholog
Psycholog, przyjmuje osoby dorosłe. W obszarze pomagania ludziom udziela się od 2002 r. Zajmuje się m.in. fobiami, zaburzeniami snu i skutkami długotrwałego stresu.
Psycholog
Mgr Oksana Czeberkus to specjalistka przyjmująca w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth Sielecka. Umów wizytę już dziś!
Psycholog, Psycholog dla młodzieży
Psycholog, przyjmuje młodzież w wieku od 14 do 18 lat oraz osoby dorosłe w dwóch centrach zdrowia psychicznego MindHealth w Warszawie.
Koncepcja psychoterapii kognitywnej została stworzona przez Aarona Becka, który wyróżnił dwa rodzaje przekonań stwarzających problemy — dysfunkcyjne założenia i myśli automatyczne. Dysfunkcyjne założenia mają swoje źródło w dzieciństwie, kiedy to Pacjent nabiera przekonań na temat tego, jaki jest. I właśnie ta zmiana przekonań jest jednym z elementów terapii kognitywnej. Beck uważał, że zmiana przekonań powoduje zmianę w zachowaniu i przez to problemy Pacjenta zostają wyeliminowane.
Warto także wyjaśnić, czym w koncepcji Becka są myśli automatyczne. Powstają one w wyniku konsekwencji założeń – jeśli ktoś uważa, że nie jest inteligentny, od razu pojawia się myśl automatyczna odnośnie tego, że wszystko zepsuje. Są to więc natychmiastowe oceny sytuacji, często nieadekwatne do faktów, a ich treść nie zależy stricte od sytuacji, ale od osoby i problemu psychicznego, z jakim się zmaga.
Myśli automatyczne, które są błędne, powodują tendencyjne interpretowanie rzeczywistości, a więc utrwalają poniekąd dysfunkcjonalne schematy. Zaliczamy do nich:
Do podjęcia psychoterapii w nurcie kognitywnym powinno skłonić długotrwałe odczuwanie dyskomfortu, obniżony nastrój i przekonanie o niskiej wartości. Każde cierpienie psychiczne powinno zostać skonsultowane z doświadczonym specjalistą, który pomoże dobrać najlepszy sposób leczenia.
Terapia kognitywna uznawana jest za bardzo skuteczną metodę terapeutyczną wykorzystywaną do leczenia:
Terapia poznawcza bywa stosowana także u osób cierpiących na schizofrenię oraz chorobę afektywną dwubiegunową (CHAD).
Co więcej, terapia kognitywna często pomaga w przypadku Pacjentów, którzy cierpią na dolegliwości fizyczne, takie jak:
W myśl terapii poznawczej ukryte myśli Pacjenta wpływają na jego zachowania i uczucia, a więc zadaniem terapeuty jest ich ujawnienie i zweryfikowanie. Dzięki ujawnieniu ukrytych myśli można je podważyć i wyeliminować te, które zaburzają codzienne funkcjonowanie Pacjenta, prowadząc do pojawienia się problemów.
Celem terapii kognitywnej jest to, aby Pacjent sam identyfikował błędne przekonania i sprawdzał ich wiarygodność poprzez pryzmat rzeczywistości. Wtedy będzie mógł spojrzeć realnie na swoje problemy, co z kolei przełoży się na wyeliminowanie cierpienia, którego doświadcza.
Podczas psychoterapii w nurcie kognitywnym bardzo ważna jest rola terapeuty, który musi umiejętnie poprowadzić rozmowę tak, aby Pacjent sam dostrzegł swoje dysfunkcje poznawcze. Terapeuta uczy odkrywania i nagłaśniania myśli, które poprzedzają różne wydarzenia i decyzje. Nie stosuje on metody perswazji, a na ogół metodę dialogu sokratejskiego, czyli zadaje pytania ogólne i formułuje twierdzenia, aby Pacjent sam doszedł do pewnych wniosków. Metoda dialogu sokratejskiego służy także zbadaniu znaczenia doświadczeń osoby zmagającej się z różnymi problemami. Pacjent, który sam dojdzie do pewnych wniosków, będzie mógł zmodyfikować swoje przekonania i tym samym zmienić zachowanie.
Inne techniki stosowane podczas terapii kognitywnej w Warszawie to:
W trakcie terapii kognitywnej często można spotkać się z zadawaniem Pacjentom prac domowych przez psychoterapeutów. Ma to na celu sprawdzenie, czy nowe umiejętności sprawdzają się w życiu codziennym Pacjenta. Terapeuta przygotowuje także Pacjenta na to, że początkowo może odczuwać dyskomfort związany ze wdrażaniem nowych przekonań. Prace domowe są powszechnie stosowane w terapii behawioralnej, ale jako pierwsze wprowadzone zostały właśnie w ramach terapii racjonalno-emotywnej.
Rolą terapeuty w psychoterapii w nurcie kognitywnym jest prowadzenie Pacjenta przez proces odkrywania słabo rozpoznawanych myśli i pomaganie mu w odnalezieniu nowych, właściwych przekonań. Porusza takie kwestie, jak:
Z kolei Pacjent powinien być z terapeutą szczery, a także monitorować zmiany zachodzące w życiu i emocje im towarzyszące. Tylko dzięki pełnej współpracy możliwe jest osiągnięcie zamierzonego celu.
Terapia poznawcza jest uważana za terapię krótkoterminową. Zwykle terapeuta umawia się z Pacjentem na kilka lub kilkanaście sesji terapii kognitywnej – zawsze podczas pierwszej sesji ma miejsce wywiad i wstępna diagnoza. Na kolejnej sesji psychoterapeuta określa mniej więcej przybliżony czas potrzebny do rozwiązania problemu.
Ile kosztuje terapia poznawcza w Warszawie?
Cena psychoterapii indywidualnej w MindHealth to 190 zł za godzinę*, natomiast pakiet 5 spotkań z psychoterapeutą wynosi 870 zł*.
Potrzebujesz pomocy i wybrała/eś nurt kognitywny? Wizytę u psychoterapeuty poznawczego w poradni Warszawie umówisz online w sklepie MindHealth lub dzwoniąc pod numer 22 566 22 24. Pacjent ma możliwość swobodnego wyboru terapeuty: informacje o nich można znaleźć na naszej stronie internetowej.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.