Schizofrenia jest przewlekłą i niebezpieczną chorobą, która wymaga leczenia, dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze jej rozpoznanie.
Diagnoza schizofrenii jest procesem długotrwałym: specjalista musi wykonać odpowiednie testy, a także przeprowadzić wywiad z Pacjentem i jego rodziną. Na pełen proces zapiszesz się w MindHealth.
Przejdź do sekcji FAQ, aby dowiedzieć się więcej o diagnozie schizofrenii u dzieci i dorosłych. Jak wygląda, ile kosztuje i jak długo trwa?
Możesz też od razu zarezerwować termin pierwszej wizyty.
Psycholog diagnosta, Psycholog
Magister Joanna Lazar jest absolwentką Psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Odbyła szkolenie z zakresu terapii par i małżeństw w nurcie integracyjnym oraz ukończyła czteroletni kurs z psychoterapii.
Psycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Marzena Szydłowska przyjmuje w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Krakowie. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, psychoedukację indywidualną i rodzinną. Pomaga także Pacjentom w rozwijaniu kompetencji społecznych i interpersonalnych. Stosuje głównie techniki poznawczo-behawioralne.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Katarzyna Weryho-Karczewska jest absolwentką Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej na kierunku psychologia, o specjalizacji klinicznej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłońskiego i w Grupowej Praktyce Lekarskiej Pro-Familia.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Małgorzata Stoch - Teodorczyk jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Psychologia ze specjalizacją psycholog dziecięcy i terapeuta pedagogiczny. Przyjmuje pacjentów od 3 roku życia.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Anna Pasławska-Turczyn ukończyła studia psychologiczne ze specjalizacją kliniczną oraz osobowości na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Jest absolwentką pedagogiki ze specjalizacją psychopedagogiki z profilaktyką społeczną na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Psycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dla młodzieży
Mgr Katarzyna Nowak jest psychologiem i psychologiem dziecięcym. Ukończyła Uniwersytet SWPS w Warszawie, obecnie jest też w trakcie nauki w szkole psychoterapii w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. W MindHealth w Krakowie prowadzi konsultacje psychologiczne dla dorosłych i dzieci. W pracy z Pacjentem wykorzystuje głównie podejście systemowe, budując relację opartą na zaufaniu.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog diagnosta, Psycholog, Seksuolog
Mgr Maciej Ślósarek przyjmuje w MindHealth w Toruniu jako psycholog i seksuolog. Pomaga osobom dorosłym. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy jako psycholog, seksuolog, doradca zawodowy oraz ma uprawnienia pedagogiczne.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog diagnosta, Neuropsycholog
Magister Karolina Ołdak przyjmuje w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Gdańsku. Jest psychologiem oraz neuropsychologiem. Pomaga Pacjentom w różnego rodzaju problemach i zaburzeniach, prowadząc m.in. Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach i elementy psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy
Mgr Katarzyna Białek konsultuje dzieci i młodzież, zajmuje się również poradnictwem dla rodziców. Głównym obszarem pracy są zaburzenia psychiczne okresu rozwojowego, trudności w sferze emocjonalnej oraz wychowawczej. Pracuje także z pacjentami dotkniętymi chorobami przewlekłymi. Uczestniczka wielu szkoleń i konferencji branżowych, na których bywała także prelegentką.
Psycholog diagnosta, Psycholog
Mgr Iwona Kosiba psycholog przyjmujący w MindHealth w Krakowie. Pracuje w osobami z zaburzeniami nastroju, osobowości, cierpiącymi z powodu objawów lęku, a także pomaga kobietom doświadczającym przemocy w związku.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęSchizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, które doprowadza do nieprawidłowego postrzegania rzeczywistości, jej odbioru i przeżywania. Powszechnie występują omamy, halucynacje, słyszenie nieistniejących głosów, a także zaburzenia myślenia, mowy, tożsamości, zachowania i emocji. Wyróżnia się kilka rodzajów schizofrenii: paranoidalna, hebefreniczna, katatoniczna, prosta, rezydualna i niezróżnicowana. Najczęściej diagnozowana jest schizofrenia paranoidalna.
Po diagnozę schizofrenii należy udać się zawsze wtedy, kiedy występują objawy zaburzeń psychicznych. Nie zawsze będą one oznaczały schizofrenię, warto jednak wiedzieć, że podstawowymi objawami choroby według Bleulera są tzw. 4A - „zaburzenia Asocjacji myślenia, Afektu, Autyzm oraz Ambitendencję (sprzeczność działań)”. Objawy schizofrenii dzieli się na objawy prodromalne (czyli takie występujące przed objawami właściwymi) i właściwe. Do objawów prodromalnych zaliczane są:
Na podstawie wymienionych wyżej objawów nie można jednak postawić jednoznacznej diagnozy, gdyż występują one także w przebiegu innych zaburzeń psychicznych.
Przebieg schizofrenii charakteryzuje się występowaniem objawów pozytywnych (omamów i urojeń) i negatywnych. Pacjent doświadcza tego, co w rzeczywistości się nie dzieje. Urojenia są fałszywymi przekonaniami, jednak żadne argumenty do Pacjenta nie docierają. Wyróżnia się kilka typów urojeń:
Omamy i halucynacje to kolejne objawy właściwe schizofrenii, które rozpoznawane są w trakcie diagnozy. Zazwyczaj dotyczą zmysłu słuchu – Pacjent słyszy głosy, które każą mu się zachowywać w konkretny sposób lub wyśmiewają go, pojawiają się także głosy z wewnątrz (z głowy). Osoba cierpiąca na schizofrenię uważa, że może z nimi rozmawiać.
Oprócz urojeń i halucynacji w przebiegu choroby pojawiają się także zaburzenia formy myślenia, pobudzenie, wrogość do otoczenia. Bliscy Pacjenta zauważają, że zaczyna zachowywać się dziwnie, nietypowo. Objawy mogą wystąpić nagle lub pojawiają się stopniowo.
Objawy negatywne (ubytkowe) schizofrenii to m.in. wycofanie emocjonalne, apatia, zmniejszenie spontaniczności, stereotypowość zachowań, brak zdolności odróżnienia świata realnego od fantazji, postawa autystyczna. Mogą także pojawić się objawy niecharakterystyczne, jak np. lęk, depresja, hipochondria i inne, dlatego przy stawianiu diagnozy niezbędna jest obserwacja Pacjenta przez dłuższy okres.
Schizofrenia paranoidalna jest najbardziej rozpowszechnioną postacią schizofrenii, obejmującą około 60 proc. ogółu rozpoznań choroby. Do objawów choroby zalicza się urojenia, omamy, niestabilny nastrój, stany lękowe, maniakalne i depresyjne, zaburzenia myślenia, rozkojarzenie.
Diagnozą zajmuje się lekarz specjalista psychiatrii, który obserwuje Pacjenta przez dłuższy czas, przeprowadza z nim wywiad, a także pyta bliskich o objawy, które zaobserwowali. Często przy diagnozie schizofrenii konieczny jest pobyt w szpitalu, aby móc postawić diagnozę.
W ocenie objawów schizofrenicznych pomocne są skale:
W przebiegu schizofrenii obserwuje się osłabienie funkcji poznawczych. Na ten objaw choroby zwrócono uwagę już w 1886 r., nazywając go wtedy „otępieniem wczesnym”. Osłabienie funkcji poznawczych prowadzi do pogorszenia ogólnego funkcjonowania Pacjenta, zwłaszcza w sferze społecznej.
Formalnie dysfunkcje poznawcze nie należą do ścisłych kryteriów rozpoznawania schizofrenii, są one przez badaczy uznawane za jeden z zasadniczych wymiarów tej choroby. Zaburzenia o różnym stopniu nasilenia występują u 90 proc. osób cierpiących na schizofrenię, przez co choroba zaczęła być traktowana jako neurorozwojowa. Z punktu widzenia neuropsychologii najistotniejszym elementem przebiegu schizofrenii są zaburzenia funkcji czołowych, czyli problemy związane z pamięcią operacyjną, koncentracją, emocjami oraz funkcjami wykonawczymi.
Wśród dysfunkcji poznawczych w schizofrenii znajdują się: prędkość przetwarzania informacji, pamięć operacyjna, uwaga, szybkość psychomotoryczna, pamięć i uczenie się, pamięć wzrokowa, rozumowanie i rozwiązywanie problemów oraz zaburzenia społecznego poznania i pamięci epizodycznej.
Diagnoza neuropsychologiczna opiera się na określeniu dysfunkcji poznawczych u Pacjenta poprzez stosowanie różnych testów neuropsychologicznych na poszczególnych etapach choroby.
Funkcje poznawcze zazwyczaj są oceniane przy pomocy zestawu testów – mogą być to specjalnie tworzone baterie testów, jak Cognitive Screening Scale for Schizophrenia, MCCB, COG-Test, CANTAB, Wiedeńska Bateria Testów, skala BACS (Kałwa, 2012), lub wybrane testy i próby eksperymentalne badające poszczególne funkcje:
Diagnozy neuropsychologicznej dokonuje doświadczony neuropsycholog – specjalista z dziedziny psychologii, którego przedmiotem zainteresowań jest funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Trafna ocena zaburzeń funkcji poznawczych i wczesne wdrożenie terapii znacznie ułatwiają Pacjentowi funkcjonowanie, dlatego nie warto zwlekać z podjęciem diagnozy.
Schizofrenia najczęściej ujawnia się w okresie adolescencji lub wczesnej dorosłości. U młodych ludzi poniżej 13. roku życia diagnozowana jest schizofrenia o początku w dzieciństwie, między 13. a 18. rokiem życia — schizofrenię o wczesnym początku. Mimo wszystko badania pokazują, że występowanie schizofrenii wśród dzieci jest dość rzadkie, a liczba zachorowań wzrasta dopiero w wieku dojrzewania.
Aby zdiagnozować schizofrenię dziecięcą, należy odróżnić ją od innych zaburzeń – w tym neurorozwojowych, autystycznych, lękowych oraz od mutyzmu, depresji psychotycznej, stanów maniakalnych i zaburzeń schizoafektywnych.
Nie ma innych kryteriów klasyfikacji dla schizofrenii u dorosłych i u dzieci. Obraz kliniczny schorzenia jest podobny, przy czym u dzieci urojenia i omamy mają mniejsze nasilenie. W każdym wypadku niezwykłe zachowanie u dziecka wymaga podjęcia diagnozy psychologicznej – im wcześniej zdiagnozowane zostaną zaburzenia, tym lepiej dla Pacjenta.
Za jedno spotkanie w ramach diagnozy schizofrenii w gabinetach MindHealth zapłacisz od 300 od 360 zł* w zależności od miejscowości. Usługa jest dostępna w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Toruniu.
Weź pod uwagę, że cały proces diagnostyczny może wymagać kilku spotkań: diagnosta musi przeprowadzić nie tylko obserwację i wywiad, ale również wykonać z Pacjentem odpowiednie testy. Może też pojawić się konieczność konsultacji z innymi specjalistami lub członkami rodziny osoby chorej.
Na usługę diagnozy można zapisać się telefonicznie pod numerem 22 566 22 24 albo przez sklep internetowy. Pamiętaj jednak, że przed umówieniem się na diagnozę należy odbyć konsultację z psychologiem diagnostą. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz już skierowanie na diagnozę od innego specjalisty zdrowia psychicznego: wtedy od razu zapraszamy do rezerwowania terminu diagnozy.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.