Konsultacja neuropsychologiczna zalecana jest osobom z podejrzeniem lub stwierdzoną już chorobą i zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, Pacjentom po urazach czaszkowo-mózgowych oraz dzieciom, które mają problemy w szkole – z nauką, czytaniem czy pisaniem.
Wsparcie wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny neuropsychologii oferuje MindHealth – Centrum Zdrowia Psychicznego w Katowicach.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Justyna Dadok jest absolwentką Uniwersytetu SWPS w Katowicach na kierunku Psychologia o specjalizacji ze społecznej psychologii przedsiębiorczości i zarządzania oraz Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie na kierunku filologii angielskiej.
Psycholog, Neuropsycholog
Mgr Robert Majewicz ukończył psychologię na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Specjalizuje się w rozwoju osobistym, aktywizacji osób starszych i coachingu. W MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego w Katowicach prowadzi konsultacje psychologiczne i neuropsychologiczne dla osób dorosłych. Współpracuje też z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Bytomiu.
Neuropsychologia to specjalizacja kliniczna zajmująca się badaniem związków pomiędzy układem nerwowym a zachowaniem człowieka (czynnikami behawioralnymi).
Neuropsychologia jako nauka łączy w sobie elementy wiedzy z różnych dziedzin – od humanistycznych po medyczne. Ta dziedzina psychologii koncentruje się przede wszystkim na osobach z uszkodzeniem mózgu prowadzącym do zmiany funkcji poznawczych. Wykwalifikowani neurolodzy zajmują się diagnozowaniem i rehabilitacją osób ze zdefiniowanymi lub podejrzewanymi schorzeniami natury neurologicznej.
Neuropsycholog to specjalista kliniczny posiadający odpowiednie wykształcenie, kompetencje i niezbędne umiejętności w pracy z osobami z uszkodzeniami mózgu prowadzącymi do zmiany procesów poznawczych. Współpraca neuropsychologa z Pacjentem opiera się na diagnozie i terapii neuropsychologicznej zależnej od indywidualnego stanu i potrzeb osoby wymagającej pomocy.
Neuropsycholog zajmuje się pracą z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi, u których zauważono niepokojące objawy lub już zdefiniowane dysfunkcje ze strony układu nerwowego. Zaburzeniom tym towarzyszą najczęściej nieprawidłowości w funkcjonowaniu poznawczym, emocjonalnym, społecznym i zawodowym.
Specjaliści w zakresie neuropsychologii, zajmują się:
Warto skonsultować stan zdrowia z neuropsychologiem, zwłaszcza jeżeli wykluczono istnienie innych osłabiających funkcje poznawcze przyczyn oraz wykonano badania przesiewowe sugerujące schorzenie natury neuropsychologicznej. Nieocenioną pomocą w diagnostyce zaburzeń jest również wywiad przeprowadzony z Pacjentem i jego rodziną (opiekunami).
Problemy, z którymi warto zwrócić się do neuropsychologa:
Podczas wizyty neuropsycholog stosuje różne metody, techniki i narzędzia badawcze, mające na celu ocenę czy, w jakim stopniu i jakie procesy intelektualne zostały osłabione w wyniku powstałych dolegliwości.
W rozpoznawaniu prawidłowości funkcjonowania mózgu, ocenie podlegają:
W praktyce neuropsychologicznej wykorzystuje się nowoczesne technologie neuroobrazowania, które ułatwiają przeprowadzanie badań funkcjonalnych i planowanie ich z uwzględnieniem szczególnych dysfunkcji, z którymi boryka się Pacjent. Badania takie jak tomografia komputerowa czy MRI ułatwiają i usprawniają proces diagnostyczny wykonywany przez neuropsychologa.
Narzędzia badawcze stosowane przez neuropsychologa w codziennej pracy z Pacjentem to między innymi odpowiednio zaprojektowane treningi poznawcze. Wraz z wiekiem pogorszeniu ulegają funkcje poznawcze, których deficyt upatruje się w spadku sprawności czasowego przetwarzania informacji.
Wynikiem badań neuropsychologicznych jest suma wyników szczegółowych badań – oddziaływań terapeutycznych oraz obserwacji. Podczas wykonywania różnego rodzaju testów, przedmiotem badania może być:
Próby testowe – a więc narzędzia stosowane przez neuropsychologa, muszą uwzględniać możliwości i predyspozycje osoby badanej, w tym również wiek, posiadane zasoby osobowościowe i istniejące (współistniejące) zaburzenia.
Koszt stacjonarnej wizyty u neuropsychologa w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Katowicach to 150 zł (osoby dorosłe) i 160 zł (dzieci i młodzież).*
Aby ocenić stan neuropsychologiczny Pacjenta i przyjąć określoną taktykę terapeutyczną, stosuje się wiele testów i ćwiczeń mających na celu m.in.: wykluczenie innych przyczyn osłabienia funkcji poznawczych np. w wyniku zaburzeń natury psychicznej.
Najczęstsze testy diagnostyczne stosowane przez neuropsychologów to:
Jakie informacje uzyskuje neuropsycholog w wyniku przeprowadzonego testu? Wykonane w ramach badania ćwiczenia są oceniane i analizowane a następnie, na podstawie przyjętych założeń, definiowane i porównywane z normami. Diagnoza neuropsychologiczna jest cennym źródłem informacji służącym m.in. do poznania poziomu rozwoju poszczególnych zdolności poznawczych czy stanu zdrowia psychosomatycznego.
Jednym z najważniejszych zadań neuropsychologa, jest rzetelna ocena stanu Pacjenta oraz zdiagnozowanie problemu, z jakim pojawił się na wizycie.
W ogólnej charakterystyce procesu diagnostycznego w neuropsychologii klinicznej wyróżnia się cztery typy diagnozy:
Typologia ćwiczeń stosowanych w rehabilitacji neuropsychologicznej Pacjentów, oparta jest o standardowy podział funkcji poznawczych na:
Do najczęściej używanych pojęć w dziedzinie neuropsychologii należą:
Kolorowy Test Połączeń (CTT)
CTT (Children’s Color Trails Test) jest testem neuropsychologicznym służącym do badania różnorodnych procesów związanych z uwagą i funkcjami wykonawczymi. Narzędzie pomaga ocenić utrzymanie uwagi, szybkość psychomotoryczną i elastyczność poznawczą u dzieci. CTT stosuje się do sprawdzenia sekwencyjnego przetwarzania informacji oraz monitorowania własnego zachowania. W wykonanie testu zaangażowane są także zdolności wzrokowo-motoryczne oceniane przez neuropsychologów.
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM)
Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego polegająca na powstałym zaburzeniu przekazywanych impulsów nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Skuteczność leczenia i spowolnienie postępu choroby uwarunkowane jest jak najszybszym rozpoczęciem terapii, która zapobiega rozwojowi choroby oraz powstaniu tzw. patologii wtórnych. SM wymaga współpracy Pacjenta z wielodyscyplinarnym zespołem specjalistów. Istotne jest ustalenie celu postępowania medycznego, edukacja chorego w zakresie rozumienia schorzenia i kształtowania prawidłowych wzorców zachowań.
Pomoc doświadczonych neuropsychologów w Katowicach oferuje Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 22 566 22 24 a także online - za pośrednictwem naszego sklepu internetowego.