Problemy związane z nieprawidłowym działaniem ośrodkowego układu nerwowego nie zawsze dają jednoznaczne objawy, są jednak groźne. Sprawdź, jakie są rodzaje zaburzeń neurologicznych. Ich leczeniem zajmuje się neurolog i lekarz psychiatra.
Terapię mającą na celu odzyskanie uszkodzonych funkcji przeprowadza neuropsycholog: taką pomoc można uzyskać w placówkach MindHealth.
ADD jest zaburzeniem charakteryzującym się trudnościami z utrzymaniem koncentracji uwagi i skupieniem się przez dłuższy czas. Problem może dotknąć zarówno dzieci, jak... Więcej
Apraksja jest zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się trudnościami w planowaniu i wykonywaniu ruchów. Najczęściej dotyczy ona czynności nabytych, czyli takich, których uczymy... Więcej
Zespół Retta to schorzenie neurologiczne wpływające na funkcjonowanie całego organizmu. Objawia się często jako nienaturalne ruchy rąk, problemy ruchowe i komunikacyjne. Zespół... Więcej
Migrena jest silnym bólem głowy, któremu czasami towarzyszą inne objawy neurologiczne i który może pojawić się w każdym wieku. Często pojawienie się migreny... Więcej
Niedokrwienny udar mózgu jest określany jako zawał mózgu i stanowi około 85 proc. wszystkich zachorowań udarowych. Jest on spowodowany zwężeniem lub... Więcej
Stwardnienie rozsiane to jedna z chorób silnie oddziałujących nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale także na sferę psychiczną Pacjenta: może prowadzić nawet... Więcej
Tiki nerwowe to przypadłość powodująca duży dyskomfort w życiu Pacjenta. Niestety choroba ma także duży wpływ na życie społeczne i zawodowe. Otoczenie... Więcej
Choroba Alzheimera to jedna z postaci choroby zwyrodnieniowej mózgu. Dotyka najczęściej osób po 85. roku życia. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa cierpi... Więcej
Spis treści
Kategoria zaburzeń i chorób neurologicznych obejmuje wszelkie nieprawidłowości w działaniu ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, które mogą być wrodzone lub nabyte. Bywają konsekwencją wypadku bądź naturalnych zmian, zachodzących np. w związku z podeszłym wiekiem. Występują zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.
Układ nerwowy (składający się z ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego) kontroluje pracę właściwie całego ludzkiego organizmu. To jego prawidłowa praca odpowiada za to, że poruszamy się, mamy sprawnie funkcjonującą pamięć, logicznie myślimy i wyciągamy wnioski, odbieramy bodźce ze świata zewnętrznego czy porozumiewamy się z innymi za pomocą mowy. W przypadku zaburzeń czynności układu nerwowego Pacjent może doświadczać wielu groźnych objawów, schorzenia neurologiczne mogą też być nawet powodem trwałego kalectwa lub niepełnosprawności. Z tego powodu przy wystąpieniu pierwszych objawów jak najszybciej należy udać się na konsultację lekarską. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia ma szansę znacząco złagodzić skutki problemu bądź opóźnić rozwój choroby. Niektóre z chorób można nawet całkowicie wyleczyć.
Schorzenia układu nerwowego dzieli się na kategorie w zależności od ich podłoża: mogą to być zaburzenia genetyczne (wrodzone), immunologiczne, neurodegeneracyjne, naczyniowe, neuropatie bądź choroby neurologiczne o złożonej etiologii.
Najczęściej diagnozowanymi chorobami są:
Podłoże neurologiczne mają też niektóre zaburzenia zachowania bądź rozwoju: należy do nich m.in. ADHD (zaburzenie neurozwojowe: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) oraz ADD (zespół deficytu uwagi bez nadpobudliwości ruchowej).
Różne choroby neurologiczne w zależności od swojej specyfiki dają inne objawy: różnych symptomów można się też spodziewać w poszczególnych stadiach choroby. Co do zasady jednak sygnałami, które powinny skłonić Pacjenta do wizyty u specjalisty zajmującego się schorzeniami na tle neurologicznym, są:
Z neurologiem i neuropsychologiem należy też oczywiście skonsultować się w przypadku wystąpienia udaru, doznania ataku padaczki lub zdiagnozowania u seniora choroby Alzheimera bądź innego zespołu otępiennego. Do specjalisty powinni przyjść też Pacjenci po urazach czaszkowo-mózgowych i po operacjach neurochirurgicznych np. z powodu guza mózgu.
Choroby neurologiczne diagnozowane są przez lekarza neurologa. Ten sam specjalista zajmuje się też leczeniem chorób neurologicznych. W zależności od rodzaju doznanego urazu bądź występujących objawów rozpoznaniu służy wywiad lekarski, badanie fizykalne i/lub takie badania jak EEG, USG wybranych obszarów ciała, badanie krwi i moczu, badanie laboratoryjne płynu mózgowo-rdzeniowego, tomografia komputerowa bądź rezonans magnetyczny. Po uzyskaniu diagnozy, oprócz podjęcia leczenia zaleconego przez neurologa, warto umówić się na konsultację neuropsychologiczną.
Neuropsycholog ustala stopień uszkodzenia funkcji poznawczych, zmian behawioralnych i emocjonalnych, które zaszły w wyniku uszkodzenia układu nerwowego w przebiegu chorób neurologicznych lub w wyniku uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, a następnie proponuje odpowiednią terapię, mająca na celu odzyskanie uszkodzonych funkcji lub — gdy to jest niemożliwe — kompensację nieodwracalnych uszkodzeń i zminimalizowanie ich negatywnego wpływu na życie chorego oraz jego otoczenia.
Pomoc obejmuje działania terapeutyczne, trening poznawczy, a także specjalistyczne ćwiczenia mające na celu redukcję objawów zaburzeń poznawczych i emocjonalnych powstałych na skutek organicznego uszkodzenia mózgu. Taka rehabilitacja ma na celu ułatwić Pacjentowi powrót do samodzielnego funkcjonowania, pracy zawodowej lub nauki szkolnej, prowadzenia pojazdu i innych czynności. Wśród obszarów działania rehabilitacji:
trening pamięci w przypadku chorych z zespołem amnestycznym, otępieniami;
rehabilitacja zaburzeń mowy wśród Pacjentów z afazją;
ćwiczenia koncentracji uwagi i funkcji wykonawczych;
ćwiczenia funkcji wzrokowo-przestrzennych, np. w pomijaniu stronnym.
Zapisy na konsultację i terapię neuropsychologiczną przyjmujemy w MindHealth.
MindHealth to sieć kameralnych, nowoczesnych klinik, w których dbamy o komfort terapii, poczucie bezpieczeństwa i anonimowość. Wierzymy w wartości takie jak szacunek, uważność, wrażliwość i zaufanie. Wiemy, że każdy z nas jest inny, dlatego w naszym podejściu przykładamy dużą uwagę do różnych etapów życia – od dzieciństwa do dojrzałości. Jesteśmy pewni, że wystrój, atmosfera i profesjonalna obsługa w naszych placówkach przypadną Ci do gustu.
MindHealth – Centrum Zdrowia Psychicznego
tel.: (22) 566 22 24, fax (22) 566 22 24,
e-mail: kontakt@mindhealth.pl