Nałóg to podstępna choroba, pobudzają receptory układu nagrody odpowiadające za odczuwanie przyjemności, motywację i kontrolę zachowania. Jest przyczyną wielu zaburzeń, wypadków i przedwczesnych śmierci.
W wyjściu z uzależnienia może pomóc psychoterapia uzależnień w Gdańsku prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę.
Według definicji uzależnienie jest bardzo szkodliwą formą chorobowego, bezkrytycznego, dobrowolnie realizowanego nawyku przyjmowania środków psychoaktywnych (w tym alkoholu, leków, narkotyków, innych środków o takim działaniu) lub zachowań, w celu wywołania odpowiedniego stanu chorobowego (euforia, rozluźnienie).
Substancja psychoaktywna tj. m.in. alkohol lub amfetamina wpływa negatywnie na funkcjonowanie procesów ośrodkowego układu nerwowego, zwiększając tym samym ryzyko negatywnych konsekwencji i kontroli zachowań.
Narkomania sprzyja rozwojowi wielu poważnych zaburzeń psychicznych, a alkohol jako środek immunosupresyjny zwiększa ryzyko chorób zakaźnych.
U osoby uzależnionej zauważa się:
Najważniejszym elementem w procesie wychodzenia z uzależnienia jest przyznanie się przed samym sobą do istnienia problemu. Pomoc grupy terapeutycznej lub podjęcie się indywidualnej terapii uzależnień jest obok farmakoterapii jednym z najważniejszych sposobów leczenia uzależnienia.
Sygnały ostrzegawcze rozwijającego się nałogu mogą być wyraźne albo zupełnie niedostrzegalne przez otoczenie. Jednak w wielu przypadkach obserwuje się w sposobie zachowania, stylu i trybie życia wskazujące na problem zmiany.
Oprócz oczywistych sygnałów, takich jak zbyt częste picie czy niezdolność do rezygnacji z używki, sygnałami ostrzegawczymi świadczącymi o potrzebie podjęcia terapii uzależnień w Gdańsku są m.in.:
Alkoholizm, narkomania czy lekomania to podstępne, wyniszczające choroby, których pojawienie się może być początkowo całkiem niewinne. Osoby, u których latami rozwija się nałóg, często tłumią swoje złe samopoczucie, negatywne emocje, czy nadmierny stres i zmęczenie. Nierzadko nałóg rozwija się w wyniku nudy, monotonii czy zniechęcenia wobec własnego życia osobistego.
W przypadku dzieci i młodzieży zachowania uzależniające wynikają również z wpływu otoczenia, chęci zaimponowania innym, problemów w domu i chęci ucieczki do stylu życia, jaki prowadzą rówieśnicy.
Bez względu na to, w jaki sposób zaczęła się Twoja historia z uzależnieniem, zapraszamy do gdańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth, w którym otrzymasz niezbędną pomoc i wsparcie w walce z nałogiem.
Usługi terapeutyczne skierowane do osób uzależnionych od substancji oraz czynności. Terapia polega przede wszystkim na kształtowaniu nowych sposobów radzenia sobie z problemami, w tym zachowań prozdrowotnych.
Proces terapeutyczny odbywa się w oparciu o diagnozę: psychologiczną, zdrowotną, wychowawczą oraz rodzinną. Terapia uzależnień w Gdańsku realizowana jest z użyciem odpowiednich technik, metod i narzędzi psychologicznych. Wśród nich pojawia się:
Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Gdańsku oferuje specjalistyczne wsparcie terapeutyczne w przypadku uzależnień czynnościowych oraz od substancji psychoaktywnych. Podejmujemy się pracy z osobami m.in. nałogowo spożywającymi alkohol, narkotyki, dopalacze, leki, uprawiających patologiczny hazard.
Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ang. ICD) stworzona przez Światową Organizacje Zdrowia, w swojej jedenastej już wersji (ICD-11) kwalifikowania schorzeń i chorób w celach statystycznych w zakresie chorobowości i umieralności, definiuje zaburzenia spowodowane używaniem substancji lub zachowaniami uzależniającymi jako:
1. Zaburzenia spowodowane używaniem substancji (kody od 6C40 do 6C4H):
2. Zaburzenia spowodowane zachowaniami uzależniającymi:
Obydwa typy leczymy w ramach terapii uzależnień w Gdańsku.
Istnieją również inne pojęcia związane z zachowaniami natrętnymi, impulsywnymi i kompulsywnymi, których charakter może przyczyniać się do rozwoju choroby (zaliczanych m.in. do zaburzeń osobowości). Wyróżnia się zachowania patologiczne tj.:
Psychoterapia uzależnień może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Szacunkowo, wstępna pomoc terapeutyczna realizowana w Gdańsku powinna trwać od 6 miesięcy do 2 lat w przypadku terapii pogłębionej. Cykliczne spotkania z psychoterapeutą trwają jednak do momentu, w którym osoba chora po prostu poczuje się lepiej.
Współpraca z osobą uzależnioną i działania skierowane w ramach planu terapeutycznego zależne są od wielu czynników, w tym rodzaju uzależnienia, czasu trwania nałogu, wieku, stanu zdrowia.
Zapisy na terapię uzależnień w Gdańsku przyjmujemy pod numerem telefonu 22 566 22 24. Termin wizyty zarezerwujesz także wygodnie online, korzystając ze sklepu internetowego.
Pomoc świadczona jest w placówce MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Mikołaja Gomółki 2 w Gdańsku. Na spotkanie z terapeutą można wybrać się osobiście lub odbyć ją w ramach telekonsultacji.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.