W problemach wieku dorastania psychoterapia jest jedną z podstawowych metod pomocy. Stres, zaburzenia odżywiania czy depresja to tylko niektóre z jej zastosowań.
Na terapię dla młodzieży w Krakowie zapraszamy do MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
Psycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Marzena Szydłowska przyjmuje w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Krakowie. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, psychoedukację indywidualną i rodzinną. Pomaga także Pacjentom w rozwijaniu kompetencji społecznych i interpersonalnych. Stosuje głównie techniki poznawczo-behawioralne.
Psychoterapia to oddziaływanie o potwierdzonej skuteczności. Prowadzi do ustąpienia objawów i poprawy funkcjonowania. Umożliwia też nabycie nowych strategii i metod radzenia sobie z przyszłymi problemami. Młodzież może korzystać z różnych rodzajów psychoterapii: indywidualnej, grupowej lub rodzinnej. W wielu przypadkach wykorzystuje się też edukację i trening umiejętności dla rodziców.
Psychoterapię określa się jako „leczenie słowem”. Polega ona przede wszystkim na rozmowie. Jest uruchamianym przez terapeutę procesem zmian. Ma na celu usunięcie zaburzeń zdrowia poprzez modyfikację sposobów przeżywania, poznawania i zachowania. Psychoterapia dla młodzieży w Krakowie co do istoty jest podobna do tej proponowanej dorosłym. Jej specyfika polega na używaniu także zabawy i udziale rodziców. Ważny dla terapii jest również fakt, że dzieci rzadko zgłaszają się na nią same.
Psychoterapia dla młodzieży w krakowskim oddziale Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth prowadzona jest przez wykwalifikowanego profesjonalistę. To osoba, która ukończyła wyższe studia magisterskie (np. psychologię) bądź studia medyczne i przeszła kilkuletnie podyplomowe szkolenie specjalistyczne.
Psychoterapeuta pomagający w przypadku zaburzeń psychicznych u młodzieży zobowiązany jest do stałego doskonalenia wiedzy i umiejętności praktycznych oraz do regularnego konsultowania swojej pracy z innym doświadczonym psychoterapeutą (jest to tzw. superwizja). Profesjonalista odbywa też terapię własną, dzięki czemu poznaje swoje ograniczenia i trudności oraz jest bardziej świadomy odczuć Pacjentów.
Psychoterapia dla nastolatków znajduje zastosowanie w przypadku występujących u młodych ludzi problemów zdrowia psychicznego takich jak m.in.:
W ramach pierwszych wizyt psychoterapeuta zbiera zazwyczaj informacje o Pacjencie i jego trudnościach. Następnie stawia rozpoznanie, a także opracowuje i przekazuje plan leczenia. Wyjaśnia również, na czym będzie polegać terapia dla młodzieży w Krakowie i jak długo będzie się toczyć. Dodatkowo przed rozpoczęciem leczenia ma miejsce zawarcie tzw. kontraktu terapeutycznego. W umowie ujmuje się m.in. cele terapii oraz warunki jej przebiegu i zakończenia, rolę dziecka i rodziców w procesie czy zakres odpowiedzialności psychoterapeuty.
Główne rodzaje (tzw. podejścia) psychoterapii dzieci i młodzieży to:
Opiekunowie są angażowani w terapię na różne sposoby. W przypadku młodszych nastolatków dla rodziców przeznacza się na sesjach więcej czasu, natomiast u starszej młodzieży opiekun może być zapraszany tylko wtedy, gdy terapeuta i Pacjent uznają to za ważne dla dalszego przebiegu leczenia.
Podczas pierwszych wizyt rodzice uczestniczą w ustaleniu i zawarciu kontraktu terapeutycznego. Ponadto zostają w jasny sposób poinformowani o zaburzeniu dziecka i sposobach jego leczenia, co nazywane jest psychoedukacją.
W niektórych przypadkach proponuje się opiekunom trening umiejętności rodzicielskich czy coaching. Uzupełnieniem leczenia indywidualnego dziecka może być terapia rodzinna. Jeśli problemy psychiczne rodzica uniemożliwiają pomoc nastolatkowi, wdrażana jest terapia własna opiekuna.
Zaburzenia zdrowia psychicznego u młodych ludzi to powszechny problem. Według niektórych autorów na same tylko zaburzenia depresyjne skarży się 20 proc. młodzieży. Z kolei w badaniach krakowskich 17-latków symptomy zaburzeń psychicznych sygnalizowało 40 proc. dziewcząt i 20 proc. chłopców. Konsekwencje nieleczenia problemów psychicznych mogą być poważne. Dlatego w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy zgłosić się po pomoc do lekarza pediatry lub do specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym.
Sygnały zaburzeń sfery psychicznej świadczące o potrzebie podjęcia psychoterapii dla młodzieży w Krakowie to m.in.:
Niektóre symptomy występujące u osób dorastających, np. zmienność nastroju, są typowe dla wieku młodzieńczego. Pomocy należy szukać w przypadku objawów uporczywych, wywołujących cierpienie i pogarszających funkcjonowanie nastolatka w domu, szkole czy w relacjach rówieśniczych. Jeżeli istnieje zagrożenie samobójstwem, trzeba bezzwłocznie zgłosić się do lekarza psychiatry, a nawet na izbę przyjęć do szpitala.
Zapisy na sesje terapeutyczne w placówkach MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego przyjmowane są pod ogólnopolskim numerem telefonu 22 566 22 24. Mieszkańcy stolicy małopolski mogą przyjść na wizytę osobiście do kliniki przy ul. Krowoderskiej (centrum) lub zapisać się na wizytę telemedyczną.
Na psychoterapię dla młodzieży w Krakowie można umówić się także online, korzystając ze sklepu internetowego.