Psychiatra to lekarz, który wspiera Pacjentów z różnorodnymi problemami dotyczącymi sfery psychicznej. Może przepisywać leki i wystawać zwolnienie lekarskie, jeśli jest to wskazane.
Potrzebujesz pomocy psychiatry w Gdyni? Koniecznie zapoznaj się z ofertą MindHealth. Listę specjalistów i wolne terminy wizyt prezentujemy poniżej.
Psychiatra
Lek. Tomasz Kumor jest psychiatrą osób dorosłych. Ukończył Gdański Uniwersytet Medyczny. Więcej
Psychiatra
Dr Wojciech Łężak ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pomaga m.in. w zaburzeniach snu, a także zaburzeniach nastroju, lękach i zaburzeniach osobowości. Więcej
Psychiatra
Lekarz psychiatra. W Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth lek. Joanna Ustowska przyjmuje Pacjentów dorosłych — od 18. roku życia.
Więcej
Spis treści
Problem zdrowia psychicznego jest coraz częściej poruszaną kwestią. Społeczeństwo staje się świadome w zakresie symptomów pogarszającego się stanu zdrowia. Ludzie chętniej rozmawiają o własnych problemach, nie wstydzą się ich i szukają pomocy. Dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów od zdrowia psychicznego wzrasta.
Niestety, na wizytę u psychiatry w ramach NFZ trzeba długo czekać. Zdarza się, że osoba, która potrzebuje szybkiej pomocy, musi oczekiwać na wizytę nawet kilka miesięcy. Wizyta u psychiatry prywatnie w Gdyni jest dostępna znacznie szybciej. Ponadto Pacjent w prywatnej placówce spotyka się z najwyższym standardem usług i indywidualnym podejściem.
Psychiatra to jeden z trzech głównych zawodów związanych z pomocą w zapewnieniu zdrowia psychicznego. Pomaga Pacjentom przy zastosowaniu farmakologii. Tym, co wyróżnia go na tle innych specjalistów, jest fakt, że ukończył studia medyczne, zrealizował specjalizację i jest lekarzem. W konsekwencji może wystawiać recepty, zwolnienia i skierowania. Psychiatra może jednak poszerzyć swoje kwalifikacje i zająć się również psychoterapią.
Psychiatra leczy choroby i zaburzenia psychiczne, które wymagają ingerencji farmakologicznej. Choć wiele problemów da się rozwiązać za pomocą psychoterapii, to nie zawsze jest to możliwe. Psychiatra zatem często łączy swoje siły z terapeutą. Porozumiewają się między sobą w celu uzgodnienia spójnego sposobu leczenia Pacjenta. Często to prowadzenie terapii jest uzależnione od przyjmowania leków. Niektóre choroby jednak są odporne na terapię i pomóc może jedynie psychiatria.
Lekarz psychiatra przeprowadza diagnostykę chorób, zleca badania, analizuje dane kliniczne. Choć nie prowadzi terapii psychologicznej, to opiekuje się Pacjentem w sposób subtelny, stosuje pewne techniki terapeutyczne w rozmowie. Także sam ma wiedzę z zakresu psychoterapii i wie, jakie jest jej znaczenie dla osiągnięcia pełni zdrowia.
Psychiatra przeprowadza terapię farmakologiczną głównie u Pacjentów z zaburzeniami z rozdziału F klasyfikacji ICD. Są to m.in. zaburzenia schizotypowe, zaburzenia osobowości, nastroju, czy nerwicowe. Częstą chorobą, którą leczy psychiatra, jest depresja — jedna z najpowszechniejszych chorób psychicznych. Inne przypadki, które mieszczą się w zakres leczenia psychiatrycznego to:
O wizycie u psychiatry w Gdyni powinni pomyśleć Pacjenci, którzy doświadczają obniżonego poczucia nastroju. Jeśli dotychczasowe zainteresowania nie sprawiają przyjemności, występują problemy z koncentracją i zaburzenia snu, a umysł dominują negatywne myśli, Pacjent może doświadczać depresji. Oczywiście nawet obecność wszystkich tych symptomów nie musi oznaczać choroby, lecz konieczna jest ingerencja specjalisty, który potwierdzi lub zaprzeczy jej obecność.
Czynnikiem, który wymaga konsultacji z psychiatrą i psychoterapeutą, są niezwykle niebezpieczne myśli samobójcze. Inne objawy, które świadczą o konieczności nawiązania kontaktu ze specjalistą to:
Przebieg wizyty u psychiatry jest uzależniony od rodzaju choroby oraz późniejszego przebiegu leczenia. W trakcie pierwszych wizyt psychiatra musi najpierw przeprowadzić diagnozę, by zaplanować proces leczenia. W pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z Pacjentem. Zadaje pytania, które umożliwiają mu rozpoznanie choroby. W szczególności porusza kwestie objawów, już podjętego leczenia, czy występowania chorób u członków rodziny. Zadaje także pytania dotyczące życia Pacjenta, np. czy w jego życiu wydarzyło się coś szczególnego, co mogło mieć wpływ na pogorszenie samopoczucia.
Aby lepiej ocenić stan Pacjenta oraz odkryć przyczynę choroby (czy ma ona podłoże psychiczne, czy np. wynika z urazów fizycznych lub problemów neurologicznych) psychiatra przeprowadza także badanie fizykalne, neurologiczne. Czasem zleca także wykonanie badań laboratoryjnych i diagnostycznych bądź diagnozy psychologicznej.
Po zdiagnozowaniu psychiatra może także zasugerować wizytę u psychoterapeuty, ponieważ w wielu przypadkach środki farmakologiczne nie są w stanie pomóc lub stanowią jedynie dodatek do terapii. Pierwsza wizyta u psychiatry zwykle jest tą najdłuższą, ponieważ psychiatra stara się dobrze poznać przypadek Pacjenta. Po zdiagnozowaniu wystawia receptę na środki farmakologiczne.
Kolejne wizyty polegają na analizie skuteczności danego leku i ewentualnym wprowadzeniu zmian leku lub jego dawek. Specjalista pyta Pacjenta, jak znosi lek, czy dobrze się po nim czuje, jakie są jego odczucia po zażyciu. To ważne, ponieważ wiele środków trzeba przyjmować przez dłuższy okres, by móc ocenić, czy są skuteczne.
Wiele z pytań, jakie zadaje psychiatra, mogą powodować u Pacjenta stres lub poczucie wstydu. Warto jednak pamiętać, że specjalista jest w gabinecie, by pomóc i potrzebuje odpowiedzi np. na pytanie o doświadczanie myśli samobójczych. Ponadto psychiatra objęty jest tajemnicą lekarską i nie należy mieć obaw, że będzie rozpowiadać tajemnice lub oceniać Pacjenta.
Długość leczenia psychiatrycznego w Gdyni jest uzależniona od konkretnego przypadku. Każda choroba wymaga innego podejścia, a leki mają różny czas reakcji. Leki przeciwlękowe stosowane doraźnie działają w szybkim czasie. Natomiast leki przeciwdepresyjne należy zwykle przyjmować minimum 2 tygodnie, by zauważyć pierwsze efekty.
Jednak to i tak nie wystarcza do pełnej oceny skuteczności. Często farmakologię trzeba wdrożyć na pół roku, a niekiedy Pacjenci muszą stosować leki przez całe życie. Dlatego też u jednych leczenie u psychiatry może trwać kilka lub kilkanaście miesięcy, a inni muszą chodzić na wizyty przez wiele lat.
Szukasz dobrego psychiatry w Gdyni? Umów wizytę w MindHealth! W celu umówienia wizyty należy zadzwonić pod numer telefonu 22 566 22 24. Można też skorzystać z zapisów online w sklepie internetowym.
Na wizytę trzeba stawić się przynajmniej 15 minut przed czasem umówionego spotkania. Wizyty w lokalu odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 20.00 - w tych samych godzinach można umówić się na wideorozmowę.
Ile kosztuje wizyta u psychiatry w Gdyni? Cena pierwszej wizyty u lekarza psychiatry w MindHealth wynosi 300 zł. Każda kolejna wizyta to koszt 280 zł*. W tej samej cenie możliwe jest również spotkanie w formie telewizyty.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
MindHealth to sieć kameralnych, nowoczesnych klinik, w których dbamy o komfort terapii, poczucie bezpieczeństwa i anonimowość. Wierzymy w wartości takie jak szacunek, uważność, wrażliwość i zaufanie. Wiemy, że każdy z nas jest inny, dlatego w naszym podejściu przykładamy dużą uwagę do różnych etapów życia – od dzieciństwa do dojrzałości. Jesteśmy pewni, że wystrój, atmosfera i profesjonalna obsługa w naszych placówkach przypadną Ci do gustu.
Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth
tel.: (22) 566 22 24, fax (22) 566 22 24,
e-mail: kontakt@mindhealth.pl