Ten rodzaj terapii jest pomocny w wielu trudnościach natury psychologicznej. Ma na celu zmianę sposobu myślenia, a tym samym — pozytywne wpłynięcie na zachowanie.
Sprawdź, jak prowadzimy terapię poznawczo-behawioralną w Warszawie i zapisz się na wizytę do jednego z naszych specjalistów.
Psycholog, Psycholog dziecięcy
Mgr Anna Nowowiejska psycholog, psychoterapeuta oraz trener. Prowadzi terapie nakierowane na szerokie spektrum zaburzeń dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Psycholog
Magister Barbara Kosmala psycholog, psychoterapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego I Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej. Pracuje z osobami dorosłymi.
Psychoterapeuta NFZ, Psycholog NFZ, Psycholog, Psycholog dziecięcy
Magister Marta Kobylińska ukończyła Psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie poznawczo-behawioralnym dla dzieci i młodzieży w Centrum CBT w Warszawie.
Psycholog
Psycholog, przyjmuje osoby dorosłe. W obszarze pomagania ludziom udziela się od 2002 r. Zajmuje się m.in. fobiami, zaburzeniami snu i skutkami długotrwałego stresu.
Psycholog
Mgr Oksana Czeberkus to specjalistka przyjmująca w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth Sielecka. Umów wizytę już dziś!
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Ma doświadczenie w pracy z Pacjentami przy ich diagnozowaniu oraz prowadzeniu terapii.
Psycholog, Psycholog dla młodzieży
Psycholog, przyjmuje młodzież w wieku od 14 do 18 lat oraz osoby dorosłe w dwóch centrach zdrowia psychicznego MindHealth w Warszawie.
Podczas spotkań z Pacjentem tworzy się relacja, pod której wpływem w psychice Pacjenta uruchamiane są mechanizmy sprzyjające zmianie błędnych wzorców myślenia, a co za tym idzie – również zachowania. Leczenie terapeutyczne wiąże się z wykorzystywaniem technik sugestii, metod odreagowywania, treningu i reedukacji oraz metod bezpośrednio wpływających na osobowość Pacjenta.
Terapia poznawczo-behawioralna stosowana w warszawskich centrach MindHealth to sposób oddziaływania na Pacjenta dwoma strategiami, których wspólnym celem jest identyfikacja i zmiana dysfunkcyjnych zachowań. Teoria zakłada, że większość błędnie przyjętych wzorców myślenia i zachowania jest ze sobą powiązana, dlatego terapeuci koncentrują się głównie na tych dwóch aspektach.
Terapia CBT ułatwia podjęcie zasadniczych zmian w sposobie myślenia i odreagowywania. Analizując sytuację Pacjenta, terapeuta pomaga zrozumieć i zmodyfikować przekonania utrudniające jego funkcjonowanie. Elementem terapii jest również bieżące sprawdzanie przez specjalistę jej efektywności.
Terapia poznawczo-behawioralna w Warszawie może być prowadzona indywidualnie albo grupowo. Sam proces terapeutyczny może być częścią szerszego procesu leczenia i wspierać np. leczenie farmakologiczne.
Zmiana sposobu zachowania i postrzegania pod wpływem terapii pozwala uwolnić się od nieproduktywnych, a nawet irracjonalnych sposobów myślenia o sobie samym, otoczeniu i relacjach z innymi.
Dzięki przepracowaniu problemów z terapeutą Pacjenci zaczynają rozumieć zależność między własnymi myślami a tym, co dzieje się w otaczającej rzeczywistości.
Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na diagnozie oraz zmianie faktycznie niekorzystnych zachowań (opinii, przekonań). Behawioryzm, którego źródłem jest teoria uczenia się, dąży do modyfikacji wyuczonych reakcji na bodźce z otoczenia. W ramach tego procesu terapeuta ustala indywidualny program treningu, w skład którego wchodzą elementy budzące np. lęk u pPcjenta.
Psychoterapia behawioralna skierowana jest do osób z zaburzeniami lękowymi, psychoseksualnymi, fobiami, a nawet z upośledzeniem umysłowym i przewlekłymi psychozami.
Metoda kognitywna (jako wchodząca w skład CBT terapia poznawcza) przyjmuje założenie, że nieprawidłowe doświadczenia z wczesnego okresu życia prowadzi do ukształtowania się dysfunkcjonalnych założeń myślowych. Techniki stosowane w trakcie leczenia polegają na aktywnej współpracy Pacjenta z terapeutą, określenie problemów i łagodzenie związanych z nimi napięć.
Elementy psychoedukacji sprawiają, że Pacjent czuje się pewniej i bezpieczniej po ukończonej terapii.
Tym, co charakteryzuje terapię poznawczo-behawioralną na tle innych rodzajów postępowania terapeutycznego jest koncentracja na wspólnym ujęciu myśli, uczuć i zachowań Pacjenta. Co to w praktyce oznacza?
Sposób, w jaki Pacjent myśli o rzeczywistości, ma wpływ na jego uczucia i zachowania. Z tego powodu w ujęciu CBT poznanie przez terapeutę indywidualnego sposobu interpretowania zachowań, sytuacji i bodźców odczuwanych przez Pacjenta pozwala zwiększyć efektywność terapii.
Warszawskie Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth oferuje pomoc psychoterapeutyczną również w przypadku współistniejących zaburzeń negatywnie wpływających na procesy psychiczne.
Terapia CBT ma pomóc Pacjentom radzić sobie z przytłaczającymi psychikę problemami. Wynikające z przekonań (opinii) i sposobów zachowania negatywne wzorce, poprzez doradztwo terapeutyczne i aktywne uczestnictw w terapii, mają wpłynąć korzystnie na samopoczucie Pacjenta.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna łączy behawiorystyczne teorie uczenia się z koncepcją poznawczą (kognitywną), kładącą nacisk na zmianę zachowania Pacjenta przez oddziaływanie na nieproduktywne, negatywne lub irracjonalne sposoby myślenia o sobie samym i relacjach społecznych.
Terapia ta skupia się na sytuacji bycia „tu i teraz” a terapeuci nie wgłębiają się w podświadomość Pacjenta czy jego przeszłość. Dzięki uczestnictwu w terapii, u boku profesjonalistów poszukuje się praktycznych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. To czasami pierwszy (a nierzadko jedyny) krok do osiągnięcia wewnętrznej równowagi.
Współpraca psychoterapeuty i Pacjenta to analiza myśli, emocji i zachowań w oparciu o trening – konkretne przykłady i sytuacje z życia pacjenta. Dzięki CBT prowadzonemu w Warszawie Pacjent nabywa nowe umiejętności, ucząc się nowych sposobów radzenia sobie z problemami po ukończeniu terapii).
Terapeutami warszawskiego Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth są wykwalifikowani eksperci i praktycy. W obszarze zadań związanych z zawodem znajduje się przede wszystkim opieka nad osobą pozostającą w terapii oraz jej rodziną, partnerami, dziećmi.
Obowiązki specjalisty prowadzącego terapię poznawczo-behawioralną to:
Terapia CBT skupia się na osiągnięciu zmiany w wyniku oddziaływania psychoterapeutycznego. Każdy element tego procesu ma znaczenie. Od prawidłowego kontaktu na linii terapeuta-Pacjent i stworzenia optymalnych warunków do współpracy, poprzez prawidłowe zdiagnozowanie Pacjenta w oparciu o wywiad i obserwację, do kluczowych metod i technik, mających ułatwić osiągnięcie terapeutycznego celu.
Ten rodzaj terapii jest skuteczny w leczeniu Pacjentów z różnymi zaburzeniami natury psychicznej. Specjaliści koncentrują się na pracy z Pacjentami z zauważalnymi dysfunkcjami o charakterze afektywnym i behawioralnym. Pomocy terapeutycznej w nurcie poznawczo-behawioralnym poszukują osoby odczuwające długotrwały smutek, przygnębienie, poczucie winy. Po pomoc zgłaszają się osoby z problem alkoholowym, o obniżonym popędzie seksualnym, z zaburzeniami odżywiania i bezsennością.
Terapia poznawczo-behawioralna skierowana jest do osób, które mają problem z kontrolowaniem swoich emocji, mierzą się z ekstremalnymi zmianami nastroju, problemami z koncentracją i przewlekłym zmęczeniem. Na sesje CBT zgłaszają się również osoby, które odczuwają dolegliwości bólowe pomimo braku faktycznego schorzenia (zaburzenia psychosomatyczne).
Psychoterapia skierowana jest do Pacjentów dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Z tej formy pomocy można korzystać w ramach terapii zindywidualizowanej lub grupowej.
Terapię poznawczo-behawioralną w Warszawie stosuje się w przypadku leczenia:
Terapia CBT przynosi wiele korzyści w przypadku osób z chorobami przewlekłymi takimi jak m.in.:
Terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, ze względu na jasno sprecyzowany cel i sposób prowadzenia, może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy. Ilość spotkań z terapeutą zależy od sytuacji Pacjenta, rodzaju jego problemu i stanu zdrowia – może to być 10, 12, a nawet 16 sesji terapeutycznych trwających po 60 minut każda.
Choć istnieją zaburzenia, nad którymi współpraca terapeuty i Pacjenta trwa nawet latami – terapię CBT zalicza się do grupy terapii krótkoterminowych.
Nasi eksperci świadczą usługi w dogodnych dla Pacjentów lokalizacjach. Niedaleko, bo zaledwie 10-15 minut od Dworca Centralnego, mieszkańcy Warszawy i okolic mogą skorzystać z usługi terapeutycznej CBT. Termin wizyty można zarezerwować telefonicznie pod numerem 22 566 22 24 lub korzystając ze sklepu internetowego.
Zapraszamy!