Terapia indywidualna to jedna z najpowszechniejszych form pomocy. W jej ramach specjaliści podejmują się współpracy z osobą w potrzebie, również w formie samodoskonalenia: poradnictwa psychologicznego i wsparcia psychospołecznego.
Profesjonalną psychoterapię w Krakowie prowadzimy w MindHealth: zapraszamy do zapisów.
Psycholog, Neuropsycholog
Magister Anna Majka prowadzi konsultacje psychologiczne, psychoedukację i psychoterapie. Pomaga w różnorodnych problemach związanych ze zdrowiem psychicznym, m.in. w pokonywaniu kryzysu, walce z objawami lęku lub stresu i trudnościach w relacjach. Możliwe są wizyty w języku polskim i angielskim.
Psycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Marzena Szydłowska przyjmuje w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Krakowie. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, psychoedukację indywidualną i rodzinną. Pomaga także Pacjentom w rozwijaniu kompetencji społecznych i interpersonalnych. Stosuje głównie techniki poznawczo-behawioralne.
Spotkanie z psychoterapeutą w formule 1 na 1 (spotkań indywidualnych), to pierwszy i najważniejszy krok, jaki Pacjent wykonuje dla samego siebie. Konsultacja ze specjalistą w MindHealth w Krakowie pozwoli określić naturę problemu, a tym samym dobrać najefektywniejszą formę pomocy.
Bez względu na wyznawaną przez terapeutę szkołę terapii, każda forma pomocy psychologicznej stworzona została na potrzeby Pacjentów i w ramach leczenia. Psychoterapia dość często określana jest mianem leczenia przez mówienie. Podczas spotkań ze specjalistą budowana jest specyficzna relacja, na określonych zasadach i w odpowiednio stworzonych warunkach.
Uczestnicząc w sesjach terapeutycznych, Pacjent uczy się praktycznych sposobów radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Terapia pozwala przepracować – w warunkach kontrolowanych – trudne i traumatyczne przeżycia z przeszłości. Dzięki rozmowie ze specjalistą Pacjenci zaczynają lepiej rozumieć samych siebie, budują zdrowsze relacje, podnoszą jakość swojego życia, a tym samym zaczynają czerpać z niego większą satysfakcję.
Podczas sesji wykorzystuje się różne metody, techniki i narzędzia psychologiczne, które mają pomóc Pacjentowi przepracować wiele istotnych kwestii. Dzięki spotkaniom indywidualnym Pacjent zaczyna lepiej rozumieć siebie i otoczenie. W atmosferze zrozumienia i na neutralnym gruncie poznajemy swoje schematy postępowania i reagowania w danych sytuacjach. Dzięki zwiększaniu swojej świadomości Pacjent uczy się nowych sposobów reagowania, postępowania czy odreagowywania w odpowiedzi na bodźce.
W zależności od złożoności problemu i stanu zdrowia Pacjenta potrzeba uczestniczenia w psychoterapii indywidualnej może wymusić podjęcie innych, znaczących kroków w drodze po uzdrowienie.
Niekiedy proces ten zostaje wzbogacony o terapię grupową, a nawet farmakoterapię. Jednak o tej drugiej decyduje lekarz prowadzący — np. psychiatra.
Terapia indywidualna w krakowskiej placówce MindHealth prowadzona jest przez wykwalifikowanych psychoterapeutów.
Na podstawie art. 36 ust. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674, z późn. zm.2) określono klasyfikację zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zawód psychoterapeuty został przypisany do kodu 229905.
Na podstawie zdobytego wykształcenia i doświadczenia oraz niezbędnych predyspozycji do wykonywania zawodu, terapeuci podejmują się m.in. współpracy z Pacjentami:
Psychoterapeuta prowadzi terapię indywidualną w Krakowie za pomocą różnorodnych metod i technik psychoterapeutycznych, takich jak mi.in.:
Rodzaj wybranej techniki zależy od stanu Pacjenta i jego potrzeb, a także preferencji.
Żaden Pacjent nie powinien mieć obaw przed wizytą u specjalisty zajmującym się terapią indywidualną. I choć wielu z nas odczuwa pewien dyskomfort przed pierwszą rozmową z terapeutą, warto uświadomić sobie zakres ich obowiązków zawodowych. Może to rozwiać wiele wątpliwości, lęków i błędnych przekonań o tym zawodzie.
To, czym przede wszystkim zajmuje się terapeuta, to wysłuchanie klienta, zapoznanie się z jego problemami i zapewnienie niezbędnego poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego.
Podczas pierwszego spotkania – po nawiązaniu kontaktu – specjalista przeprowadza wywiad niezbędny do dalszej pracy, analizy przypadku, przyczyn zaburzeń oraz dokonania równie istotnej diagnozy. Kolejno podejmowana jest decyzja o sposobie realizowania usługi terapeutycznej – wybór najodpowiedniejszej metody i techniki terapeutycznej.
Szkoła psychoterapii łączy w sobie wiedzę z różnych dziedzin: w tym psychologii, medycyny, socjologii, biologii czy teologii. Jako praktyka interdyscyplinarna pozwala spojrzeć na człowieka i jego problem z szerszej perspektywy. Specjaliści w zakresie terapii posiadają odpowiednie wykształcenie, wiedzę, umiejętności i predyspozycje do wykonywania tego zawodu.
Psychoterapeuta w praktyce wykorzystuje wiedzę z nauk społecznych, przyrodniczych i neurologicznych. Znajomość złożoności natury ludzkiej, problemów i trudności, które skutecznie mogą obniżać jakość życia, sprawia, że terapeuta jest w stanie precyzyjniej postawić diagnozę i efektywniej przeprowadzić Pacjenta przez proces terapii.
W swojej pracy psychoterapeuci mogą opierać się na różnych podejściach terapeutycznych.
Najpopularniejszymi stosowanymi m.in. w Krakowie są:
• terapia poznawczo-behawioralna (CBT);
• psychoanaliza;
• terapia systemowa;
• psychoterapia egzystencjalno-humanistyczna;
• terapia integracyjna i eklektyczna.
Na każdym etapie życia pojawiające się trudności mogą stać się przyczyną wielu problemów. Pogłębiające się złe samopoczucie nierzadko jest sygnałem rozwijającego się zaburzenia natury psychologicznej. Najważniejsze jest dbanie o komfort i równowagę w sferze psychicznej, dlatego bez względu na wiek warto skorzystać z konsultacji psychoterapeutycznej w Krakowie.
Pomoc terapeuty jest nieoceniona zarówno w przypadku trudności pojawiających się w okresie dorastania, zaburzeń zachowania i osobowości, jak i problemów związanych z chronicznym stresem, przepracowaniem czy kłopotami małżeńskimi.
Bez względu na wiek, płeć, dotychczasowe doświadczenie czy wykształcenie każda osoba może potrzebować specjalistycznego wsparcia ze strony psychologa, psychiatry czy terapeuty. Emocje (zwłaszcza te negatywne) potrafią siać spustoszenie, rodzić ból i cierpienie. Nadmierna ekspozycja na nieprzyjemne odczucia obniża jakość życia i staje się przyczyną wielu zaburzeń natury psychicznej.
Zaburzenia zdrowia psychicznego to zjawisko występujące powszechnie. Pierwsze niepokojące objawy mogą sygnalizować rozwijający się, poważny problem w sferze psychicznej. Najważniejsze, aby zgłosić się po poradę do specjalisty jak najszybciej. Nie warto zwlekać. Zdrowie umysłowe jest równie ważne jak to fizyczne, o które dbamy, udając się np. do internisty czy kardiologa. Problemy psychiczne już od dawna przestały być tematem tabu.
Brak umiejętności uporania się z trudnymi emocjami, problemami w sferze zawodowej czy prywatnej – to nie wstyd. Jeśli czujesz, że nie potrafisz już samodzielnie pomóc sobie z codziennym stresem, frustracją, złością czy smutkiem, zgłoś się po poradę do specjalistów z krakowskiego Centrum Zdrowia MindHealth.
Jakich symptomów psychofizycznych nie powinno się ignorować? Są nimi m.in.:
Jeżeli przez dłuższy czas doświadczasz któregokolwiek z nich, jak najszybciej umów się na psychoterapię w Krakowie.
Nasi specjaliści podejmują się współpracy zarówno z adolescentami, jak i osobami dojrzałymi i starszymi. Naszymi Pacjentami są m.in. osoby, u których rozpoznano takie zaburzenia, jak:
Placówka Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth znajduje się przy ul. Krowoderskiej 6/8 w ścisłym centrum miasta – w pobliżu Rynku głównego. Nasi Pacjenci mogą z łatwością dojechać do nas zarówno komunikacją miejską, jak i transportem własnym.
Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 22 566 22 24 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 20:00. Wizytę można zarezerwować także za pośrednictwem sklepu internetowego MindHealth.
Wizyty można odbywać na miejscu lub w ramach konsultacji telemedycznych.
Cena psychoterapii indywidualnej w Krakowie to 180 zł*. Istnieje też możliwość zakupu pakietu 5 spotkań w cenie 810 zł*.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.