Podejrzewasz autyzm u swojego dziecka? Dzięki profesjonalnej diagnozie można rozpocząć terapię i zwiększyć szanse na prawidłowy dalszy rozwój, dlatego nie zwlekaj z podjęciem odpowiednich kroków.
W placówkach MindHealth do diagnozy autyzmu u dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia wykorzystywany jest test ASRS.
Listę specjalistów diagnozujących w naszych gabinetach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Toruniu znajdziesz poniżej. Zapraszamy też do zapoznania się z sekcją FAQ dotyczącą diagnozy autyzmu u dzieci.
Psycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Marzena Szydłowska przyjmuje w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Krakowie. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, psychoedukację indywidualną i rodzinną. Pomaga także Pacjentom w rozwijaniu kompetencji społecznych i interpersonalnych. Stosuje głównie techniki poznawczo-behawioralne.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Katarzyna Weryho-Karczewska jest absolwentką Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej na kierunku psychologia, o specjalizacji klinicznej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłońskiego i w Grupowej Praktyce Lekarskiej Pro-Familia.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Małgorzata Stoch - Teodorczyk jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Psychologia ze specjalizacją psycholog dziecięcy i terapeuta pedagogiczny. Przyjmuje pacjentów od 3 roku życia.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Anna Pasławska-Turczyn ukończyła studia psychologiczne ze specjalizacją kliniczną oraz osobowości na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Jest absolwentką pedagogiki ze specjalizacją psychopedagogiki z profilaktyką społeczną na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Psycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dla młodzieży
Mgr Katarzyna Nowak jest psychologiem i psychologiem dziecięcym. Ukończyła Uniwersytet SWPS w Warszawie, obecnie jest też w trakcie nauki w szkole psychoterapii w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. W MindHealth w Krakowie prowadzi konsultacje psychologiczne dla dorosłych i dzieci. W pracy z Pacjentem wykorzystuje głównie podejście systemowe, budując relację opartą na zaufaniu.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog diagnosta, Neuropsycholog
Magister Karolina Ołdak przyjmuje w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Gdańsku. Jest psychologiem oraz neuropsychologiem. Pomaga Pacjentom w różnego rodzaju problemach i zaburzeniach, prowadząc m.in. Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach i elementy psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy
Mgr Katarzyna Białek konsultuje dzieci i młodzież, zajmuje się również poradnictwem dla rodziców. Głównym obszarem pracy są zaburzenia psychiczne okresu rozwojowego, trudności w sferze emocjonalnej oraz wychowawczej. Pracuje także z pacjentami dotkniętymi chorobami przewlekłymi. Uczestniczka wielu szkoleń i konferencji branżowych, na których bywała także prelegentką.
Psycholog diagnosta, Psycholog
Mgr Iwona Kosiba psycholog przyjmujący w MindHealth w Krakowie. Pracuje w osobami z zaburzeniami nastroju, osobowości, cierpiącymi z powodu objawów lęku, a także pomaga kobietom doświadczającym przemocy w związku.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy
Mgr Karina Michalak – psycholog i psycholog dziecięcy. Udziela konsultacji, wsparcia i poradnictwa psychologicznego Pacjentów od 2 roku życia zmagających się z problemami z regulowaniem emocji, zaburzeniami lękowymi oraz komunikacją.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog diagnosta, Psycholog
Mgr Karol Bieńkowski jest psychologiem oraz psychoterapeutą CBT w trakcie szkolenia. Udziela wsparcia osobom z nadmiernym stresem, brakiem asertywności, z zaburzeniami lękowymi, nastroju czy doświadczającym problemów w relacjach.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęAutyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, które objawia się m.in. problemami w komunikowaniu uczuć w związkach społecznych oraz zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych (wg Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10). Najczęściej objawia się w pierwszych latach życia (do 3. roku życia) – rodzice mogą zauważyć, że dziecko nie jest aktywne, nie potrafi okazywać uczuć lub ich rozróżniać, nie naśladuje rodziców, unika interakcji z innymi dziećmi.
Diagnoza autyzmu jest wieloetapowym procesem. Małego Pacjenta obserwują różni specjaliści: w zależności od sytuacji są to psycholog dziecięcy, neurologopeda, psychiatra dla dzieci i/lub inni eksperci. Niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z rodzicami, obserwacja dziecka oraz wykonanie odpowiednich testów. Profesjonalny zespół diagnostyczny czeka na Ciebie w MindHealth.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące diagnostyki autyzmy znajdziesz w sekcji FAQ poniżej.
Podczas obserwacji dziecka i wywiadu z rodzicami psycholog diagnosta sprawdza, czy u dziecka występują:
Próbuje także ustalić, czy pojawiają się:
Mowa tu np. o pewnych rytuałach – np. składaniu klocków kolorami, pewnymi schematami w witaniu się z innymi, ukierunkowane zainteresowania, przy czym dziecko wie z tej dziedziny wszystko, wiedza malca wykracza poza przyjęty dla jego wieku poziom. Podczas pierwszej wizyty psycholog dziecięcy zbiera wywiad z rodzicami, a dopiero na kolejnej obserwuje dziecko i sprawdza jego poziom funkcjonowania. Bardzo często specjalista prosi o nagrywanie filmów z dzieckiem w roli głównej, aby móc odnieść się do tego, jak malec zachowuje się w domu. Ważne są także testy psychologiczne, które pomogą w diagnozie autyzmu. Na ogół wypełniają je rodzice.
Moment postawienia diagnozy jest bardzo ważny, im wcześniej to nastąpi, tym lepiej. Dzięki wczesnej diagnozie jest większe prawdopodobieństwo, że uda się nadrobić opóźnienia rozwojowe u dziecka i maluch będzie uczył się prawidłowych interakcji społecznych. W końcu dzieci uczą się w dużej mierze przez naśladowanie, a dzieci z autyzmem najczęściej nie inicjują kontaktów społecznych, przez co mają uboższe doświadczenia niż rówieśnicy. Wykrycie zaburzenia umożliwia podjęcie odpowiednich kroków, takich jak terapia bądź zajęcia dodatkowe dla dziecka. Rzuca też światło na dotychczasowe problemy, wyjaśniając ich przyczynę i zmniejszając niepokój rodziców, a co za tym idzie — stres dziecka.
W przypadku bardzo małych dzieci nie stosuje się kwestionariuszy ASRS, a diagnoza stawiana jest na podstawie rozmowy z rodzicami i obserwacji dziecka. Nie warto czekać z szukaniem pomocy, problemy malucha będą się tylko pogłębiać z czasem. Specjaliści podkreślają, że dużą rolę w diagnozie u małych dzieci odgrywa intuicja rodzica i poczucie, że dziecko nie rozwija się prawidłowo lub jego reakcje odbiegają od przyjętych norm.
Do diagnozy spektrum autyzmu w placówkach MindHealth wykorzystywane są kwestionariusze ASRS. Obejmują one szeroki zakres zachowań powiązanych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zaliczamy do nich problemy w zakresie umiejętności komunikacyjnych, deficyty uwagi, trudności w kontaktach z rówieśnikami i z dorosłymi. Co istotne, to kwestionariusz ASRS uwzględnia kryteria diagnostyczne dla autyzmu zgodnie z DSM-IV-TR (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), czyli klasyfikacją zaburzeń psychicznych wg Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Arkusze ASRS są dostosowane do wieku dziecka – inne kwestionariusze przeznaczone są dla dzieci od 2. do 5. roku życia, a inne: stosuje się u Pacjentów od 6. do 18. roku życia. Kwestionariusz wypełnia rodzic pod nadzorem psychologa lub indywidualnie. ASRS występuje w dwóch wersjach: pełnej i skróconej. Czas wypełniania wersji pełnej wynosi około 15 minut, podczas gdy wersji skróconej 5 minut. Wersje pełne pozwalają na opis różnych wymiarów funkcjonowania dziecka, natomiast wersje skrócone wyłącznie na obliczenie wyniku ogólnego.
Kwestionariusz ARS w wersji pełnej zawiera 70 pytań, w których należy zaznaczyć jedną z 5 możliwości (nigdy, rzadko, czasami, często, bardzo często). Na pytania odpowiadają rodzice, uwzględniając zachowanie dziecka w ostatnich 4 tygodniach. Wypełnienie kwestionariusza pozwala dodatkowo zdiagnozować deficyty w zakresie uwagi. Pytania zawarte w teście dotyczą m.in.:
Wypełniony kwestionariusz ASRS analizuje psycholog w oparciu o pomoce naukowe. Tylko doświadczony specjalista może poprawnie odczytać wynik i zdiagnozować dziecko. Nie powinno się korzystać z dostępnych w sieci testów czy ankiet – prawidłową diagnozę stawia psycholog, uwzględniając więcej czynników, niż tylko test/ankietę/kwestionariusz.
Psycholog przy postawieniu diagnozy bierze pod uwagę relacje rodzica z dzieckiem, informacje uzyskane o dziecku, a także własne obserwacje. Tylko w ten sposób może postawić diagnozę i zaplanować plan działania terapeutycznego dla dziecka.
Bardzo często przy analizowaniu danych z kwestionariusza ASRS bierze się pod uwagę dodatkowe czynniki, które mogą wpływać na udzielenie odpowiedzi, np. trudności ze zrozumieniem pozycji testowych lub niewiedzę rodzica. Wypełniając kwestionariusz, należy mieć świadomość, że nie ma w nim odpowiedzi dobrych i złych – ogólny obraz uzyskany na podstawie udzielonych odpowiedzi ma ocenić, czy dziecko mierzy się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
W placówkach Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth prowadzona jest diagnoza psychologiczna w kierunku autyzmu. Jej cena zależy od miasta, poniżej przedstawiamy aktualne ceny:
Aby umówić się na diagnozę psychologiczną w naszych placówkach, należy zadzwonić pod numer (22) 566 22 24. Zapisy przeprowadzamy też przez sklep internetowy MindHealth.
Na zakończenie procesu diagnostycznego rodzice otrzymują pisemną diagnozę kliniczną dziecka.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.