Każda długotrwała zmiana w zachowaniu dziecka, która niepokoi opiekunów, powinna stać się bodźcem do skorzystania z pomocy. Profesjonalne wsparcie najmłodszym i ich rodzicom zapewnia psycholog dziecięcy w Katowicach.
Jest on specjalistą, który pozwala zrozumieć problem czy zachowanie dziecka i mu zaradzić.
Magister Marta Dutkowska-Szczepanek to psycholog przyjmujący w Centrum zdrowia Psychicznego Mind Health w Katowicach. Przyjmuje Pacjentów dorosłych, dzieci i młodzież. Specjalizuje się w problemach emocjonalnych, trudnościach w relacjach partnerskich i rodzinie. Pomaga też osobom doświadczającym kryzysów życiowych i przemocy. Prowadzi poradnictwo specjalistyczne, coaching i psychoterapię.
Magister Klaudia Krzynówek jest absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Psychologia o specjalności sądowej i klinicznej. Posiada certyfikat potwierdzający kwalifikacje w zawodzie socjoterapeuty, który uzyskała na dwuletnim studium socjoterapii i psychoterapii dzieci i młodzieży.
Magister Sylwia Ligowska ukończyła psychologię oraz studia podyplomowe z zakresu psychoprofilaktyki zaburzeń psychicznych, diagnozy i terapii psychologicznej na Uniwersytecie Opolskim a także studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Magister Justyna Dadok jest absolwentką Uniwersytetu SWPS w Katowicach na kierunku Psychologia o specjalizacji ze społecznej psychologii przedsiębiorczości i zarządzania oraz Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie na kierunku filologii angielskiej.
Psycholog i psycholog dziecięcy, przyjmuje w Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego w Katowicach.
Psycholog dziecięcy stosuje różnorodne metody, dzięki którym zbiera najpotrzebniejsze informacje o małym Pacjencie lub dorastającym nastolatku. Na podstawie rozmowy z opiekunami i dzieckiem oraz przeprowadzonego: wywiadu, obserwacji czy testów, jest w stanie określić cechy osobowości dziecka, poziom intelektualny oraz istnienie (bądź nie) zaburzeń postępowania.
To ważne, aby psycholog dziecięcy swoim oddziaływaniem i pytaniami np. o zainteresowania, jak najdokładniej poznał i zrozumiał świat widziany oczami dziecka, mógł rozszyfrować, dlaczego dziecko zachowuje się w określony sposób lub dlaczego pojawiły się u niego problemy/trudności.
Na podstawie istniejące w psychologii koncepcje i teorie psychologiczne, zebrane przez psychologa dziecięcego dane są następnie interpretowane a podczas późniejszej rozmowy z opiekunami, specjaliści określają zalecenia np. cykl spotkań, poradnictwo, pomoc terapeutyczna.
Najczęstszą formą pomocy jest wsparcie dziecka i jego rodziny w rozwiązaniu problemu, czyli poradnictwo psychologiczne. Dzięki rozmowie ze specjalistą opiekunowie uzyskują istotne informacje dotyczące sposobów radzenia sobie z problemem dziecka, mogą również zadać pytania, które rozwieją ich rodzicielskie wątpliwości.
Zdarza się, że rodzice odczuwają frustracje, gdy ktoś z otoczenia zwraca uwagę na sposób zachowywania, reagowania lub odreagowywania ich dziecka. Zaburzone poczucie godności i zadowolenia sprawia, że opiekunowie się denerwują lub unoszą gniewem. Jednak w przypadku, gdy dziecko wychowuje się bez rodzeństwa lub ma ograniczone środowisko rówieśnicze, rodzice mogą najzwyczajniej nie zauważyć, że u ich pociechy występują jakieś nieprawidłowości (zaburzenia procesu rozwojowego, niestandardowy sposób funkcjonowania dziecka etc.).
Zdarza się więc, że pierwszymi osobami „wyłapującymi” sygnały ostrzegawcze są nauczyciele, opiekunowie w przedszkolu czy inne, napotkane np. na placu zabaw osoby. Jednak w wielu przypadkach, to właśnie rodzina (opiekunowie, rodzeństwo) zauważa jakąś nietypową zmianę, która motywuje do odbycia konsultacji z psychologiem dziecięcym. Kiedy udać się do specjalisty-psychologa dziecięcego?
Wizyta u psychologa dziecięcego w Katowicach jest zalecana w przypadku, gdy dziecko:
Jeśli rodzice zauważają nagłą, nietypową i niepokojącą zmianę u dziecka, warto (nawet profilaktycznie) udać się z wizytą do specjalisty, który może wesprzeć opiekunów w trudnym dla nich i dziecka – czasie. Najważniejsze, aby niezbędna pomoc była jak najefektywniejszym sposobem reagowania na sygnały wysyłane przez dzieci.
Konsultacja z psychologiem dziecięcym w Katowicach jest niezbędna, jeśli zauważy się u dziecka:
Aby nie dopuścić lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań u dziecka w wyniku kryzysu, warto udać się po pomoc do psychologa dziecięcego. Szybsza prewencja, to skuteczniejsza pomoc dziecku i zminimalizowanie zagrożeń np. w sposobie funkcjonowania, a nawet rozwoju zaburzeń natury psychicznej.
Pomoc psychologiczna jest niezbędna, jeśli dziecko doświadczyło:
W części przypadków konsultacja psychologiczna powinna być uzupełniona pomocą psychiatry dziecięcego, który wdroży leczenie farmakologiczne. Informacji na ten temat udzieli rodzicom psycholog podczas pierwszego lub kolejnego spotkania.
Z badania zrealizowanego w ramach projektu „Rozmawiaj z Klasą” i opublikowanego w 2020 roku raportu „Zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oczami nauczycieli i nauczycielek” wynika, że najczęstszymi przyczynami problemów psychicznych/psychologicznych uczniów i uczennic są (kolejno, od najpowszechniej występujących):
A ogólnie, do najczęstszych problemów, z którymi zmagają się uczniowie (jak wynika z raportu) należą:
W każdej z wymienionych trudności pomoże psychoterapeuta dzieci w katowickim Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health, wspierając najmłodszych w budowaniu mechanizmów radzenia sobie i ucząc ich panowania nad swoimi emocjami. Ważnym elementem pomocy psychologicznej jest wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka. Poczucie bezpieczeństwa jest jego niezbędnym elementem: takie problemy jak nocne moczenie, trudności w szkole i zaburzenia lękowe wynikają najczęściej właśnie z jego braku. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy zadbać o odbudowę poczucia bezpieczeństwa.
Jeżeli dziecko czuje się nieszczęśliwe i sprawia problemy wychowawcze, rodzice starają się w pierwszej kolejności pomóc mu samodzielnie. Jest to naturalny i dobry odruch, jednak niestety nie zawsze udaje się rozwiązać problem wewnątrz rodziny. Jeżeli widzimy, że dziecko cierpi, a przeprowadzane przez nas rozmowy i wybrany rodzaj postępowania nie przynoszą oczekiwanej poprawy, skontaktujmy się ze specjalistą. Psycholog dziecięcy w Katowicach wspiera rodziców, pomagając im dotrzeć do przyczyny problemu i wskazując najlepsze metody postępowania w sytuacjach trudnych.
Osoby dorosłe często uważają, że wizyta w gabinecie psychologicznym z własnym dzieckiem świadczy o braku kompetencji rodzicielskich i (szeroko rozumianej) porażce rodzicielskiej, jednak jest to zupełnie błędne nastawienie. Wręcz przeciwnie: podjęcie decyzji o skorzystaniu ze wsparcia psychologa lub psychiatry dziecięcego jest wyrazem dojrzałości i troski o dziecko, a terapeuta nie tylko pomaga rozwiązać problemy naszej pociechy, ale i pomaga nam być lepszym rodzicem, co będzie procentować w przyszłości.
Koszt konsultacji z psychologiem dla dzieci i młodzieży w katowickim Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health to 155 zł*. Na początek warto zapisać się na pojedyncze, pierwsze spotkanie, podczas którego specjalista zapozna się z problemem i zaleci najlepszą formę pomocy.
Wizyty można zamawiać także w pakietach.
Pomagamy dzieciom w każdym wieku. Podczas konsultacji młodszych dzieci na pierwszym spotkaniu powinien być obecny rodzic.
W celu umówienia wizyty u jednego z naszych doświadczonych psychologów, którzy pomocą Twojemu dziecku, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 22 5662224. Zapisu można dokonać także online za pośrednictwem sklepu internetowego.
Konsultacje można odbyć na miejscu (w centrum Katowic, ul. Jordana) lub w formie telewizyty.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.