TMS, czyli przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, to najnowsza, skuteczna i nieinwazyjna forma terapii, stosowana u pacjentów z depresją, zaburzeniami lękowymi, schizofrenią oraz częstymi migrenami. Sama procedura jest nieinwazyjna, polega na dostarczaniu do mózgu impulsów magnetycznych, które mogą wpływać na funkcjonowanie neuronów w mózgu. Terapia ta ma potwierdzoną skuteczność: u ok. 70 proc. pacjentów poddanych terapii objawy zmniejszają się, a u ok. 50 proc. następuje całkowita remisja.
Terapia jest prowadzona w Szpitalu Psychiatrycznym MindHealth w Warszawie. Nasza placówka jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zapraszamy do zapisów!
Spis treści
Terapia rTMS (powtarzana przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, ang. Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation) została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków i jest uznawana za skuteczną i bezpieczną metodę leczenia na całym świecie.
Udowodniono w badaniach naukowych, że terapia rTMS może być skuteczna w leczeniu depresji lekoopornej. Wśród osób, które mogą z niej skorzystać, poza chorymi na depresję lekooporną wymienia się:
Ważnym aspektem jest też to, że terapia rTMS może być stosowana razem z farmakoterapią, jako leczenie wspomagające.
Stosowanie rTMS wpływa korzystnie na funkcje poznawcze u pacjentów, poprawia nastrój, redukuje lęk, apatię oraz objawy niepokoju. Może także ułatwiać codzienne funkcjonowanie osobom z Chorobą Alzheimera.
Sama procedura jest nieinwazyjna i bezpieczna. W pierwszej kolejności pacjent musi wygodnie usiąść. Następnie na jego głowie umieszczona zostaje specjalna cewka magnetyczna (obszar rozmieszczenia jest ściśle określony), przez którą zostaną dostarczone do mózgu impulsy magnetyczne. Impulsy mogą być przesyłane seriami, a czas trwania zabiegu dostosowany jest do potrzeb pacjenta i diagnozy. Na ogół jest to 20 sesji trwających do 20 minut.
Przebieg zabiegu jest monitorowany przez wykwalifikowany personel medyczny, który dba o to, aby przebiegał on bezpiecznie i prawidłowo.
rTMS jest uważana za bezpieczną procedurę, ale jak każdy zabieg medyczny, może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi. Obejmują one:
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jedynie poinformować personel medyczny o przyjmowanych lekach, obecnych lub przeszłych problemach zdrowotnych. Nie należy odstawiać przyjmowanych leków, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Należy także przestrzegać zaleceń dotyczących częstotliwości i długości sesji rTMS oraz całkowitej liczby sesji zaleconych przez lekarza.
Lekarz psychiatra, Dyrektor Medyczny Szpitala MindHealth