Uzależnienie jest uleczalne. Najistotniejsza część terapii to szeroko rozumiana pomoc psychologiczna. Wsparcie początkowo ukierunkowane jest na utrzymanie abstynencji, a następnie – na uczenie się życia w trzeźwości.
Profesjonalnie prowadzoną i skuteczną terapię uzależnień we Wrocławiu oferuje MindHealth.
Terapia uzależnień to proces, którego celem jest osiągnięcie abstynencji lub ograniczenie szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnej. Najczęściej obejmuje oddziaływania psychoterapeutyczne i medyczne (np. farmakoterapię czy detoksykację). Niektórzy Pacjenci wymagają też rehabilitacji i resocjalizacji.
Przebieg leczenia zależy od właściwości fizycznych, psychicznych i społecznych osoby uzależnionej. Ważną zmienną jest wiek pojawienia się zaburzeń związanych z piciem alkoholu czy braniem narkotyków. Im wcześniej wystąpiły objawy uzależnienia, tym bardziej wszechstronne wsparcie jest potrzebne.
Istnieją dwa rodzaje leczenia uzależnień, które często stanowią również odrębne etapy – podstawowy i zaawansowany. Ten drugi ma na celu zapobieganie nawrotom lub podtrzymywanie zmiany. W trakcie obu etapów z różnym nasileniem stosuje się psychoterapię i farmakoterapię. W zależności od problemu i zgody Pacjenta oddziaływania te mogą być prowadzone łącznie lub naprzemiennie.
Leczenie uzależnień jest przeznaczone dla Pacjentów zmagających się z uzależnieniami substancjalnymi, czyli np. od alkoholu, narkotyków, rozpuszczalników wziewnych, „dopalaczy”, leków uspokajających czy nikotyny.
Terapię wdraża się też w przypadku osób z nałogami niesubstancjalnymi (behawioralnymi). Do tej grupy zaliczane są zarówno zachowania nawykowe (np. uzależnienie od zakupów, ćwiczeń gimnastycznych czy pracy), jak i zaburzenia zdrowia psychicznego (uzależnienie od hazardu oraz od komputera i sieci). Terapia może również dotyczyć osób współuzależnionych.
Do oddziaływań podstawowego etapu terapii uzależnienia prowadzonej we Wrocławiu, których skuteczność została potwierdzona badaniami, należą:
Potwierdzono również skuteczność grup samopomocy AA. W trakcie badań ich członkowie uzyskiwali podobne rezultaty jak Pacjenci pozostający w terapii poznawczo-behawioralnej i motywującej.
Podobnie jak w przypadku terapii alkoholików, w leczeniu podstawowym osób szkodliwie używających i nadużywających narkotyków zaczynają dominować krótkotrwałe terapie nakierowane na rozwiązywaniu problemów i terapie motywujące.
Najczęściej leczenie uzależnień we Wrocławiu trwa od kilku miesięcy do kilku lat — wszystko zależy jednak od stopnia zaawansowania uzależnienia, jego rodzaju, a także motywacji Pacjenta i wsparcia, jakie otrzymuje z zewnątrz poza terapią, np. od członków rodziny.
Leczenie uzależnień od alkoholu, niewłaściwych zachowań lub środków psychoaktywnych jest długotrwałe. Trzeba pamiętać, że uzależnienie to przewlekły proces. Dlatego trudno jest jednoznacznie ustalić czas abstynencji, po upływie którego istnieją podstawy do uznania, że proces zdrowienia się zakończył.
Sygnały, które świadczą o uzależnieniu to:
Dzięki zgłoszeniu się na leczenie Pacjent uświadamia sobie, że jest uzależniony, podejmuje decyzję o porzucenia nałogu i ma możliwość wprowadzenia zmian.
Udział w terapii uzależnień we Wrocławiu wzmacnia poczucie własnej wartości. Ponadto leczenie pomaga zrozumieć, na czym polega nałóg oraz dostarcza skutecznych sposobów radzenia sobie z problemami, emocjami i relacjami interpersonalnymi.
Cena pojedynczej sesji w ramach psychoterapii indywidualnej uzależnień we Wrocławiu to 190 zł*. Spotkanie z terapeutą można odbyć stacjonarnie w naszej placówce lub w ramach telekonsultacji: formę wizyty wybierzesz, rezerwując termin.
Ważne jest, aby każdy, kto doświadcza uzależnienia, szukał pomocy. We Wrocławiu terapeutę uzależnień znajdziemy w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego. Na wizytę w ramach indywidualnej lub grupowej terapii uzależnień można się zapisać pod nr tel. 22 566 22 24. Zgłoszenia przyjmowane są także online – za pośrednictwem sklepu internetowego MindHealth.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.