Wiele par doświadcza kryzysów i nieporozumień. Szukając wsparcia, warto zgłosić się po profesjonalną pomoc oferowaną w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Poznaniu.
Terapeuta to bezstronny mediator, który wspiera bliskie osoby, chroniąc związek przed rozłamem lub pomagając podjąć niezbędne dla przyszłości decyzje.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Mgr Weronika Loch ukończyła Psychologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Udziela wsparcia i konsultacji osobom, które ukończyły 3 rok życia, zmagającym się z zaburzeniami nastroju, lękowymi oraz adaptacyjnymi.
Terapia par i rodzin to proces oparty na szczególnej relacji między osobami pozostającymi bliskiej relacji uczuciowej/rodzinnej a wykwalifikowanym psychoterapeutą. Specjalistę prowadzącego terapię obowiązuje „Kodeks etyczny psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego” wymagany od osoby będącej członkiem Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Terapia dla par w Poznaniu jest wskazana w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z trudnym okresem we wspólnym życiu. Istnieją też sesje terapeutyczne, które pomagają uporać się z problemami związanymi z osobowością czy wypaleniem zawodowym. Terapia par i rodzin skupia się na bliskich więziach, trudnościach i problemach jej członków.
Terapeuta to specjalista posiadający niezbędne wykształcenie, umiejętności i kompetencje, które umożliwiają prowadzenie praktyki.
Ponieważ zawód ten wiąże się z codzienną pracą z ludźmi (osobami dorosłymi, dorastającą młodzieżą oraz dziećmi), osoba wykonujące obowiązki terapeuty musi cechować się empatią, wyrozumiałością, niezbędnym profesjonalizmem i uczciwością w stosunku do Pacjentów.
Gabinet terapeutyczny jako miejsce spotkań powinien wzbudzać zaufanie i być dla Pacjentów neutralnym polem do rozmowy. W atmosferze zrozumienia, bliscy mogą tam się otworzyć na swoje problemy, porozmawiać na tematy intymne, trudne, często również związane z traumatycznymi przeżyciami.
Podczas terapii dla par w placówce MindHealth w Poznaniu specjalista pomaga uporać się z problemami takimi jak:
Terapia dla par i rodzin w Poznaniu ma na celu osiągnięcie pozytywnej zmiany. Jako proces rozpoczyna się tak naprawdę już w momencie uświadomienia sobie problemu i podjęcia decyzji o wizycie u specjalisty. Pierwszy kontakt (w tym zdalny – online lub telefoniczny) ma określić kontekst problemu oraz wskazać, kogo w największy stopniu on dotyczy.
Na tej podstawie terapeuta decyduje, kto jako pierwszy powinien pojawić się w gabinecie terapeutycznym: nie zawsze muszą przychodzić od razu obydwoje partnerzy bądź cała rodzina.
Proces terapeutyczny rozpoczyna się decyzją partnerów o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy. Konsultacje ze specjalistą – terapeutą par, różni się od ścisłej współpracy z rodziną. Choć osoby pozostające w związku są dla siebie rodziną, ich współpraca z terapeutą wymaga innego rodzaju zaangażowania i umiejętności ze strony specjalisty.
Terapia par to przede wszystkim poprawa wzajemnych relacji między partnerami. Przyczyn trudności powstających w związku może być wiele – od rutyny, która wkradła się w ich codzienne życie, przez brak zrozumienia i empatii, do więzi o podłożu patologicznym włącznie.
Współpraca z partnerami polega m.in. na:
Kiedy nie tylko partnerzy, ale i ich dzieci lub inni członkowie rodziny borykają się z problemami, z pomocą przychodzi z terapia rodzinna. W wielu przypadkach jest ona prowadzona ze względu na pojawiające się problemy rodzicielskie: w tym trudności adolescencyjne, wychowawcze (gdy dziecko boryka się z problemem i negatywnymi emocjami). Ze względu na fakt, że rodzina tworzy system i jest formą życia zbiorowego, problemy jednego z jej członków (dziecka, rodzica) mogą przyczyniać się do dysfunkcji wszystkich osób wchodzących w jej skład.
Terapia rodzinna jest prowadzona w taki sposób, aby strony uporały się z istniejącymi zaburzeniami, złością, trudnościami wynikającymi ze wzajemnego niezrozumienia. Jest to również proces, którego oddziaływanie ma na celu złagodzić skutki zachowań autodestrukcyjnych, problemów natury psychologicznej i psychicznej.
Od pierwszej wizyty terapeuta pracuje nad określeniem przyczyny problemu – rozważa, czy jego źródło związane jest z funkcjonowaniem systemu rodzinnego, czy też znajduje się poza nim. Terapeuta pomaga uporać się z niezdrową atmosferą panującą między członkami rodziny. Nie ocenia, nie rozkazuje, ale nakierowuje na efektywne rozwiązania, dając możliwość realizacji celów i zaspokojenia potrzeb całej rodziny.
Na podjęcie przez parę decyzji o terapii ma wpływ wiele czynników. Niejednokrotnie jest to dla osób sobie bliskich trudna sytuacja, która nie musi wynikać tylko z silnych i negatywnych emocji. Darzące się uczuciem osoby, odczuwające jednocześnie dyskomfort we wspólnym pożyciu, mogą obawiać się wzajemnego niezrozumienia lub przykrości, którą wywołają, podejmując decyzję o rozpoczęciu terapii.
Trudności w związku i narastające napięcie sprawiają również, że między parą dochodzi do konfliktu pomiędzy potrzebą bliskości a dystansem. Zauważono, że w ten sposób wiele par włącza do relacji „czynnik rozładowujący”, który po pewnym czasie utrwalany jest jako wzorzec radzenia sobie z konfliktem.
Wyróżnia się trzy sposoby radzenia sobie pary z napięciem powstałym w relacji, które „chronią” osoby pozostające w związku przed konfrontacją z problemem:
Istnieje wiele przyczyn mogących wywołać kryzys w związku. Najważniejsze jest to, aby para zawczasu podjęła decyzję o jego ratowaniu lub polubownie rozwiązała już istniejący konflikt. Kiedy Pacjenci zgłaszają się do gabinetu terapeutycznego?
Potrzebę skorzystania z usługi psychoterapeutycznej dla par może wywołać szereg czynników, w tym m.in.:
Terapię rodzinną (zamiast tej dla par) warto wybrać, jeżeli problem lub konflikt mający miejsce w domu ma swoje źródło lub dotyczy nie tylko relacji między dwojgiem dorosłych, ale i ich dzieci bądź innych osób pozostających w bliskich relacjach rodzinnych. W takim wypadku terapeuta pomoże uspokoić sytuację i poprawić komfort życia wszystkich osób zainteresowanych.
W przypadku wątpliwości, czy należy wybrać terapię dla par, czy też rodzinną, prosimy o kontakt z Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Poznaniu. Podczas pierwszej wizyty nasi eksperci zapoznają się z sytuacją i doradzą Państwu odpowiednie rozwiązanie.
Stacjonarna lub telemedyczna wizyta w ramach terapii par i rodzin w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Poznaniu kosztuje 250 zł*.
Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 22 566 22 24. Wizytę u terapeuty par można umówić też w sklepie internetowym. Zapraszamy!
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.