Psychoterapia dla dzieci ma na celu zmianę sposobu myślenia, przeżywania i zachowania małego Pacjenta, co przyczynia się do zmniejszenia trudności, z którymi się mierzy.
Osobom poszukującym terapii dla dzieci w Poznaniu polecamy MindHealth: przyjmują u nas doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści.
Psychoterapia to jedna z metod leczenia osób z rozpoznanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. Psychoterapię dzieci i młodzieży zapoczątkował Sigmund Freud. Za pierwsze dziecko z sukcesem poddane tej metodzie oddziaływania uważa się 5-latka, którego Freud wyleczył z fobii: chorobliwego lęku przed zwierzętami.
Twórca psychoanalizy opisał przypadek „małego Hansa” w 1909 roku. Obecnie najmłodsi mogą korzystać z różnych rodzajów psychoterapii. W wielu zaburzeniach psychicznych u dzieci i młodzieży jest to najczęściej stosowany rodzaj terapii: także w poznańskim Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Prowadzona w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Poznaniu psychoterapia dla dzieci pomaga w przypadku trudności i zaburzeń zdrowia psychicznego takich jak m.in.:
Podczas pierwszych spotkań psychoterapeuta dziecięcy zazwyczaj zbiera wywiady na temat Pacjenta. Może prosić o wypełnienie testów dotyczących jego zdrowia. Specjalista stawia też rozpoznanie oraz opracowuje i przekazuje plan leczenia. Przed rozpoczęciem pierwszej sesji programu terapeutycznego dla dzieci w Poznaniu zawierany jest kontrakt terapeutyczny, w którym znajdują się m.in. cele i zasady terapii. Podczas terapii młodemu Pacjentowi przysługuje prawo do:
W ramach realizacji tego ostatniego prawa specjalista prosi dziecko o wyrażenie zgody na psychoterapię.
Podczas sesji Pacjent i psychoterapeuta pracują nad osiągnięciem zaplanowanych celów. Niektórzy specjaliści zadają też prace domowe, polegające na wprowadzeniu w życie zagadnień omawianych na spotkaniach. Psychoterapia dzieci i młodzieży różni się od tej oferowanej dorosłym, m.in. rolą zabawy, specyfiką motywacji młodych pacjentów do zmiany oraz koniecznością uwzględnienia w terapii kontekstów społecznych życia dziecka. W przypadku młodych Pacjentów prowadzenie psychoterapii nie jest też możliwe bez udziału rodziców.
Udowodniono, że zaangażowanie rodziców zwiększa efektywność psychoterapii dziecka. Stopień i charakter tego uczestnictwa zależy od wieku i poziomu rozwoju dziecka oraz od podejścia terapeutycznego specjalisty. Sposoby angażowania opiekunów w proces zmiany – poza udziałem w określeniu zasad i zawarciu kontraktu terapeutycznego – to m.in.:
Szczegółowy przebieg i czas trwania psychoterapii zależy od konkretnego przypadku i podejścia teoretycznego, na którym opiera się specjalista. Najmłodszym Pacjentom oferowana jest w Poznaniu m.in.:
Według danych WHO połowa wszystkich zaburzeń psychicznych ma swój początek do 14. roku życia, ale większość przypadków pozostaje niewykryta. Konsekwencje nieleczenia problemów zdrowia psychicznego u dzieci mogą być poważne. Warto zatem znać objawy, które mogą być sygnałami trudności w sferze psychicznej. Zaliczane są do nich m.in.:
Zachowania problemowe charakteryzują się znaczną częstością występowania, dużym nasileniem i negatywnym wpływem na codzienne funkcjonowanie. W przypadku zaobserwowania tego typu objawów należy skonsultować się ze specjalistą zdrowia psychicznego lub pediatrą, a następnie podjąć zaleconą przez specjalistę terapię dla dzieci w Poznaniu. Myśli samobójcze są sygnałem alarmowym do pilnego zgłoszenia się po pomoc.
Zapisy na psychoterapię dla dzieci w poznańskiej placówce MindHealth (ul. Woźna 14) przyjmujemy pod ogólnopolskim numerem telefonu 22 566 22 24. Wizytę można odbyć także w formie telekonsultacji: nawet mieszkając w innej miejscowości lub w czasie podróży.
Wizytę można zarezerwować także online w sklepie.
Pojedyncze spotkanie w ramach terapii dla dzieci w Poznaniu kosztuje od 150 zł*. MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego zaprasza na wizyty stacjonarne w centrum miasta lub poradę telemedyczną.
Możliwy jest także zakup pakietu sesji, co pomaga usystematyzować terapię i zmniejsza koszty.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.