Nastolatki przeżywają wszystko w bardzo intensywny sposób, odczuwając gamę emocji, z którymi często nie potrafią sobie samodzielnie poradzić.
Jeżeli zmiany hormonalne połączone z trudnościami w szkole, domu i w relacjach z rówieśnikami lub rodzicami utrudniają życie Twojemu dziecku, warto zapisać je na konsultację do psychologa dla młodzieży w Katowicach. Specjalista pomoże przezwyciężyć trudności.
Magister Klaudia Krzynówek jest absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Psychologia o specjalności sądowej i klinicznej. Posiada certyfikat potwierdzający kwalifikacje w zawodzie socjoterapeuty, który uzyskała na dwuletnim studium socjoterapii i psychoterapii dzieci i młodzieży.
Magister Justyna Dadok jest absolwentką Uniwersytetu SWPS w Katowicach na kierunku Psychologia o specjalizacji ze społecznej psychologii przedsiębiorczości i zarządzania oraz Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie na kierunku filologii angielskiej.
Psycholog dla młodzieży specjalizuje się w diagnozie problemów oraz zaburzeń wśród nastolatków i udzielaniu pomocy z nimi związanej. Jego zadaniem jest wsparcie w okresie dojrzewania zarówno Pacjenta, jak i całej jego rodziny. Często pomaga w komunikacji między młodzieżą a jej opiekunami.
Diagnoza psychologiczna jest przeprowadzana na podstawie spotkań z nastolatkiem i jego rodzicami bądź opiekunami, a jeżeli to konieczne — również z rodzeństwem. Psycholog może wykonać także testy psychologiczne. Po rozpoznaniu problemu proponuje najlepszą formę pomocy, którą najczęściej jest psychoterapia.
Dzięki swoim predyspozycjom psycholog dla młodzieży jest osobą, której nastolatkowie mogą śmiało powierzyć swoje obawy, zwierzyć się z problemów i omówić wątpliwości, z którymi się mierzą. Terapeuta dla młodzieży odpowiednio prowadzi pacjenta, aby pomóc mu w rozwiązaniu konfliktów, nabraniu pewności siebie oraz zmierzeniu się z przeciwnościami.
Do problemów, z którymi warto wybrać się do psychologa zajmującego się pracą z młodzieżą, zaliczają się między innymi:
Choć dla dorosłych problemy wieku nastoletniego często wydają się trywialne, dla młodzieży są one bardzo istotne.
W tym wieku młodzież poszukuje akceptacji swoich rówieśników i próbuje znaleźć własną tożsamość, często odmienną od tej, jaką do tej pory kształtowali rodzice.
Oprócz tego, w okresie dojrzewania w ich ciałach zachodzi wiele zmian, które mogą być dla nich krępujące i sprawiać, że nie czują się dobrze we własnym ciele. Towarzyszą temu zmiany poziomów hormonów, które również wpływają na zachowanie.
Wiek nastoletni to okres, w którym dzieci przeżywają wiele nowych doświadczeń mogących mieć ogromny wpływ na ich życie. Dlatego czasem warto skorzystać z pomocy psychologa w nawet pozornie błahych sprawach. Na przykład jeżeli okaże się, że osoba, którą nastolatek uznawał za przyjaciela, wyśmiewała się z niego za jego plecami, warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty. Odpowiednie przepracowanie takiej sytuacji jest ważne, aby młody człowiek nie stał się nieufny.
Dorastanie jest też okresem, w którym dochodzi do pierwszych zauroczeń. Dobrze jest, jeśli nastolatek rozmawia o tym z psychologiem: zwłaszcza gdy odkrywa właśnie swoją orientację seksualną lub przeżył pierwszy zawód miłosny. Zdarza się, że takie wydarzenie skutkuje depresją i utratą pewności siebie – konsultacja ze specjalistą pozwala zminimalizować jego negatywne skutki.
Rodzice powinni na bieżąco obserwować wygląd nastolatka, ponieważ chcąc dopasować się do grupy, zdobyć akceptację koleżanek czy umówić się z osobą, która mu się podoba, dziecko może sięgać po drastyczne diety i inne szkodliwe praktyki.
Młodzież bardzo często jest nadmiernie obciążona obowiązkami i zmaga się z wysokim poziomem stresu. Dlatego stale należy sprawdzać, czy dziecko daje sobie radę ze wszystkim zobowiązaniami, jakie spoczywają na jego barkach.
W razie potrzeby warto udać się do psychologa, który nauczy nastolatka, jak radzić sobie ze stresem i pomoże mu wypracować zdrowe nawyki. Przewlekły stres może skutkować wieloma poważnymi chorobami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi (nerwice, depresja, zaburzenia odżywiania), dlatego ważne jest skuteczne jemu zapobieganie.
Należy rozważyć wizytę u psychologa również, jeżeli w życiu nastolatka zachodzą znaczne zmiany. Mogą one zachwiać jego poczuciem bezpieczeństwa, przez co dziecko może stracić zaufanie do rodziców lub poczuć się odrzucone. Rewolucje w życiu rodzinnym mogą stać się powodem takich zaburzeń jak depresja, nerwice czy anoreksja lub bulimia. Nie muszą to być nawet tak drastyczne zmiany jak rozwód czy śmierć rodzica. Przeprowadzka, narodziny brata lub siostry bądź opuszczenie domu przez starsze rodzeństwo zaburzają ustalone schematy, w jakich do tej pory funkcjonował nastolatek. W poradzeniu sobie z zachodzącymi zmianami może mu pomóc rozmowa ze specjalistą.
Warto udać się na konsultację do specjalisty od razu, gdy zauważymy zachowania budzące nasz niepokój. Młodzież często ukrywa swoje problemy i w momencie, w którym rodzice je zauważają, są one już w bardzo zaawansowanym stadium.
Każda znacząca i długotrwała zmiana w zachowaniu (przygnębienie lub agresja) bądź wyglądzie nastolatka (nagłe schudnięcie, a nawet zbudowanie nietypowej muskulatury) jest wskazaniem do skorzystania z porady specjalisty. Zwłaszcza jeśli towarzyszy jej zamknięcie się w sobie i brak chęci do rozmowy z rodzicem.
Warto obserwować, w jakim stanie dziecko wraca do domu i z jakimi znajomymi się spotyka, ponieważ jest to wiek, w którym wiele osób eksperymentuje z niedozwolonymi substancjami (np. aby zdobyć aprobatę grupy). Może się to skończyć tragicznie, zwłaszcza że młode osoby uzależniają się bardzo szybko.
Wizyta u psychologa wzbudza często obawy. Jest to związane z negatywnymi stereotypami krążącymi w społeczeństwie, a także naturalną niechęcią przed otwieraniem się przed obcą osobą. Nie ma jednak powodów do niepokoju: pierwsze spotkanie opiera się głównie na niezobowiązującej rozmowie, podczas której specjalista stara się poznać główny powód wizyty. Może się zdarzyć, że w celu postawienia lepszej diagnozy poprosi o wypełnienie testu. Przez cały czas dba o to, by Pacjent czuł się komfortowo.
Pierwsza wizyta nastolatka u psychologa ma miejsce zwykle w obecności jego rodziców lub opiekunów prawnych. Na kolejne spotkania może on przychodzić już sam.
Po postawieniu wstępnej diagnozy psycholog proponuje najlepsze formy pomocy. Najczęściej jest to psychoterapia, może się też jednak okazać, iż skieruje on dziecko do psychiatry (który pomoże rozwiązać problem za pomocą farmakoterapii), lub innego specjalisty, który będzie w stanie udzielić skuteczniejszej pomocy w przypadku konkretnych zaburzeń.
Spotkanie z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą w Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Helath w Katowicach to koszt:
Większość wizyt można odbywać zarówno stacjonarnie, jak i online.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.