Psycholog dla dzieci pomaga najmłodszym Pacjentom doświadczającym dyskomfortu psychicznego, kryzysów rozwojowych i innych problemów. Jeśli Twoje dziecko zmaga się z trudnościami w domu, szkole czy relacjach z rówieśnikami i nie potrafisz samodzielnie mu pomóc, skorzystaj ze wsparcia specjalisty.
Doświadczonego psychologa dziecięcego znajdziesz w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
Magister Barbara Janiec jest psychologiem, psychoterapeutą oraz autorką publikacji o charakterze psychoedukacyjnym. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na Wydziale Psychologii.
Magister Marta Dutkowska to psycholog przyjmujący w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Katowicach. Przyjmuje Pacjentów dorosłych, dzieci i młodzież. Specjalizuje się w problemach emocjonalnych, trudnościach w relacjach partnerskich i rodzinie. Pomaga też osobom doświadczającym kryzysów życiowych i przemocy. Prowadzi poradnictwo specjalistyczne, coaching i psychoterapię.
Magister Katarzyna Janiec to psycholog oraz diagnosta, posiadająca kwalifikacje diagnosty i terapeuty integracji sensorycznej. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na Wydziale Psychologii oraz Warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Pracuje z pacjentami, wykorzystując swoją wiedzę psychologiczną oraz artystyczną. Konsultuje również w języku angielskim.
Magister Oksana Tymińska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Psychologia. Pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi przeprowadzając konsultacje indywidualne, bądź grupowe w charakterze trenera TUS i terapeuty zajęciowego.
Magister Marzena Szydłowska przyjmuje w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Krakowie. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, psychoedukację indywidualną i rodzinną. Pomaga także Pacjentom w rozwijaniu kompetencji społecznych i interpersonalnych. Stosuje głównie techniki poznawczo-behawioralne.
Magister Katarzyna Weryho-Karczewska jest absolwentką Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej na kierunku psychologia, o specjalizacji klinicznej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłońskiego i w Grupowej Praktyce Lekarskiej Pro-Familia.
Magister Małgorzata Stoch - Teodorczyk jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Psychologia ze specjalizacją psycholog dziecięcy i terapeuta pedagogiczny. Przyjmuje pacjentów od 3 roku życia.
Mgr Maciej Sandomierski to doświadczony psycholog, psycholog dziecięcy i trener I i II stopnia, absolwent Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS w Warszawie na Wydziale Psychologii. Ukończył również Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego a także Treningu Interpersonalnego w prestiżowym ośrodku INTRA.
Magister Sylwia Ligowska ukończyła psychologię oraz studia podyplomowe z zakresu psychoprofilaktyki zaburzeń psychicznych, diagnozy i terapii psychologicznej na Uniwersytecie Opolskim a także studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Magister Weronika Loch ukończyła Psychologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego przy UAM. Udziela wsparcia i konsultacji osobom, które ukończyły 3 rok życia, zmagającymi się z zaburzeniami nastroju, lękowymi oraz adaptacyjnymi.
Psycholog dziecięcy to ekspert w rozwiązywaniu problemów psychologicznych dzieci. Do jego zawodowych zadań należy:
Czasem współpracuje z innymi specjalistami, np. z logopedą czy lekarzem psychiatrą. Niekiedy prowadzi również psychoterapię dzieci (to jedna z metod leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi).
Celem pomocy i doradztwa psychologicznego dla najmłodszych Pacjentów jest złagodzenie napięcia, wyciszenie negatywnych emocji oraz – w dalszej perspektywie – pomoc w realizacji zadań rozwojowych, zaspokajaniu potrzeb i rozwijaniu umiejętności psychospołecznych potrzebnych do stawiania czoła wyzwaniom.
Sygnałami przeżywania trudności rozwojowych lub zaburzeń psychicznych u dzieci, w których pomaga psycholog dziecięcy, mogą być m.in.:
Sygnałem do zgłoszenia się do psychologa dziecięcego jest brak oczekiwanych postępów w rozwoju. Po poradę należy się też udać, jeśli maluch ma problemy z komunikacją czy nawiązywaniem relacji, unika zabaw i zamyka się we własnym świecie.
Wskazaniem do spotkania ze specjalistą są również problemy wychowawcze czy nasilone reakcje złości, płaczu lub lęku.
Należy także skonsultować bóle głowy, brzucha czy moczenie się, które nie są związane z przyczyną somatyczną.
Specjalista wspiera również najmłodszych w trudnych sytuacjach życiowych, np. w przypadku rozwodu rodziców, śmierci kogoś bliskiego, choroby przewlekłej czy przemocy rówieśniczej.
Wizytę u psychologa dla młodzieży warto rozważyć, jeśli obserwujemy wzmożoną emocjonalność czy nastroje depresyjne. Niepokojąca jest każda negatywna zmiana w funkcjonowaniu, np. wycofywanie się z relacji rówieśniczych, pogorszenie ocen, unikanie szkoły czy porzucenie dotychczasowego hobby.
Po poradę należy się też zwrócić w przypadku nasilonych przejawów buntu. Konsultacja psychologiczna może pomóc również w sytuacji, kiedy dziecko nie akceptuje zmian zachodzących w swoim wyglądzie lub ma problemy z określeniem tożsamości czy odkrywaniem własnej seksualności.
Trzeba skonsultować z psychologiem dla dzieci i młodzieży objawy wszelkich uzależnień. Nie można także lekceważyć zmian w nawykach dotyczących jedzenia, gdyż mogą być sygnałem jednego z zaburzeń odżywiania.
Wizyta psychologiczna dziecka może mieć charakter jednorazowej porady. Często wskazane są jednak regularne spotkania lub terapia.
Częścią pracy psychologa dziecięcego jest współpraca z rodzicami. Ponieważ najmłodsi Pacjenci mogą nie potrafić rozmawiać o emocjach, psycholog dziecięcy, poza rozmową, używa w pracy specyficznych narzędzi diagnostycznych i technik komunikacji. Zalicza się do nich m.in. obserwację spontanicznej aktywności lub zabawy, zabawę kierowaną, rysunek lub testy.
Nie każdemu łatwo jest dojechać do gabinetu w centrum dużego miasta. Dla osób, które mieszkają w mniejszej miejscowości lub po prostu wiedzą, że będą czuć się swobodniej, uczestnicząc w spotkaniu ze specjalistą z własnego mieszkania, istnieje możliwość zamówienia rozmowy zdalnej. Taka forma bywa też dużo mniej stresująca dla dzieci — mali Pacjenci czują się zwykle bezpieczniej, przebywając w znanym otoczeniu.
Chcesz skorzystać z takiej formy pomocy psychologicznej? Wystarczy przygotować komputer lub laptop z dostępem do internetu i działającą kamerą oraz mikrofonem. Można też porozmawiać ze specjalistą przez telefon.
Podczas pierwszej wizyty u psychologa dla dzieci prowadzący przeprowadza wywiad psychologiczny. Specjaliści psychologii dziecięcej przyjmujący w Centrach Zdrowia Psychicznego MindHealth może też skierować małego pacjenta na diagnozę psychologiczną. Na takim spotkaniu specjaliści wykorzystują m.in. następujące testy:
W trakcie pierwszego spotkania specjalista zadaje też pytania dotyczące wieku dziecka, jego sytuacji życiowej i szkolnej oraz sytuacji w rodzinie. Są to standardowe zagadnienia, które nie wychodzą poza ramy gabinetu psychologicznego.
W okresie dzieciństwa i dorastania, poza wymienionymi wcześniej sygnałami przeżywania trudności w realizowaniu zadań rozwojowych, mogą się również ujawnić zaburzenia zdrowia psychicznego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) połowa wszystkich zaburzeń psychicznych zaczyna się przed 14. rokiem życia. Do zaburzeń zdrowia psychicznego najmłodszych zalicza się m.in.:
Typowe dla wieku zachowania i emocje różnią się od problemowych nasileniem, uporczywością i negatywnym wpływem na codzienne funkcjonowanie. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy zgłosić się do specjalisty zdrowia psychicznego.
Jeśli chcesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanego psychologa dziecięcego, zgłoś się do Poradni Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Zapisy do placówek przyjmowane są pod numerem telefonu 22 566 22 24. Istnieje też możliwość rejestracji on-line za pośrednictwem sklepu internetowego. Prowadzimy również telekonsultacje. Czekamy na Ciebie!
Koszt wizyty u psychologa dziecięcego w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego wynosi od 150 do 180 zł — ceny mogą różnić się w poszczególnych miastach. Szczegółowe informacje na temat kosztów wizyty u psychologa dla dzieci w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i innych miejscowościach znajdziesz w naszym cenniku.
Pojedyncza sesja trwa 50 min. Wizytę można odbyć stacjonarnie (wszystkie nasze poradnie zdrowia psychicznego mieszczą się w dogodnej lokalizacji) bądź w ramach telekonsultacji.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.