Jeśli zauważymy u siebie bądź osoby bliskiej pogarszającą się sprawność intelektualną lub doznamy urazu ośrodkowego układu nerwowego, skorzystajmy z usług neuropsychologa w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
To miejsce, w którym możemy skonsultować każdy niepokojący objaw w sferze emocjonalnej, zachowania, motywacji oraz funkcji poznawczych.
Psycholog, Neuropsycholog
Magister Anna Majka prowadzi konsultacje psychologiczne, psychoedukację i psychoterapie. Pomaga w różnorodnych problemach związanych ze zdrowiem psychicznym, m.in. w pokonywaniu kryzysu, walce z objawami lęku lub stresu i trudnościach w relacjach. Możliwe są wizyty w języku polskim i angielskim.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Katarzyna Weryho-Karczewska jest absolwentką Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej na kierunku psychologia, o specjalizacji klinicznej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłońskiego i w Grupowej Praktyce Lekarskiej Pro-Familia.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Anna Pasławska-Turczyn ukończyła studia psychologiczne ze specjalizacją kliniczną oraz osobowości na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Jest absolwentką pedagogiki ze specjalizacją psychopedagogiki z profilaktyką społeczną na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Justyna Dadok jest absolwentką Uniwersytetu SWPS w Katowicach na kierunku Psychologia o specjalizacji ze społecznej psychologii przedsiębiorczości i zarządzania oraz Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie na kierunku filologii angielskiej.
Psycholog, Neuropsycholog
Mgr Robert Majewicz ukończył psychologię na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Specjalizuje się w rozwoju osobistym, aktywizacji osób starszych i coachingu. W MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego w Katowicach prowadzi konsultacje psychologiczne i neuropsychologiczne dla osób dorosłych. Współpracuje też z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Bytomiu.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Jedrzej Zięcina ukończył studia psychologiczne na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jest dyplomowanym specjalistą Psychologii Klinicznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Szpitalu Mazowieckim w Garwolinie, w Szpitalu Bielańskim i Klinice Rehabilitacyjnej grupy Orpea.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog diagnosta, Neuropsycholog
Magister Karolina Ołdak przyjmuje w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Gdańsku. Jest psychologiem oraz neuropsychologiem. Pomaga Pacjentom w różnego rodzaju problemach i zaburzeniach, prowadząc m.in. Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach i elementy psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęJeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę, korzystając z Damian Online.
Umów wizytęPsycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Psycholog dla młodzieży (przyjmuje Pacjentów w wieku od 12 do 17 lat) i neuropsycholog, zajmuje się wsparciem w postaci konsultacji psychologicznych, a także diagnozą neuropsychologiczną i terapią w przypadku zaburzeń funkcji poznawczych. Najważniejsze jest dla niego indywidualne podejście do Pacjenta.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Neuropsycholog
Neuropsychologia to nauka z pogranicza dwóch dyscyplin:
Badanie neuropsychologiczne ma na celu odnalezienie dysfunkcji, które są odpowiedzialne za występowanie specyficznych zaburzeń zachowania Pacjenta.
Trafna, wczesna diagnoza neurologiczna pozwala zlokalizować uszkodzenie w mózgu, a tym samym prowadzi do sprawnej oceny przez neuropsychologa powstałych (w wyniku tego defektu) dysfunkcji psychicznych. Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego różnią się od siebie w zależności od działania (lub nie) określonych części mózgu.
Interdyscyplinarność neuropsychologii jako nauki, jest jej najbardziej charakterystyczną cechą.
Neuropsycholog w odróżnieniu od neurologa, łączy zaburzenia w fizjologicznym działaniu mózgu z procesami psychologicznymi i uzewnętrznionym u Pacjenta – zachowaniem.
Neuropsycholog to specjalista, który zajmuje się trudnościami w sferze psychicznej i społecznej Pacjenta. Jest to psycholog posiadający odpowiednią specjalizację, kwalifikacje oraz wiedzę niezbędną w pracy z osobami, które doznały urazu ośrodkowego układu nerwowego – mózgu.
Neuropsycholog opiera system pracy i działań ukierunkowanych dla dobra Pacjenta a w praktyce wykorzystuje teorie z zakresu: neuropsychologii, neurologii, neurorehabilitacji. Jako specjalista sfery psyche, pomaga Pacjentom uporać się z ich problemami – udziela niezbędnego wsparcia psychologicznego (zwłaszcza że neuropsychologami są głównie osoby z wykształceniem psychologicznym).
Badanie przeprowadzane przez neuropsychologa polega na:
Neuropsycholog podejmujący się diagnozy i stanu zdrowia psychicznego Pacjenta wykorzystuje szereg metod psychologicznych, a końcowa ocena odnosi się również do znajomości zagadnień z zakresu neurobiologii.
Specjalista neuropsychologii z MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego poddaje analizie:
Schorzenia ośrodkowego układu nerwowego (obejmującego mózg) są wskazaniem do konsultacji diagnostycznej u specjalisty-neuropsychologa, który zajmuje się badaniem funkcji poznawczych. Warto wybrać się na wizytę, jeśli zauważa się niepokojące zmiany między procesami psychologicznymi i zewnętrznym zachowaniem się człowieka.
Nasi eksperci do spraw neuropsychologii, odkrywają połączenia pomiędzy tym, co ukryte (funkcjonowanie mózgu, budowa anatomiczna ośrodkowego układu nerwowego) a sposobem zachowania się Pacjenta w otoczeniu. Zaburzenia psychiczne, które dotykają wielu Pacjentów, mogą wiązać się z chorobami mózgu o zróżnicowanej etiologii.
Zatem wskazaniem do podjęcia decyzji o wizycie u neuropsychologa, jest widoczne osłabienie funkcji poznawczych, których zaburzenie wpływa na ogólne funkcjonowanie chorego.
Neuropsycholog pomaga przede wszystkim w następujących sytuacjach:
i inne.
Głównymi obszarami pracy neuropsychologa z Pacjentem jest:
A ponadto:
Pamięć, uwaga i funkcje wykonawcze nazywane są ewolucyjnymi narzędziami adaptacji. Mózg aktywnie odbiera i analizuje wrażenia zmysłowe, a korzystając z pamięci, interpretuje wydarzenia, szacuje zagrożenia, opisuje rzeczy i sytuacje.
Pamięć jest dynamiczną umiejętnością rejestrowania, zapamiętywania i przywoływania określonych informacji (wspomnień, zdarzeń). Informacje zapisywane i modyfikowane przez proces pamięci, to np. wszelkiego typu bodźce wzrokowe, liczbowe, słuchowe czy dotykowe.
Podział pamięci obejmuje:
- warunkuje zapamiętywanie informacji;
- dzięki niej uzyskuje się wiedzę o świecie;
- tworzy pamięć proceduralną, odpowiadającą za pamięć procedur, reakcji, ruchów;
- związana jest z pamięcią krótkotrwałą.
- odpowiada za złożone funkcje psychiczne i wykonawcze (selective functions),
- umożliwia planowanie, rozwiązywanie złożonych problemów, rozumienie kontekstu informacyjnego;
- warunkuje zachowania adaptacyjne w stosunku do otoczenia.
To pamięć umożliwia zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Dzięki niej zapamiętujemy podstawowe, istotne informacje – imiona bliskich osób, numery telefonu, kodów PIN, fabuły ulubionych książek czy filmów. Bez pamięci, przeszkodę stanowią najprostsze czynności nawet te związane z higieną osobistą, wychodzeniem z domu czy jedzeniem.
Uwaga jako proces istotny z punktu neuropsychologicznego, to zdolność do selekcjonowania napływających z otoczenia – bodźców. Selektywny wybór informacji i redukcja nadmiaru informacji, pomaga wybierać dany bodziec, a jednocześnie nie zwracać uwagi na inne zagłuszacze zwane „szumem”.
Uwaga cechuje się:
Funkcje wykonawcze odpowiadają między innymi za:
Dzięki dynamicznemu rozwojowi technik diagnostycznych, w tym obrazowych:
Neurolodzy są w stanie rozpoznać obecność i charakter powstałych w ośrodkowym układzie nerwowym zmian patologicznych pod postacią m.in.:
Współcześnie DN stanowi domenę psychologii, choć jej specyficzną cechą jest interdyscyplinarność. Jej główne zadanie to opis zachowania, określenie charakteru jego zmian i związków ze stanem mózgu oraz prognoza, czyli przewidywanie skutków zmienionego zachowania i procesów psychicznych [1]
Diagnoza neuropsychologiczna ma na celu wyjaśnienie, w jaki sposób powstała u Pacjenta dysfunkcja, wpływa na konkretne procesy psychiczne (procesy poznawcze, osobowość).
Niezależnie od opisu psychologicznego, diagnoza neuropsychologiczna przydaje się w ocenie zdrowia i funkcjonowania Pacjenta.
W diagnozie neuropsychologicznej stosuje się metody:
- wystandaryzowane testy;
- wykorzystywanie określonych zadań w celu określenia procesów psychicznych,
- ocena m.in.: mowy, czynności ruchowych, spostrzegania, czytania, liczenia, pisania;
Konsultacja neuropsychologiczna to:
Ograniczenie funkcji kognitywnych sprawia, że osoba z trudnościami w sferze neurologicznej staje się człowiekiem niepełnosprawnym w aspekcie fizycznym, psychicznym i społecznym.
Choroba Alzheimera jest postępującą postacią demencji. Charakteryzuje się:
Choroba Alzheimera jest spowodowana odkładaniem się białek o patologicznej strukturze w mózgu. Jako pierwotna zwyrodnieniowa choroba mózgu powoduje zanik neuronów i ich połączeń.
Choroba Parkinsona (PD, Parkinson’s disease) jest spowodowana ubytkiem neuronów i jako postępująca choroba mózgu, wiąże się z utrudnieniem chodzenia i utrudnieniami w koordynacji ruchowej.
Objawy choroby Parkinsona:
Koszt wizyty neuropsychologa w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego wynosi od 150 zł*. Konsultacja trwa 60 min.
Zapisy do placówek przyjmowane są pod numerem 22 566 22 24. Istnieje też możliwość rejestracji on-line za pośrednictwem sklepu internetowego. Prowadzimy również telekonsultacje.
Czekamy na Ciebie!