Dzieci, u których diagnozuje się schorzenia natury psychicznej, potrzebują rodzicielskiego wsparcia oraz profesjonalnej pomocy medycznej. Opiekunowie mogą podjąć współpracę z lekarzem psychiatrii, który specjalizuje się w pracy z małym Pacjentem.
Profesjonalną pomoc doświadczonych psychiatrów dziecięcych zapewnia Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Magister Barbara Janiec jest psychologiem, psychoterapeutą oraz autorką publikacji o charakterze psychoedukacyjnym. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na Wydziale Psychologii.
Magister Marta Dutkowska to psycholog przyjmujący w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Katowicach. Przyjmuje Pacjentów dorosłych, dzieci i młodzież. Specjalizuje się w problemach emocjonalnych, trudnościach w relacjach partnerskich i rodzinie. Pomaga też osobom doświadczającym kryzysów życiowych i przemocy. Prowadzi poradnictwo specjalistyczne, coaching i psychoterapię.
Magister Katarzyna Janiec to psycholog oraz diagnosta, posiadająca kwalifikacje diagnosty i terapeuty integracji sensorycznej. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na Wydziale Psychologii oraz Warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Pracuje z pacjentami, wykorzystując swoją wiedzę psychologiczną oraz artystyczną. Konsultuje również w języku angielskim.
Lekarz medycyny Dorota Kuczborska-Majda ukończyła Akademie Medyczną we Wrocławiu i uzyskała specjalizację z psychiatrii osób dorosłych. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem osób zmagających się z zaburzenia psychicznymi.
Krzysztof Zabłocki jest specjalistą psychiatrą, który swój tytuł zawodowy zdobył na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Współpracuje ze szpitalem Norra Älvsborgs Länssjukhus w Trollhättan w Szwecji.
Lekarz medycyny Małgorzata Supińska ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na Wydziale Lekarskim. Specjalizuje się w pracy z osobami dorosłymi.
Magister Oksana Tymińska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Psychologia. Pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi przeprowadzając konsultacje indywidualne, bądź grupowe w charakterze trenera TUS i terapeuty zajęciowego.
Magister Agata Chmielarz jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Pedagogika oraz Logopedia Ogólna i Kliniczna. Pracowała w Dziennym Ośrodku Psychiatrii i Zaburzeń Mowy, przedszkolu terapeutycznym dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz w Centrum Usług Psychologicznych, Pedagogicznych i Logopedycznych EGO.
Magister Joanna Lazar jest absolwentką Psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Odbyła szkolenie z zakresu terapii par i małżeństw w nurcie integracyjnym oraz ukończyła czteroletni kurs z psychoterapii.
Magister Anna Majka prowadzi konsultacje psychologiczne, psychoedukację i psychoterapie. Pomaga w różnorodnych problemach związanych ze zdrowiem psychicznym, m.in. w pokonywaniu kryzysu, walce z objawami lęku lub stresu i trudnościach w relacjach. Możliwe są wizyty w języku polskim i angielskim.
Psychiatra dla dzieci pomaga młodym Pacjentom z zaburzeniami psychicznymi lub ich podejrzeniem. Jest lekarzem po studiach medycznych. Ma uprawnienia do wystawiania recept i zwolnień lekarskich, a także skierowań na badania, wizyty u innych specjalistów i — w razie potrzeby — leczenie szpitalne.
W psychiatrii dzieci mogą specjalizować się lekarze z odpowiednim wykształceniem (specjalizacją II stopnia w psychiatrii), kompetencjami i umiejętnościami niezbędnymi w zakresie świadczenia usług medycznych.
Praca z małym Pacjentem wymaga także odpowiednich umiejętności praktycznych i szlifowania cech osobowości, które umożliwią rozwiązywanie problemów klinicznych zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z zespołem medycznym. Specjalista w zakresie psychiatrii dzieci ma wiedzę m.in. z zakresu:
Tak naprawdę każde niepokojące objawy i zachowania, które często się powtarzają lub występują przez dłuższy czas, powinny być sygnałem dla opiekunów, by zapisać dziecko na konsultację psychiatryczną lub do psychologa dziecięcego. Jakie zachowania dziecka powinny wzbudzać niepokój rodziców?
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 obejmuje zaburzenia występujące zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, niektóre z nich jednak rzadko są diagnozowane u osób pełnoletnich. Wśród problemów, którymi zajmuje się psychiatra dla dzieci, wyróżnia się m.in.:
Cena wizyty u psychiatry dla dzieci w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth jest różna w różnych miastach i placówkach, inny jest też koszt pierwszego spotkania połączonego z diagnozą, a inny — wizyt kontrolnych. Jest to od 300 do 380 zł*. W części lokalizacji jest też możliwa konsultacja profesorska. Szczegóły można sprawdzić w zakładce cennik.
Wizyta u psychiatry dziecięcego to przede wszystkim rozmowa z dzieckiem oraz jego opiekunami i obserwacja. Jeżeli istnieje dokumentacja medyczna dotycząca wcześniejszego leczenia dziecka, opiekunowie powinni zaprezentować je specjaliście. Szczegółowy wywiad z rodzicami i historia choroby dziecka pozwalają precyzyjniej określić, jakiej pomocy w danym momencie potrzebuje mały Pacjent. Wizyta u psychiatry może też wiązać się z włączeniem do procesu leczenia farmakoterapii. W takim wypadku specjalista wypisuje receptę na odpowiednie preparaty i daje zalecenia dotyczące ich stosowania.
Na wiele zaburzeń natury psychicznej wpływają niedomagania ze strony układu neurologicznego, krwionośnego czy endokrynologicznego, dlatego dość często zdarza się, że specjalista przed postawieniem diagnozy zleca jeszcze dodatkowe badania. Jeżeli uzna, że jest to wskazane, kieruje dziecko do innego specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego, np. terapeuty dziecięcego lub neuropsychologa.
Mieszkacie z dala od miasta lub Twoje dziecko bardzo stresuje się pierwszą wizytą u psychiatry? Umówcie się na wizytę online! Dobrzy psychiatrzy dziecięcy przyjmują w MindHealth nie tylko w gabinetach, ale i za pośrednictwem internetu bądź telefonu. Żeby w pełni skorzystać z konsultacji psychiatrycznej online, zalecamy rozmawiać ze specjalistą z włączoną kamerą. Tylko wtedy może on prowadzić obserwację dziecka, tak ważną w trakcie diagnozy i leczenia.
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy doświadczonego psychiatry dziecięcego, umów się na konsultację ze specjalistą w jednej z Placówek Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Zapisy przyjmowane są pod numerem 22 566 22 24, a także on-line, za pośrednictwem sklepu internetowego. Dotyczy to zarówno wizyt stacjonarnych, jak i telemedycznych.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.