Zdrowie psychiczne dzieci jest niezwykle ważne dla ich dalszego rozwoju, dlatego jeżeli dostrzegasz problem, warto umówić się z córką lub synem do psychologa dziecięcego w Rzeszowie.
Dobrych specjalistów znajdziesz w gabinetach MindHealth w samym centrum miasta: przy ul. Jana III Sobieskiego.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Psycholog dziecięcy i młodzieżowy, przyjmuje Pacjentów poniżej 18. roku życia w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Rzeszowie. Ma wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w obszarze pomocy psychologicznej.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Psycholog i neuropsycholog, przyjmuje dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Jej główny obszar działania to m.in. psychologia rozwojowa, neuropsychologia i psychologia transportu.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Psycholog i neuropsycholog pomagający dzieciom od 7. roku życia, młodzieży i dorosłym. Przeprowadza także testy psychologiczne.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę, korzystając z Damian Online
Umów wizytęObszar psychologii dziecięcej diametralnie różni się od psychologii dla dorosłych. Psychologia dziecięca prowadzi badania nad rozwojem człowieka w jego wczesnym etapie życia. Dzieci wymagają innego podejścia, wykazują inne reakcje niż dorośli, doświadczają odpowiednich dla wieku trudności, oddziałują na nie odmienne sposoby leczenia. Dlatego decydując się na wizytę u psychologa z dzieckiem, należy udać się do psychologa dziecięcego, ponieważ taki specjalista najlepiej wie, jak pomóc najmłodszym. Specjalizacje w psychologii umożliwiają wyszkolenie się w problemach konkretnych grup Pacjentów i tym samym odnalezienie najlepszej drogi pomocy.
Psycholog dziecięcy zajmuje się poradnictwem w zakresie rozwiązywania problemów związanych z psychiką dziecka. Niesie pomoc w razie wystąpienia dysfunkcji rozwojowych, jak i pomaga doskonalić kompetencje dzieci rozwijających się w sposób prawidłowy. Pomaga odkryć możliwe przyczyny trudności dziecka poprzez m.in. analizę jego najbliższego otoczenia, w tym relacji z rówieśnikami, czy rodzicami. Zajmuje się rozpoznawaniem nieprawidłowości rozwojowych. Analizuje reakcje emocjonalne i psychoruchowe dziecka, upatrując symptomów świadczących o możliwych zaburzeniach.
Psycholog dziecięcy dokonuje diagnozy klinicznej, wychowawczej. Wystawia również opinie. Wspiera nie tylko dzieci, lecz rodziny, które wspólnie mierzą się z trudnościami. Wydaje zalecenia w zakresie dalszych postępowań. Jeśli są ku temu wskazania, może np. zalecić terapię.
Wizyty u psychologa nie wymagają takiej częstotliwości jak np. u psychoterapeuty. Czasem konieczne jest przeprowadzenie kilku spotkań, a niekiedy wystarczy jedna konsultacja. Specjalista ocenia sytuację Pacjenta za pomocą specjalnych technik psychologicznych. Nie tylko rozmawia z Pacjentem i przeprowadza wywiad, lecz także prowadzi obserwację jego zachowania w określonych sytuacjach, np. podczas zabaw, czy rozwiązywania zadań. Czasem prosi dziecko, by coś narysowało, przeprowadza ankiety, by lepiej poznać jego poziom rozwoju, odkryć jego talenty, cechy osobowości, czy zdiagnozować zaburzenie.
Wizyta u psychologa dziecięcego to krok w stronę rozwiązania zaburzeń rozwojowych, czy problemów wychowawczych. Specjalista pomaga również wytrenować pewne umiejętności, zdefiniować mocne strony dziecka i jego możliwości edukacyjne, czy społeczne.
Osobowość człowieka kształtuje się już od wczesnych lat życia. Okres wczesnodziecięcy to czas, w którym należy bacznie obserwować zachowania dziecka, by móc w porę reagować na potencjalne nieprawidłowości. Wraz z wiekiem dzieci doświadczają skoków rozwojowych, których prawidłowy przebieg jest niezwykle istotny w kontekście kształtowania przyszłych zachowań już dorosłego człowieka. Dlatego tak ważna jest kontrola zdrowia psychicznego dziecka już od najmłodszych lat. Symptomy, które powinny skłonić opiekuna do odwiedzenia poradni zdrowia psychicznego, obejmują:
Do psychologa należy się zgłosić, gdy wystąpią niepokojące sygnały. Jednak istnieją takie sytuacje, po których dziecko należy jeszcze dokładniej obserwować ze względu na zwiększone ryzyko problemów psychologicznych. To szczególnie sytuacje stresowe jak np. śmierć kogoś bliskiego, rozwód, czy choroby w rodzinie i wydarzenia wywołujące traumę. Dziecko dorastające w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie występuje przemoc lub alkoholizm, również powinno zostać poddane diagnozie psychologicznej. Rola psychologa jest ważna także w przypadku rodzin, które decydują się na adopcję dziecka, czy pełnienie dla niego funkcji rodziny zastępczej.
Wczesne wykrycie nieprawidłowości w zachowaniu dziecka umożliwia szybsze wdrożenie terapii, czy leczenia farmakologicznego. Rodzice powinni zatem udać się do psychologa, jeśli nie są pewni, czy zachowanie ich dziecka jest prawidłowe dla jego wieku. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, aby zminimalizować ryzyko pogłębienia się nieprawidłowości i ich wpływu na życie dorosłe.
Wiele zaburzeń psychicznych rozwija się już w dzieciństwie. Nieleczone z czasem pogłębiają się, powodując trudności z funkcjonowaniem w życiu dorosłym. Skorzystanie z porady psychologicznej już w dzieciństwie pomaga wykryć schorzenia i poprzez wdrożenie leczenia uzdrowić Pacjenta lub usprawnić jego funkcjonowanie w przyszłości. Do zaburzeń, w których wskazana jest konsultacja psychologiczna, należą:
Wizyta u psychologa dziecięcego obejmuje przede wszystkim rozmowę. Specjalista, by wiedzieć, co należy doradzić w danym przypadku, musi najpierw jak najwięcej dowiedzieć się o dziecku, jego zachowaniu, emocjach i potrzebach. Próbuje określić jego relacje z otoczeniem, rodziną, czy rówieśnikami, przeprowadza różnego rodzaju kwestionariusze diagnostyczne. Dokładny wywiad zarówno z Pacjentem, jak i rodzicami pozwala na ustalenie możliwych przyczyn trudności i zlecenie odpowiedniego sposobu leczenia, np. terapią psychologiczną, czy farmakoterapią. W trakcie spotkań psycholog dziecięcy może zachęcić młodszego Pacjenta do zabawy, a starszego np. poprosić o wypełnienie testu. Po przeanalizowaniu danego przypadku zaleca skorzystanie np. z usług psychoterapeuty, czy psychiatry.
Cena wizyty — zarówno stacjonarnej, jak i telemedycznej — u psychologa dziecięcego w MindHealth wynosi 180 zł*. Aby umówić wizytę u psychologa dziecięcego, należy zadzwonić pod numer 225662224. Wizytę można również umówić online przez sklep MindHealth. Placówka znajduje się w samym centrum Rzeszowa, przy ulicy Sobieskiego 7/11, co umożliwia dogodny dojazd z wielu dzielnic miasta zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.