Psychoterapia dla dzieci pomaga najmłodszym doświadczającym trudności i cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Celem działań jest złagodzenie objawów, wpłynięcie na niestabilne wzorce funkcjonowania oraz wspieranie pozytywnego rozwoju małego Pacjenta.
Profesjonalnie poprowadzona terapia dzieci wspiera je w przypadku szeregu problemów zaburzeń.
Psychoterapia dziecięca to sposób na rozwiązanie problemów zdrowia psychicznego u dzieci polegający głównie na dialogu. By pomóc najmłodszym w rozmowie na tematy, o których nie umieją jeszcze mówić wprost, specjalista prowadzący psychoterapię dla dzieci wykorzystuje takie metody jak zabawę, gry, rysowanie czy odgrywanie ról. W zależności od zapotrzebowania w różnym stopniu włącza też w proces terapii rodziców lub całą rodzinę.
Psychoterapia wspomaga dzieci i ich rodzinę w przypadku wszelkich problemów, z którymi nie radzą sobie samodzielnie. Najczęściej na terapię dzieci zgłaszają się pacjenci doświadczający takich trudności jak:
Problemów ze zdrowiem psychicznym doświadcza znaczna liczba dzieci i młodzieży. W leczeniu wielu zaburzeń psychoterapia to metoda z wyboru. Istotne jest jednak, by młodzi pacjenci trafiali do psychoterapeuty jak najszybciej. Dlatego – jeśli zaobserwujemy u dziecka objawy zaburzeń w sferze zdrowia psychicznego – nie wahajmy się szukać specjalistycznej pomocy. Do symptomów świadczących o potrzebie psychoterapii dla dzieci zalicza się m.in.:
Zachowania typowe dla wieku różnią się od tych problemowych częstością występowania, nasileniem oraz wpływem na codzienne funkcjonowanie. Za objawy alarmowe, których w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować, uważa się destrukcyjne zachowanie i cierpienie dziecka, np. doświadczanie lęków czy nastrojów depresyjnych, zaprzestanie jedzenia, wymuszanie wymiotów, cięcie się, zażywanie narkotyków lub dopalaczy czy mówienie na temat samobójstwa.
Pierwsze spotkanie z psychologiem dziecięcym w ramach psychoterapii służy zazwyczaj zebraniu wywiadu (także od rodziców). Po rozpoznaniu potrzeb specjalista przekazuje swoje ustalenia oraz wyjaśnia, na czym będzie polegać proponowana forma pomocy. Przed rozpoczęciem psychoterapii zawiera się tzw. kontrakt terapeutyczny. W tej umowie ujęty jest m.in. cel terapii.
Sesje psychoterapii dla dzieci mogą odbywać się w różnym składzie. W przypadku małego dziecka w części spotkań uczestniczą rodzice. Terapia dla starszych dzieci obejmuje zazwyczaj mniej sesji z rodzicami lub tylko spotkania indywidualne. Jej szczegółowy przebieg zależy od konkretnego przypadku.
Rodzice mogą być angażowani w terapię dziecka na różne sposoby. Zaliczane są do nich, poza udziałem w ustalaniu kontraktu terapeutycznego, np.:
Istnieje kilka rodzajów psychoterapii opartych na dowodach naukowych. Wykorzystuje się w nich różne techniki i interwencje. Specjalista pracujący z najmłodszymi Pacjentami może stosować jedno podejście lub łączyć elementy kilku. Niektóre rodzaje psychoterapii dla dzieci to:
Dobra relacja z psychoterapeutą ma duży wpływ na sukces terapii. Jeśli poszukujemy doświadczonego psychoterapeuty dla dziecka lub nastolatka, zgłośmy się do placówki Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w swoim mieście.
Zapisy do ośrodków przyjmowane są pod numerem 22 566 22 24. Na psychoterapię dla dzieci można umówić się też online za pośrednictwem sklepu internetowego.