Depresja to powszechnie występujące zaburzenie zdrowia psychicznego. Jest istotnym problemem medycznym, który należy odróżnić od wahań nastroju czy krótkotrwałych reakcji emocjonalnych na wyzwania. Depresja powoduje poważne cierpienie osoby chorej i ma negatywny wpływ na jej aktywność w pracy, szkole czy w rodzinie.
Zaburzenie wymaga terapii. Nieleczone może prowadzić do stanów zagrażających życiu.
Depresja jest poważnym zaburzeniem zdrowia psychicznego. Jej cechą charakterystyczną jest obniżony nastrój. Jednak choroba ta nie zawsze objawia się smutkiem, przygnębieniem... Więcej
Dystymia to jedno z zaburzeń nastroju o charakterze przewlekłym: jest nieco łagodniejsza niż „zwykła” depresja, jednak może utrzymywać się o wiele dłużej:... Więcej
Depresja lękowa to zaburzenie łączące w sobie objawy depresji i lęku. Często mówi się o depresji i zaburzeniach lękowych, rzadko jednak wspomina... Więcej
W profilaktyce depresji u młodzieży najważniejszy jest czas rozpoznania problemu i zgłaszanie się po pomoc jak najszybciej, ponieważ zaburzenie może popchnąć... Więcej
Depresja poporodowa to zaburzenie psychiczne, na które cierpią niektóre młode matki i ojcowie. Objawia się m.in. uporczywym smutkiem, zmęczeniem oraz lękiem... Więcej
Spis treści
Depresja jest jednym z najczęstszych stanów chorobowych spotykanych w medycynie. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cierpi na nią około 280 milionów osób na całym świecie. Zalicza się ją do zaburzeń afektywnych (nastroju). Objawy depresji to m.in. uporczywy smutek, utrata zainteresowań oraz spowolnienie myślenia i ruchu. Ponadto zaburzenie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Depresję trzeba leczyć. Szybkie rozpoczęcie terapii może zapobiec nasileniu się symptomów i umożliwić powrót do zdrowia. Większość osób z depresją odczuwa poprawę dzięki lekom i/lub psychoterapii.
Eksperci WHO informują, że na depresję choruje 3,8 proc. światowej populacji (w tym 5 proc. dorosłych i 5,7 proc. dorosłych w wieku powyżej 60 lat). Zaburzenie jest najważniejszą globalną przyczyną niepełnosprawności. Depresja w przebiegu choroby afektywnej jednobiegunowej pojawia się najczęściej u osób w wieku 30-40 lat.
Według danych Institute for Health Metrics and Evaluation w 2017 roku na depresję cierpiało 2,8 proc. Polaków. To najniższy odsetek chorych w krajach Unii Europejskiej. Wskazuje się jednak, że różnice mogą wynikać ze stopnia zrozumienia zaburzeń zdrowia psychicznego, dostępu do psychiatrów czy obaw przed stygmatyzacją.
Depresja wpływa na samopoczucie, myślenie i zachowanie. Może też prowadzić do problemów emocjonalnych i fizycznych. Podczas epizodu chorobowego objawy występują przez większość dnia, prawie codziennie. Należą do nich:
U wielu chorych objawy są na tyle nasilone, że powodują zauważalne problemy w pracy zawodowej, nauce, prowadzeniu domu, kontaktach towarzyskich czy w innych obszarach codziennego funkcjonowania. W związku z tym osoby z depresją mają skłonność do wycofywania się z życia, bo wszystko stanowi dla nich zbyt duży problem i wysiłek.
Depresję notuje się już u dzieci i nastolatków. Najmłodsi, którzy nie potrafią precyzyjnie określić swojego stanu emocjonalnego, skarżą się zwłaszcza na złe samopoczucie i dolegliwości somatyczne.
Do objawów depresji u dzieci i młodzieży zalicza się także złość, pesymizm, poczucie winy i beznadziejności. Obserwowane jest też wycofanie się z relacji z przyjaciółmi, porzucenie hobby i pogorszenie wyników w nauce.
Nastolatki z depresją nierzadko sięgają po alkohol czy narkotyki. Ponadto depresję u młodzieży mogą charakteryzować zaburzenia odżywiania, zaburzenia zachowania, samookaleczanie się oraz myśli i próby samobójcze.
Depresja jest też najczęstszym zaburzeniem zdrowia psychicznego u seniorów. Objawia się bólem i innymi dolegliwościami somatycznymi oraz utratą apetytu. Seniorzy tracą też energię, motywację i zainteresowania. Tę depresję cechuje również wycofanie z życia społecznego, niechęć do opuszczania domu czy obniżenie poczucia własnej wartości. Osoby starsze doświadczają także problemów ze snem. Ponadto zdarza się, że myślą o śmierci, samobójstwie i podejmują próby samobójcze.
W wieku senioralnym zaburzenie może objawiać się też znacznym upośledzeniem pamięci, myślenia, uwagi, mowy czy spostrzegania, co jest określane mianem pseudootępienia depresyjnego. Zastosowanie leków przeciwdepresyjnych przynosi wówczas znaczną poprawę funkcji poznawczych. Jednak u niektórych osób depresja zwiastuje toczący się proces otępienny, np. chorobę Alzheimera.
Depresję częściej diagnozuje się u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyną tego zjawiska mogą być zaburzenia hormonalne występujące u kobiet. Przypuszcza się również, że znaczenie ma ich inna konstrukcja psychiczna. Specjaliści zwracają uwagę także na fakt, że cierpiący na depresję mężczyźni rzadko samodzielnie szukają pomocy.
Ponadto męska depresja często jest nietypowa. Klasyczne objawy (np. odczuwanie smutku, beznadziejności, zniechęcenia czy bezradności), bywają maskowane i tłumione.
Depresja u mężczyzn cechuje się agresją, zmniejszoną kontrolą impulsów, drażliwością oraz poczuciem wypalenia. Chorzy starają się radzić sobie z problemem dzięki substancjom psychoaktywnym czy ryzykownym zachowaniom. Częściej również popełniają samobójstwo.
Biorąc pod uwagę liczbę i nasilenie objawów oraz ich wpływ na funkcjonowanie chorego, specjaliści wyróżniają depresję łagodną, umiarkowaną i ciężką. Charakteryzują je cechy takie jak:
U niewielkiej liczby osób może wystąpić tylko jeden epizod depresji w życiu. Najczęściej jednak zaburzenie ma charakter nawracający, z zaostrzeniami i remisjami (czyli okresami wolnymi od objawów). Średnio w ciągu życia chory doświadcza kilku epizodów depresyjnych. W przebiegu depresji u wielu osób obserwowana jest tendencja do zwiększania się częstotliwości i uporczywości epizodów. Zaburzenie trwające co najmniej 2 lata określane jest mianem depresji przewlekłej.
Depresja jest efektem współdziałania kilku czynników. Zalicza się do nich:
Psychologiczne teorie na temat przyczyn depresji zostały zapoczątkowane przez psychoanalityków. Ich koncepcja mówi o podobieństwie między żałobą a depresją. Według tej teorii depresja stanowi reakcję psychologiczną na rzeczywistą lub wyobrażoną utratę.
Jednak za najbardziej powszechną koncepcję uważa się teorię poznawczą, sformułowaną przez Aarona T. Becka (1921-2021). Według tego amerykańskiego psychiatry na powstanie i utrzymywanie się depresji mają wpływ nieprawidłowe schematy poznawcze na temat własnej osoby, otaczającego świata i przyszłości. Beck zauważył, że kiedy pomaga pacjentom zmienić te schematy, czują się lepiej i są w stanie zmodyfikować swoje zachowanie.
W przypadku zaobserwowania objawów zaburzenia u siebie lub kogoś bliskiego, nie należy zwlekać ze specjalistyczną konsultacją. Przyjęta przez specjalistów definicja mówi, że o depresji świadczą symptomy utrzymujące się co najmniej przez 2 tygodnie. Leczenie zaburzenia jest domeną psychiatrów, ale po pierwszą pomoc można zwrócić się także do lekarza pierwszego kontaktu. Jednak w przypadku znacznego nasilenia i szybkiego narastania objawów, konieczna jest pilna wizyta u psychiatry. Niebezpieczne są zwłaszcza nasilone myśli i tendencje samobójcze. To stan zagrożenia zdrowia i życia.
Objawów depresji nie należy lekceważyć. To zaburzenie, które może mieć poważne konsekwencje dla chorego i jego rodziny. Nieleczone powoduje problemy emocjonalne, behawioralne i zdrowotne, mające wpływ na każdą dziedzinę życia. Do powikłań związanych z depresją należą np.:
Lekarz stawia rozpoznanie depresji na podstawie oceny psychiatrycznej oraz rozmowy z Pacjentem. W większości przypadków zadaje serię pytań dotyczących nastroju, apetytu, snu i poziomu aktywności. Niekiedy prosi też o wypełnienie kwestionariusza, który pomaga odpowiedzieć na te pytania. Może to być np. inwentarz depresji Becka, skala depresji Hamiltona czy skala Montgomery-Asberg.
Specjalista rozpoznaje również ewentualne współistniejące problemy zdrowia psychicznego, np. zaburzenia lękowe czy związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Potwierdza też, czy depresja nie jest objawem innych zaburzeń psychicznych, np. choroby afektywnej dwubiegunowej. W takim przypadku epizody depresyjne występują naprzemiennie z okresami objawów maniakalnych czy hipomaniakalnych. Zalicza się do nich m.in. zwiększoną energię, zmniejszoną potrzebę snu, impulsywność czy lekkomyślne zachowanie.
Lekarz zazwyczaj przeprowadza też badanie fizykalne, ocenę stanu somatycznego Pacjenta i zleca wykonanie badań laboratoryjnych. Mają one na celu potwierdzenie lub wykluczenie chorób somatycznych, które współwystępują z depresją lub się do niej przyczyniają (np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy).
Na profesjonalną diagnozę depresji zapiszesz się w MindHealth.
Objawy spowodowane przez depresję mogą się różnić w zależności od osoby. Specjaliści wyróżniają podtypy depresji, takie jak:
Na funkcjonowanie osoby z depresją i rokowanie wpływa m.in. nasilenie, częstość i czas trwania epizodów chorobowych oraz odpowiedź na leczenie. U części osób symptomy ustępują całkowicie. Należy się jednak liczyć z możliwością nawrotu zaburzenia, nawet po długim okresie wolnym od objawów. W przypadku niektórych chorych ciężka i przewlekła depresja może prowadzić do czasowego lub trwałego inwalidztwa.
Najbardziej niebezpieczną konsekwencją zaburzenia jest samobójstwo. Myśli samobójcze pojawiają się przynajmniej u połowy osób w ciężkiej depresji i w wielu przypadkach popychają chorych do odebrania sobie życia.
Większe ryzyko popełnienia samobójstwa występuje, jeśli osoba z depresją:
Celem terapii depresji jest ustąpienie objawów, przywrócenie funkcjonowania na poziomie jak przed chorobą oraz zapobieganie nawrotom. Istnieje skuteczne leczenie łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej depresji. W terapii stosowane są:
Obecnie znaczna większość osób z depresją jest leczona w warunkach ambulatoryjnych. Nowoczesne leki przeciwdepresyjne nie wpływają na istotne upośledzenie codziennych aktywności. Leczenie, choć długotrwałe, na ogół nie jest bardzo uciążliwe. Jedynie w ciężkich przypadkach (jeśli depresja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego) zalecana jest hospitalizacja na oddziale psychiatrycznym.
Leczenie depresji i zaburzeń nastroju wymaga stworzenia indywidualnie dobranych dla Pacjenta oddziaływań na każdym etapie procesu leczenia. Dlatego w szpitalu MindHealth im. prof. Antoniego Kępińskiego oddziaływania lecznicze dostosowujemy indywidualnie do stanu zdrowia, potrzeb i możliwości Pacjenta. W naszym programie stosujemy zarówno nowoczesne formy leczenia farmakologicznego oraz oddziaływania psychoterapeutyczne, jak i innowacyjne techniki neuromodulacji, np. przezczaszkową stymulację magnetyczną.
Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem:
Osobom zgłaszającym się do szpitala z powodu objawów depresyjnych proponowany jest — po wywiadzie dotyczącym sytuacji życiowej i historii ewentualnych zaburzeń i chorób oraz ich leczenia oraz odpowiednich, kompleksowych badaniach wstępnych — jeden z następujących pakietów:
Źródła:
MindHealth to sieć kameralnych, nowoczesnych klinik, w których dbamy o komfort terapii, poczucie bezpieczeństwa i anonimowość. Wierzymy w wartości takie jak szacunek, uważność, wrażliwość i zaufanie. Wiemy, że każdy z nas jest inny, dlatego w naszym podejściu przykładamy dużą uwagę do różnych etapów życia – od dzieciństwa do dojrzałości. Jesteśmy pewni, że wystrój, atmosfera i profesjonalna obsługa w naszych placówkach przypadną Ci do gustu.
MindHealth – Centrum Zdrowia Psychicznego
tel.: (22) 566 22 24, fax (22) 566 22 24,
e-mail: kontakt@mindhealth.pl