Akceptacja swojej fizyczności, budowanie więzi, zdobywanie niezależności i formowanie dojrzałej tożsamości to tylko część zadań rozwojowych, przed którymi stają nastolatki. Ich realizacja może prowadzić do trudności emocjonalnych.
W rozwiązywaniu problemów pomaga psycholog dla młodzieży. W Krakowie znajdziemy go w Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health.
Magister Marzena Szydłowska przyjmuje w Centrum zdrowia Psychicznego Mind Health w Krakowie. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, psychoedukację indywidualną i rodzinną. Pomaga także Pacjentom w rozwijaniu kompetencji społecznych i interpersonalnych. Stosuje głównie techniki poznawczo-behawioralne.
Magister Katarzyna Adamska-Zegar to psycholog współpracujący z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego w Krakowie przy ul. Krowoderskiej. Pomaga zarówno dzieciom i młodzieży, jak i osobom dorosłym. Skupia się na budowaniu relacji opartej na zaufaniu, a w kontakcie z Pacjentem bliskie jest jej podejście systemowe. Chętnie czerpie inspirację z technik terapii ACT.
Mgr Iga Zubiel ukończyła psychologię ze specjalnością kliniczno-sądową. Ma doświadczenie w pomocy psychologicznej osobom dorosłym i młodzieży. Jest certyfikowanym trenerem TUS. Obecnie odbywa kurs psychoterapii w nurcie CBT. Przyjmuje w Mind Health w Krakowie.
Mgr Katarzyna Nowak jest psychologiem i psychologiem dziecięcym. Ukończyła Uniwersytet SWPS w Warszawie, obecnie jest też w trakcie nauki w szkole psychoterapii w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. W Mind Health w Krakowie prowadzi psychoterapię indywidualną oraz konsultacje psychologiczne dla dorosłych i dzieci. W pracy z Pacjentem wykorzystuje głównie podejście systemowe, budując relację opartą na zaufaniu.
Mgr Marta Frankiewicz to psycholog dziecięcy i młodzieżowy przyjmujący w Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie przy ul. Racławickiej. Ma doświadczenie w terapii dla dzieci z autyzmem, udzielała także wsparcia ich rodzicom. Pomaga w różnego rodzaju problemach i zaburzeniach związanych ze zdrowiem psychicznym. Pracuje z Pacjentami od 3. r.ż.
Psycholog dla młodzieży ma za zadanie wspieranie młodych ludzi i ich opiekunów.
Trudności psychologiczne nastolatków wynikają z nieodpowiednich reakcji na zachodzące w nich przemiany emocjonalne, fizjologiczne czy relacyjne. Problemy te obejmują m.in. nieumiejętność powściągania zachowań impulsywnych, sprzeczne uczucia dotyczące przekształcania się w związku z rodzicami, niekontrolowane eksperymentowanie z ryzykownym postępowaniem oraz rozterki wiążące się z budowaniem tożsamości. W tym czasie obserwowane są również problemy u rodziców.
Psycholog dla młodzieży w Krakowie pomaga nastolatkom i ich rodzinom radzić sobie z problemami okresu dorastania. Obszary jego zawodowych obowiązków to przede wszystkim:
Poradnictwo psychologiczne to rodzaj pomocy oferowanej osobom, które nie radzą sobie z realizowaniem zadań życiowych i zaspokajaniem swoich potrzeb lub potrzebują pomocy w doskonaleniu umiejętności koniecznych do stawiania czoła wyzwaniom. Praca psychologa dla młodzieży w Krakowie ma na celu przywrócenie równowagi emocjonalnej i rozwiązanie problemów rozwojowych. Koncentruje się na aktualnych trudnościach klienta i sposobach ich pokonania. To forma pomocy osobom zdrowym.
Poradnictwo nie jest psychoterapią. Tę ostatnią proponuje się Pacjentom cierpiącym z powodu zaburzeń psychicznych u nastolatków.
Wizyta u psychologa dla młodzieży nie powinna być powodem do niepokoju czy wstydu. Profesjonalista potraktuje nastolatka z wyczuciem i zrozumieniem. Zbuduje z klientem relację opartą na zaufaniu i współpracy. Dodatkowo nie będzie pouczał i narzucał swojej woli, dzięki czemu da adolescentowi możliwość podejmowania własnych decyzji. Współpraca z psychologiem może mieć charakter jednorazowej porady, regularnych spotkań czy terapii. Często sama praca z nastolatkiem nie wystarcza, bo także rodzice potrzebują pomocy, by radzić sobie z problemami stwarzanymi przez pociechę.
Psychologowie, m.in. z Centrum Zdrowia Psychicznego Damiana w Krakowie, wspierają młodych ludzi w trudnych sytuacjach, takich jak np.:
Psycholog dla młodzieży używa w pracy technik i metod takich jak np.:
Młody człowiek, który ukończył 16 lat, może przyjść już na pierwszą wizytę samodzielnie.
Problemy emocjonalne wieku dorastania mogą objawiać się w różny sposób. Sygnałem do zgłoszenia się z nastolatkiem do psychologa są częste napady lęku czy wybuchy gniewu. Nie powinniśmy też lekceważyć osłabionej refleksji dotyczącej własnego postępowania, nieliczenia się z innymi oraz częstego angażowania się w negatywną i ryzykowaną aktywność.
Przejawem problemów psychologicznych u dziecka mogą być też słabe więzi i relacje z rodziną. Istotne są także trudności w relacjach z płcią przeciwną, negatywne postrzeganie siebie, brak poczucia własnej wartości czy niska samoocena. Zwróćmy również uwagę na negatywny nastrój.
Wyrazem trudności psychicznych u młodzieży jest także brak szczególnych zainteresowań czy planów edukacyjnych lub zawodowych.
U nastolatków mogą się również rozwinąć zaburzenia zdrowia psychicznego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) doświadcza ich 10-20 proc. młodzieży. Eksperci informują, że połowa wszystkich zaburzeń psychicznych rozpoczyna się przed 14. rokiem życia, ale wiele przypadków pozostaje niezdiagnozowanych. Dodają też, że nieleczone problemy psychiczne u nastolatków negatywnie wpływają na ich dorosłe życie, utrudniając bycie szczęśliwym i zdrowym. Jeśli zauważymy u dziecka jakiekolwiek oznaki zaburzeń psychicznych, pomoże nam psycholog, pediatra lub psychiatra. Zaburzenia zdrowia psychicznego, które mogą występować u nastolatków to:
By skorzystać z pomocy psychologa dla młodzieży w Krakowie, wystarczy zadzwonić do Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 22 566 22 24. Na wizytę można umówić się też poprzez portal pacjenta Damian Online lub sklep internetowy. Zapraszamy!
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.