Młodzi ludzie miewają problemy, z którymi sobie samodzielnie nie radzą. Z pomocą przychodzi terapia dla młodzieży w Poznaniu.
Profesjonalnie prowadzone spotkania pozwolą zażegnać kryzys i zmniejszyć objawy utrudniające funkcjonowanie nastolatka.
Pojęcie „młodzież” określa nastolatków, czyli osoby w wieku 11–19 lat. Jest to najbardziej intensywny okres rozwoju hormonalnego, emocjonalnego oraz fizyczno-seksualnego. Okres ten charakteryzują różne etapy, których przebieg zależy od wielu czynników, takich jak m.in. środowisko rodzinne, rówieśnicy, szkoła.
Często zdarza się, że problemy młodego człowieka wchodzącego w dorosłość przerastają zarówno jego samego, jak i jego najbliższych. Może to dotyczyć bardzo różnych sfer, a problemy z porozumieniem się z najbliższą rodziną nie ułatwiają wejścia w dorosłość. Często jednak świadomość, że młody człowiek nie jest osamotniony w swoich problemach i zmaganie się z nimi jest czymś zupełnie naturalnym, pomaga w pogodzeniu się z tą sytuacją oraz wyjściu „na prostą”.
Nieocenioną pomocą, zwłaszcza w przypadku zdiagnozowanych zaburzeń natury psychicznej, jest psychoterapia dla młodzieży. W poznańskiej klinice MindHealth prowadzą ją tylko wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści.
Okres dorastania jest czasem, na który przypada bardzo dużo zmian. Problemy młodzieży mogą powodować zaburzenia poczucia tożsamości, lęki, depresję, poczucie osamotnienia, niezrozumienia, braku przynależności do grupy rówieśniczej. W tym czasie niezwykle ważne jest zbudowanie więzi opierającej się na zaufaniu, która pomoże Pacjentowi otworzyć się i zmierzyć ze swoimi problemami bez poczucia wstydu, skrępowania, a także bez lęku o odrzucenie. Ponieważ psychoterapia dla młodzieży w Poznaniu zakłada spotkania cykliczne, pozwala na zbudowanie relacji łączącej terapeutę z Pacjentem. Umożliwia ona lepsze poznanie problemów młodego człowieka, a także obserwację zachodzących zmian i ewolucji jego ogólnego stanu psychicznego.
Psychoterapia może mieć charakter indywidualny lub grupowy. Na terapię grupową może uczęszczać także osoba, która jest w terapii indywidualnej. Oczywiście terapeuci prowadzący spotkania z Pacjentem powinni zostać poinformowani o tym fakcie.
Psychoterapia dla młodzieży w poznańskiej placówce MindHealth prowadzona jest przez wykwalifikowanego psychologa terapeutę, który ma ukończone studia wyższe oraz potrzebne specjalizacje i kursy. Obowiązuje go tajemnica zawodowa, którą ma możliwość złamać tylko w bardzo skrajnym przypadku: kiedy istnieje poważne zagrożenie życia lub zdrowia Pacjenta. W przeciwnym razie może przekazywać tylko bardzo ogólne informacje dotyczące postępów terapeutycznych.
Psychoterapia zakłada, że kilkukrotna wizyta u psychologa nie rozwiąże problemu, z którym zgłasza się Pacjent. Może być określona w czasie, ale nie musi.
Charakteryzuje ją co najmniej kilkumiesięczny okres cyklicznych spotkań z Pacjentem, a pierwsze zawsze odbywa się z rodzicami lub opiekunami prawnymi, aby ustalić konieczne szczegóły dalszego postępowania i leczenia (wyjątkiem jest sytuacja, gdy młody Pacjent jest już pełnoletni. Wówczas może przyjść na wizytę sam). Jest to czas na zadanie terapeucie wszelkich nurtujących nas pytań, a także rozwiania wątpliwości związanych z samą terapią, a także jej planowanym czasem trwania. Kolejne spotkania to już rozmowy z samym Pacjentem.
Terapeuta jest świadom tego, że dla nastolatka takie spotkania to często bardzo duże przeżycie emocjonalne. Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie podejścia terapeuty do wieku oraz predyspozycji samego Pacjenta. Zależnie od tych czynników, terapia przebiegać może w postaci zabawy, luźnych rozmów, a czasem nawet obserwacji w warunkach naturalnych, bez zbędnych ingerencji. Niezwykle istotne jest przymierze pomiędzy psychoterapeutą a Pacjentem. Zaufanie młodego człowieka do specjalisty zdecydowanie poprawia nastrój nastolatka oraz wpływa na przebieg spotkań i ich efekty. Na ogół szybciej zauważalne są wtedy postępy.
Psychoterapia dla młodzieży w Poznaniu może mieć charakter rodzinny, czyli spotkania mogą przebiegać naprzemiennie z rodzicem/rodzicami i samym Pacjentem oraz wspólnie. Wszystko zależy od istoty problemu oraz poczynionych ustaleń.
Na zakończenie psychoterapii lub po określonym czasie jej trwania terapeuta rozmawia z rodzicami lub opiekunami Pacjenta, aby określić ogólny zarys postępów poczynionych podczas procesu terapeutycznego i omówić ewentualne dalsze kroki. Specjalista wyjaśnia wtedy wszystkie kwestie dotyczące postępowania z Pacjentem, ewentualnie obserwowania sygnałów mogących sugerować konieczność odbycia jeszcze paru spotkań z terapeutą. Należy zawsze pamiętać, że rodzina pełni bardzo ważną funkcję w powrocie dziecka do zdrowia i konieczna jest współpraca z psychoterapeutą dla młodzieży oraz stosowanie się do jego zaleceń. Jeśli budzą one jakiekolwiek wątpliwości, bez problemu powinien on je rozwiać i wyjaśnić przyczyny, dla których decyduje się na konkretne ustalenia oraz takie, a nie inne postępowanie.
Najczęściej na psychoterapię dla nastolatków w Poznaniu zgłaszają się Pacjenci, którzy borykają się z problemami takimi jak:
Koszt jednorazowej wizyty w ramach sesji psychoterapeutycznych dla młodzieży w poznańskim Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth to 180 zł*. Wizytę można odbyć stacjonarnie (w jednym z gabinetów zlokalizowanych w centrum miasta) lub w ramach telekonsultacji.
Zapisy na psychoterapię dla młodzieży w Poznaniu przyjmowane są pod ogólnopolskim numerem telefonu 22 566 22 24. Można zapisywać się także przez sklep internetowy MindHealth.
Zapraszamy do rezerwowania terminów wizyt.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.