Psychiatrzy zajmują się zdrowiem psychicznym, które jest zbyt cenne, aby pozwolić sobie na ignorowanie niepokojących objawów. Jeżeli podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego niedomagania natury psychicznej, jak najszybciej umów się na konsultację psychiatryczną.
Wykwalifikowanych specjalistów psychiatrii znajdziesz w Mind Health – Centrum Zdrowia Psychicznego w Poznaniu.
Krzysztof Zabłocki jest specjalistą psychiatrą, który swój tytuł zawodowy zdobył na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Współpracuje ze szpitalem Norra Älvsborgs Länssjukhus w Trollhättan w Szwecji.
Doktor nauk medycznych Blandyna Wojańska jest specjalistą psychiatrii II stopnia. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi. Przyjmuje osoby dorosłe, którym udziela pomocy opartej na swoim 30 letnim doświadczeniu w pracy z pacjentem.
Dr Wojciech Łężak ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie pracuje tam jako wykładowca. Prowadzi konsultacje z pacjentami dorosłymi w języku polskim i angielskim. Pomaga m.in. w zaburzeniach snu, a także zaburzeniach nastroju, lękach i zaburzeniach osobowości. Przyjmuje w Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health w Poznaniu.
To, co odróżnia psychiatrę od innych specjalistów do spraw zdrowia psychicznego to fakt posiadania wieloletniego przygotowania medycznego, którego zwieńczeniem jest staż specjalizacyjny. Lekarz psychiatra analizuje i definiuje objawy zaburzeń psychicznych u Pacjenta.
Psychiatria to nauka zajmująca się zaburzeniami funkcjonowania psychiki człowieka. Choroby umysłowe dotykają znacznej części społeczeństwa w kraju i na świecie, dlatego w zawód psychiatry wpisana jest również potrzeba przeciwdziałania zaburzeniom psychicznym. Profilaktyka zdrowia psychicznego jest istotna, zwłaszcza że od lat zauważa się pozytywną zmianę „odczarowywania” zawodu psychiatry i mniejszy opór Pacjentów przed podjęciem decyzji o profesjonalnej konsultacji.
Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – każdy z wymienionych specjalistów reprezentujących swój zawód, posiada niezbędne kompetencje, wiedzę i umiejętności, by pomóc osobie poszukującej wsparcia. Pomoc psychologiczna, terapeutyczna lub farmakologiczna to jeden z elementów procesu, którego celem jest uzdrowienie Pacjenta.
Zarówno psychiatra jak i psycholog nie wydaje osądów i wyroków, jedynie pomaga odnaleźć źródło problemu. Dzięki poznaniu siebie i swojej sytuacji Pacjent jest w stanie zacząć budować lepsze samopoczucie (w przypadku utrzymania się świadomości krytycyzmu). Wiele zakłóceń natury psychicznej skutecznie odbiera możliwość normalnego funkcjonowania, a pogłębiające się trudności przyczyniają się do rozwoju cięższych chorób.
Psychiatra, w przeciwieństwie do terapeuty czy psychologa, posiada wykształcenie medyczne i uprawnienia do prowadzenia farmakoterapii, wystawiania zwolnień lekarskich oraz skierowań (na badania, w celu hospitalizacji). Choć psycholog nie może wystawiać recept, oddziaływanie psychologiczne lub psychoterapeutyczne jest niejednokrotnie idealnym uzupełnieniem podjętego leczenia u psychiatry.
Szybka konsultacja z psychiatrą w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, to równie szybka diagnoza i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie. Zaburzenia w sferze psychicznej skutecznie dezorganizują życie Pacjentów, a pogłębiające się problemy mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu.
Oznaki pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego wymagające konsultacji z psychiatrą to m.in.:
Koszt wizyty u psychiatry w Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health w Poznaniu zaczyna się od 240 zł.* Istnieje możliwość konsultacji telemedycznych.
Do najczęstszych problemów, z jakimi Pacjent przychodzi do gabinetu psychiatrycznego, należą:
Zaburzenia i choroby psychiczne to problem powszechnie występujący. Wiele sygnałów ostrzegawczych pojawia się znacznie wcześniej niż podjęta konsultacja ze specjalistą i późniejsze leczenie. Przyczyną rozwinięcia się zaburzeń psychicznych może być bagatelizowanie lub umniejszanie wyraźnie niepokojących objawów.
Do zaburzeń czynności psychicznych może dochodzić z wielu różnych przyczyn. W etiopatogenezie schorzeń natury psychicznej wyróżnia się czynniki:
Według nowszej kategoryzacji czynników sprzyjających rozwojowi schorzeń psychicznych wyróżnia się:
Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego, za chorą psychicznie uznaje się osobę ze współistniejącymi zaburzeniami psychicznymi. Interwencja psychiatryczna jest więc skierowana do osób:
Spośród wielu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania predysponujących do podjęcia specjalistycznego leczenia psychiatrycznego, wyróżnia się stany psychotyczne. Specyficzne cechy objawów psychotycznych ujętych w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 obejmują różne choroby psychiczne.
Schizofrenia – dzieli się na:
Wyróżniamy również zaburzenia typu schizofrenii (schizotypowe):
Zaburzenia te cechują się m.in.:
Uporczywe (utrwalone) zaburzenia urojeniowe – zaburzenie cechuje obecnością trwałych urojeń, których nie można zaklasyfikować jako organicznych, schizofrenicznych czy afektywnych.
Ostre i przemijające zaburzenia psychotyczne – cechują się ostrym występowaniem objawów psychotycznych, takich jak urojenia, omamy i inne zaburzenia postrzegania, a także znaczną dezorganizacją dotychczasowego zachowania. Zaburzenie to może (ale nie musi) wiązać się z nagłym, nadmiernym stresem, określanym jako wydarzenie silnie traumatyzujące, które miało miejsce od tygodnia do dwóch tygodni przed wystąpieniem zaburzeń.
Indukowane zaburzenie urojeniowe – charakteryzuje się występowaniem t.zw. stanu „Folie à deux”, indukowanej paranoi, która, choć pierwotnie występuje tylko jako zaburzenie psychotyczne u jednej osoby, jest wzbudzana u dwóch lub więcej osób powiązanych ze sobą emocjonalnie.
W przypadku, gdy psychiatra posiada ukończone kształcenie psychoterapeutyczne, w ramach holistycznego podejścia do pacjenta może podejmować również terapię.
Każdy specjalista zajmujący się zdrowiem psychicznym, zobowiązuje się do zachowania tajemnicy zawodowej. Wyjątkami od obowiązku zachowania tajemnic zawodów medycznych są:
Ponadto, lekarze mają obowiązek przestrzegać zasad etyki zawodowej. Zgodnie z przepisami, najważniejszym zadaniem lekarza jest troska o zdrowie Pacjenta. Podstawą prawną jest Kodeks Etyki Lekarskiej, rozdział 5 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich Dz. U. z 2016 r. poz. 522 ze zm.
Psychiatrzy podejmują się również współpracy z rodziną osoby chorującej na zaburzenia psychiczne - zwłaszcza jeżeli Pacjent nie ma poczucia choroby lub nie chce podjąć się leczenia. W takim przypadku wizyty u psychiatry mogą mieć więc charakter specjalistycznego poradnictwa.
Pomoc osób z najbliższego otoczenia względem chorującego jest bezwzględnie istotna w przypadku upośledzenia (całkowitego lub częściowego) krytycyzmu przeżywanych objawów. Alarmującym stanem są więc zaburzenia psychotyczne i pojawiające się urojenia, halucynacje, objawy katatoniczne i zdezorganizowany sposób myślenia lub zachowania.
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, umów się na konsultację psychiatryczną w Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health w Poznaniu.
Zapisy przyjmowane są pod numerem 22 566 22 24 a także on-line, za pośrednictwem sklepu internetowego Mind Health. Istnieje również możliwość telekonsultacji.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.