Gabinet psychologiczny to neutralna przestrzeń, w której u boku specjalisty Pacjent może rozpocząć pracę nad sobą i trudnościami na tle rozwojowym, poznawczym, czy osobowościowym.
Zapraszamy wszystkie osoby doświadczające trudności do konsultacji z dobrym psychologiem w MindHealth — Centrum Zdrowia Psychicznego. Oferujemy wizyty stacjonarne i online bądź przez telefon.
Spis treści:
Psychologia to nauka zajmująca się powstawaniem i przebiegiem procesów psychicznych. Pomaga zrozumieć umysł człowieka oraz przyczyny zachowań i związanych z nimi emocji. Dzięki doniesieniom naukowym, specjaliści w zakresie psychologii:
Psychologowie to specjaliści po studiach psychologicznych na poziomie magisterskim, którzy zajmują się diagnozowaniem, opiniowaniem i orzecznictwem. Udzielają wsparcia osobom potrzebującym pomocy.
Celem psychologa jest:
Podjęcie pracy w zawodzie psychologa wymaga zdobycia określonych umiejętności i uprawnień. Jakie wymagania musi spełniać taki specjalista?
Dobry psycholog:
Wiedza naukowa jest niezbędna w trakcie wnioskowania i opiniowania o zachowaniach ludzi, a poprzedzona rzetelnymi badaniami psychologicznymi – oddzielana od wiedzy potocznej.
Specjalista w zakresie psychologii świadczy usługi w formie wsparcia psychologicznego, a są nimi:
Istnieje wiele problemów, z którymi warto i należy udać się do specjalisty — psychologa. Pacjenci zmagający się z trudnościami, kryzysem, przewlekłym stresem i przygnębieniem nie odczuwają radości, a ich codzienność przepełniona jest negatywnymi emocjami, lękiem, niepokojem.
To bardzo ważne, aby zacząć dbać o swoje zdrowie, co obok braku fizycznych niedomagań dotyczy również dobrego samopoczucia, równowagi i dobrostanu psychicznego.
Celem konsultacji psychologicznej jest rozpoznanie problemu i zorientowanie się w sytuacji osoby zgłaszającej się do gabinetu psychologicznego. Na podstawie rozmowy, wywiadu, zebranych informacji i przyjętych metod, psycholog dokonuje diagnozy i poleca najlepszą możliwą formę pomocy.
Specjalista udzielający wsparcia Pacjentowi skupia się na jego obecnej sytuacji, przyczynach, przeszłych doświadczeniach i celach potencjalnie podejmowanej terapii.
Odczuwanie dyskomfortu psychicznego może być spowodowane m.in.:
Praca psychologa to współpraca z Pacjentem lub jego rodziną (najbliższymi osobami z otoczenia). Konsultacje skupiają się wokół określonego problemu Pacjenta lub diagnozowane są na podstawie wnikliwej obserwacji specjalisty, wykonywanych testów psychologicznych, oddziaływaniu wybranymi metodami i technikami.
Na podstawie zebranych danych i obserwacji, psycholog może zasugerować również dalszą, kompleksową diagnostykę , w tym wsparcie lekarzy określonych specjalizacji (neurolog, psychiatra).
Istnieje wiele sytuacji, w których może być wskazana konsultacja psychologiczna. Do najczęstszych należą:
Wielu Pacjentów nie jest pewnych, kiedy najlepiej umówić się na wizytę do psychologa, a kiedy do psychiatry. Podstawowa różnica między tymi dwoma specjalistami polega na tym, że ten drugi jest lekarzem, ma więc uprawnienia do wystawiania recept. Z tego względu zazwyczaj to ten specjalista pomaga, jeśli potrzebna jest farmakoterapia.
Pomoc psychologiczna polega gównie na rozmowie i odpowiednio dobranej technice psychoterapii — jest skuteczna w bardzo wielu problemach i zaburzeniach.
Jeśli nie masz pewności, do którego ze specjalistów się udać, na początek zapraszamy Cię na konsultacje psychologiczne. W przypadku gdy będzie taka potrzeba, następnym razem zostaniesz pokierowany do innego gabinetu.
Wybierając się do gabinetu psychologicznego, wielu Pacjentów odczuwa stres i wstyd. Boją się, że specjalista będzie przekraczał granice ich prywatności i zadawał niewygodne pytania, na które trudno im będzie odpowiedzieć. Są to niepotrzebne obawy. Psycholog to osoba wykwalifikowana i doświadczona, która wie, jak rozmawiać z Pacjentami — zwłaszcza tymi przeżywającymi trudny okres czy doświadczającymi kryzysów. Z całą pewnością nie wprawia nikogo w zakłopotanie, nie namawia też nigdy do zwierzeń, na które osoba zgłaszająca się do gabinetu sama nie jest gotowa.
Podczas pierwszej wizyty u psychologa specjalista przeprowadza zwykle standardowy wywiad psychologiczny, zawierający takie pytania jak:
W czasie pierwszych konsultacji psycholog pyta też o podstawowe informacje dotyczące Pacjenta i jego sytuacji życiowej: wiek, sytuację zawodową, relacje rodzinne i partnerskie. Służy to wyłącznie poznaniu klienta i stwierdzeniu, co dokładnie może przyczyniać się do zgłaszanych przez niego trudności i nie jest wykorzystywane do żadnego innego celu. Nie wychodzi też poza granice gabinetu, gdyż specjalistę obowiązuje tajemnica zawodowa.
Szukasz dobrego psychologa? Umów wizytę w MindHealth! Zapisy do wszystkich placówek przyjmowane są pod numerem naszej ogólnopolskiej infolinii: 22 566 22 24. Istnieje też możliwość rejestracji on-line za pośrednictwem sklepu internetowego.
Masz daleko do gabinetu psychologicznego, a może po prostu wiesz, że będziesz czuć się bardziej komfortowo, rozmawiając ze specjalistą z zacisza własnego mieszkania? W MindHealth możesz odbyć spotkanie za pośrednictwem telefonu lub jako wideorozmowę przez internet: taka konsultacja psychologiczna online zapewni Ci całkowitą prywatność, nie zmniejszając skuteczności rozwiązania problemu.
Formę rozmowy dobierzesz do swoich potrzeb — możesz ją wybrać podczas zapisów lub po zakupie wizyty w sklepie.
Cena pojedynczej wizyty u psychologa w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego wynosi od 150 od 170 zł* (koszt może różnić się w zależności od miasta: szczegóły sprawdzisz w naszym cenniku) Konsultacja trwa 50 min.
Istnieje też możliwość skorzystania z pakietu: zestaw 7 spotkań ze specjalistą w wybranej miejscowości pozwoli oszczędzić i zwiększy motywację do wzięcia udziału w zaplanowanej terapii.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.