Do neuropsychologa warto się wybrać, aby skonsultować niepokojące objawy lub podjąć leczenie juz stwierdzonych dysfunkcji układu nerwowego, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Na wizytę u profesjonalnego neuropsychologa we Wrocławiu umówisz się w MindHealth - Centrum Zdrowia Psychicznego.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Mgr Katarzyna Weryho-Karczewska doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłońskiego i w Grupowej Praktyce Lekarskiej Pro-Familia.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Psycholog dla młodzieży i neuropsycholog, zajmuje się wsparciem w postaci konsultacji psychologicznych, a także diagnozą neuropsychologiczną i terapią w przypadku zaburzeń funkcji poznawczych.
Neuropsycholodzy zajmują się badaniem i opisywaniem związków między czynnością mózgu, funkcjonowaniem w sferze psychicznej a zachowaniem się człowieka. Specjaliści są odpowiednio przygotowani do praktycznych oddziaływań psychologicznych w pracy z pacjentami wymagającymi wsparcia w zakresie neuropsychologicznym.
Neuropsycholog podejmuje czynności diagnostyczne oraz terapeutyczne w codziennej pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi (starszymi). Przedmiotem neuropsychologii jako dziedziny nauki, jest rozumienie związku w relacji: ośrodkowego układu nerwowego (mózgu) a funkcjonowania poznawczo-behawioralnego.
Podopieczni gabinetu neuropsychologicznego mogą liczyć na przeprowadzenie przez specjalistę rzetelnego badania z wykorzystaniem odpowiednich technik i metod badawczych, a ponadto na:
Neuropsychologią jest nauką humanistyczną, której tłem jest wiedza medyczna. Jako dziedzina psychologii, rozwija się na pograniczu różnych nauk, których wspólnym celem jest profesjonalna diagnoza i działalność terapeutyczna względem pacjenta.
Specjaliści wykorzystują wiedzę z zakresu neurologii klinicznej, neurobiologii, neurofizjologii i psychologii zwłaszcza w zakresie człowieka chorego, u którego analizuje się jednocześnie wiele czynników wpływających na zaburzenia w funkcjonowaniu poznawczym, emocjonalnym czy społecznym.
Zagadnienia poruszane w ramach wiedzy neuropsychologicznej to m.in.:
Głównymi obszarami pracy neuropsychologa z pacjentem jest: pamięć, uwaga, mowa jako funkcja językowa oraz funkcje wykonawcze. Warto skonsultować swój stan zdrowia, jeśli pacjent lub osoby z jego otoczenia (rodzina, opiekunowie) zauważą niepokojące objawy, m.in.:
Z profesjonalnej opieki neuropsychologicznej powinny również skorzystać osoby (lub ich rodzina, opiekunowie):
Neuropsycholodzy stosują różne metody i techniki badawcze a także posługują się rozmaitymi narzędziami w swojej praktyce po to, aby jak najdokładniej zdiagnozować stan pacjenta i określić faktyczny problem. Jest to element niezbędny w dalszym postępowaniu terapeutyczno-rehabilitacyjnym.
Badanie przeprowadzane przez neuropsychologa polega na:
Wśród narzędzi diagnostycznych w neuropsychologii stosuje się m.in.:
Odwlekanie wizyty u specjalisty w zakresie zdrowia może przyczynić się do pogłębienia istniejących niedomagań, które nieleczone – rozwijają się w pełnoobjawową chorobę.
Przykładem mogą być coraz częstsze i bardziej niepokojące trudności z koncentracją, zaburzeniami pamięci i funkcjonowania, które wcale nie muszą oznaczać nadejście naturalnego i nieuchronnego procesu starzenia się. Coraz bardziej atypowe, dziwaczne zachowania, zaniedbywanie higieny osobistej czy problemy z utrzymaniem równowagi mogą być objawem choroby otępiennej.
Jakimi problemami zajmuje się neuropsycholog?
Trudności z koncentracją czy pamięcią mogą pojawić się u każdego: bez względu na wiek, płeć i ogólny stan zdrowia. Niezależnie od czynników neurodegeneracyjnych i specjalistycznego wsparcia lekarskiego w przypadku już istniejących chorób, w ramach profilaktyki i promocji zdrowia warto systematycznie ćwiczyć swoją pamięć i koncentrację.
Wiele czynników zaburza prawidłowe utrzymanie koncentracji. Skupienie uwagi na wykonywaniu określonego zadania jest mierzalne wydajnością a np. w wykonywaniu zawodowych obowiązków – cenną umiejętnością.
Na pamięć i koncentrację negatywnie wpływają:
Sposoby na poprawę pamięci i ćwiczenie koncentracji:
Poniżej wyjaśniamy podstawowe pojęcia związane z dziedziną nauki, jaką jest neuropsychologia. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem leczenia, aby rozmowa z neuropsychologiem była łatwiejsza.
Terminem chorób neurodegeneracyjnych, określa się zespół chorób, których wspólną cechą jest stopniowe obumieranie (niszczenie) komórek nerwowych (neuronów). Powstałe deficyty osłabiają organizm, skutkiem czego jest obniżenie sprawności umysłowej i fizycznej w tym, pod postacią ataksji (zaburzeń koordynacji ruchowej ciała).
Do chorób neurodegeneracyjnych zalicza się m.in.:
Dyzartrią nazywane jest zaburzenie mowy (komunikacji językowej) związane z dysfunkcją określonego obszaru w ośrodkowym układzie nerwowym – mózgu, na poziomie wykonawczym (ruchowy mechanizm mowy). Zazwyczaj jest dolegliwością występującą z innymi, współistniejącymi jednostkami chorobowymi.
Rodzaje dyzartrii:
Logorytmika to jedna z metod rehabilitacji stosowanej w przypadku osób z ze zdiagnozowanymi wadami słuchu, polegająca na wykonywaniu ćwiczeń muzyczno-ruchowych. Dzięki oddziaływaniu terapeutycznymu wykształca się lub usprawnia jednocześnie makroruchy (ruchy całego ciała) oraz mikroruchy (np. narząd mowy).
W stosowanych metodach logorytmicznych wyróżnia się:
Wizyta u neuropsychologa w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu kosztuje 220 zł*.
Na konsultację mogą umówić się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, u których podejrzewa się dysfunkcje układu nerwowego.
Do neuropsychologa we Wrocławiu można umówić się pod numerem telefonu 22 566 22 24. Przyjmujemy zapisy również online za pośrednictwem sklepu internetowego.
Zapraszamy!