Depresja to choroba, której nie można lekceważyć. W każdym przypadku wymaga specjalistycznego leczenia. Profesjonalna diagnoza depresji umożliwia rozpoczęcie odpowiedniej terapii oraz daje szansę na wyleczenie i poprawę jakości życia.
Diagnozujemy depresję zarówno u dorosłych, jak i dzieci w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych polskich miastach. Zapraszamy!
Specjalistów przeprowadzających diagnozę przedstawia poniższa lista. Sprawdź najbliższe terminy! Zapraszamy też do zapoznania się z sekcją FAQ dotyczącą diagnozy depresji w gabinetach MindHealth.
Psycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Marzena Szydłowska przyjmuje w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Krakowie. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, psychoedukację indywidualną i rodzinną. Pomaga także Pacjentom w rozwijaniu kompetencji społecznych i interpersonalnych. Stosuje głównie techniki poznawczo-behawioralne.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Katarzyna Weryho-Karczewska jest absolwentką Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej na kierunku psychologia, o specjalizacji klinicznej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłońskiego i w Grupowej Praktyce Lekarskiej Pro-Familia.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Małgorzata Stoch - Teodorczyk jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Psychologia ze specjalizacją psycholog dziecięcy i terapeuta pedagogiczny. Przyjmuje pacjentów od 3 roku życia.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Anna Pasławska-Turczyn ukończyła studia psychologiczne ze specjalizacją kliniczną oraz osobowości na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Jest absolwentką pedagogiki ze specjalizacją psychopedagogiki z profilaktyką społeczną na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Psycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dla młodzieży
Mgr Katarzyna Nowak jest psychologiem i psychologiem dziecięcym. Ukończyła Uniwersytet SWPS w Warszawie, obecnie jest też w trakcie nauki w szkole psychoterapii w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. W MindHealth w Krakowie prowadzi konsultacje psychologiczne dla dorosłych i dzieci. W pracy z Pacjentem wykorzystuje głównie podejście systemowe, budując relację opartą na zaufaniu.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog diagnosta, Neuropsycholog
Magister Karolina Ołdak przyjmuje w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Gdańsku. Jest psychologiem oraz neuropsychologiem. Pomaga Pacjentom w różnego rodzaju problemach i zaburzeniach, prowadząc m.in. Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach i elementy psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy
Mgr Katarzyna Białek konsultuje dzieci i młodzież, zajmuje się również poradnictwem dla rodziców. Głównym obszarem pracy są zaburzenia psychiczne okresu rozwojowego, trudności w sferze emocjonalnej oraz wychowawczej. Pracuje także z pacjentami dotkniętymi chorobami przewlekłymi. Uczestniczka wielu szkoleń i konferencji branżowych, na których bywała także prelegentką.
Psycholog diagnosta, Psycholog
Mgr Iwona Kosiba psycholog przyjmujący w MindHealth w Krakowie. Pracuje w osobami z zaburzeniami nastroju, osobowości, cierpiącymi z powodu objawów lęku, a także pomaga kobietom doświadczającym przemocy w związku.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy
Mgr Karina Michalak – psycholog i psycholog dziecięcy. Udziela konsultacji, wsparcia i poradnictwa psychologicznego Pacjentów od 2 roku życia zmagających się z problemami z regulowaniem emocji, zaburzeniami lękowymi oraz komunikacją.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog diagnosta, Psycholog
Mgr Karol Bieńkowski jest psychologiem oraz psychoterapeutą CBT w trakcie szkolenia. Udziela wsparcia osobom z nadmiernym stresem, brakiem asertywności, z zaburzeniami lękowymi, nastroju czy doświadczającym problemów w relacjach.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęDepresja jest chorobą psychiczną zaliczaną do zaburzeń afektywnych, czyli ściśle związanych z nastrojem i emocjami. Jest ona jedną z przyczyn niesprawności, niezdolności do pracy i pogorszenia się jakości życia. Może mieć charakter przewlekły lub nawracający. W każdym przypadku depresja wymaga specjalistycznej pomocy i leczenia.
Z danych epidemiologicznych wynika, że depresja jest coraz częściej rozpoznawanym zaburzeniem. W ciągu całego życia występuje nawet u 17% populacji osób dorosłych. Ryzyko zachorowania jest większe u kobiet. Chorują także dzieci.
Nawet połowa przypadków depresji pozostaje nierozpoznana. Oznacza to, że osoby chore nie otrzymują odpowiedniego wsparcia. Niestety, nieleczona choroba ma poważne skutki. Pogorszenie jakości życia, wycofanie społeczne, rozwój innych zaburzeń psychicznych, próby samobójcze, samobójstwa – to tylko niektóre z nich. Aby im zapobiegać, ważna jest wczesna diagnoza depresji i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Tylko specjalistyczna pomoc psychologiczna i psychiatryczna pozwala wyleczyć chorobę. Domowe i naturalne sposoby nie są skuteczne.
Diagnozę depresji przeprowadzamy w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth. Opiera się ona głównie na wnikliwej obserwacji i szczegółowym wywiadzie. W miarę możliwości specjalista rozmawia także z osobami z najbliższego otoczenia Pacjenta. Diagnozowanie depresji może opierać się również na różnego rodzaju narzędziach diagnostycznych – np. testach psychologicznych.
Wywiad przy diagnozowaniu depresji może zawierać następujące pytania:
Podczas diagnozowania depresji specjalista może zapytać o sytuację życiową, ogólny stan zdrowia i inne kwestie, które są istotne dla postawienia prawidłowego rozpoznania. Należy odpowiadać na nie szczerze i nie bać się mówić o swoich uczuciach. To bardzo ważne dla przebiegu całego procesu diagnostycznego. Na wizytę w Centrum Zdrowia Psychicznego można zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną (np. wypisy ze szpitala i opinie psychologiczne).
Diagnozowanie depresji jest procesem. Pacjent odbywa 3–4 spotkania ze specjalistą. Jest to czas na zebranie wszystkich niezbędnych informacji, wyciągnięcie wniosków, omówienie wyników i dalszych działań (w kontekście terapii i leczenia depresji). Konieczne jest wykluczenie lub stwierdzenie innych zaburzeń psychicznych.
Istotną kwestią jest, kto stwierdza depresję. Diagnozę przeprowadza specjalista w zakresie zdrowia psychicznego. Osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, mogą zgłosić się na wizytę do psychiatry lub psychologa. Warto podkreślić, że obaj specjaliści najczęściej współpracują ze sobą w procesie terapeutycznym.
Tak, psycholog diagnosta może zajmować się diagnozowaniem depresji. Często to właśnie z nim Pacjenci mają pierwszy kontakt. Ma on odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia obserwacji, zebrania wywiadu oraz przeprowadzenia i interpretacji indywidualnie dopasowanych testów psychologicznych. W razie potrzeby może pokierować Pacjenta do innych specjalistów – np. psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.
To, ile trwa diagnoza depresji, zależy od chęci współpracy Pacjenta z psychologiem lub psychiatrą. Jeżeli udziela on prawdziwych, szczerych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania, postawienie rozpoznania jest szybkie. Najczęściej diagnoza zamyka się w 3 spotkaniach ze specjalistą.
Diagnozowanie depresji u dorosłych może opierać się na testach pomocniczych. Są to narzędzia psychologiczne, które pozwalają ocenić aktualny stan psychiczny oraz zbadać nasilenie objawów. Ich interpretacji może dokonać tylko przeszkolony i doświadczony psycholog lub psychiatra.
Diagnozowanie depresji w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth opiera się m.in. o:
Skala Depresji Becka to test składający się z 21 pytań, na które Pacjent odpowiada samodzielnie. Każde pytanie zawiera 4 warianty odpowiedzi, za które przyznawane są punkty (od 0 do 3). Są one sumowane, a następnie interpretowane, aby ocenić stopień nasilenia depresji.
Test DASS 21 składa się z 21 twierdzeń. Pacjent określa, w jakim stopniu (0–3) się z nimi utożsamia (biorąc pod uwagę miniony tydzień). Wypełnienie kwestionariusza zajmuje 3–5 minut.
Diagnoza depresji u dzieci i młodzieży w wieku 7–18 lat przeprowadzana jest na podstawie obserwacji i wywiadu. Pomocniczo można zastosować test CDI 2. Jest to zestaw kwestionariuszy, który służy do pomiaru objawów depresji. Dzięki nim opis Pacjenta przeprowadzany jest z trzech perspektyw – jego samego, rodzica i nauczyciela.
Test CDI 2 zawiera skale, które pozwalają zmierzyć problemy emocjonalne, trudności w codziennym funkcjonowaniu oraz nastrój, samoocenę i objawy somatyczne. Jest to najpopularniejsze narzędzie do diagnozowania depresji u dzieci i młodzieży.
Do Centrum Zdrowia Psychicznego powinna zgłosić się każda osoba, która obserwuje u siebie niepokojące objawy psychiczne lub stan jej zdrowia psychicznego budzi zastrzeżenia. Warto być również czujnym na samopoczucie psychiczne swoich bliskich. A w razie potrzeby zaoferować im swoje wsparcie i zaproponować rozmowę ze specjalistą.
Do zgłoszenia się na diagnozę depresji powinny skłonić przede wzystkim następujące objawy:
Depresja może przejawiać się również jako zaburzenia koncentracji i pamięci, zaburzenia snu, spadek libido. Często obserwuje się objawy somatyczne (m.in. brak apetytu, przewlekłe bóle, wzmożoną męczliwość, zaburzenia cyklu miesiączkowego), które mogą maskować dolegliwości psychiczne.
Konsultacja ze specjalistą w celu zdiagnozowania depresji (lub jej wykluczenia) wskazana jest, jeżeli objawy utrzymują się przez minimum 2–4 tygodnie.
Diagnoza depresji jest stawiana w oparciu o kryteria diagnostyczne według klasyfikacji ICD-10, która została opracowana przez WHO. Zgodnie z nią rozpoznanie można postawić, jeżeli:
I. Przez co najmniej 2 tygodnie występują przynajmniej 2 z poniższych objawów:
II. Towarzyszą im minimum 2 z poniższych objawów:
Diagnozowanie depresji może opierać się także o klasyfikację DSM-5. Zgodnie z nią rozpoznanie stawia się, gdy:
Diagnoza stwierdzająca zaburzenie jest wskazaniem do podjęcia leczenia dla osób chorujących na depresję. Jego celem jest zniwelowanie objawów, zapobieganie ich nawrotom oraz poprawa funkcjonowania. Rodzaj terapii jest dopasowywany indywidualnie do stanu Pacjenta. Wszystko zależy od stanu osoby chorej, przyczyn depresji, obrazu klinicznego, stopnia nasilenia objawów.
W leczeniu depresji stosuje się farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację. Niekiedy łączy się kilka metod, aby uzyskać oczekiwane efekty. Terapia może być prowadzona ambulatoryjnie. W niektórych przypadkach adekwatne leczenie można przeprowadzić tylko w szpitalu psychiatrycznym.
Współczesna psychiatria dysponuje skutecznymi metodami terapii, które u większości chorych całkowicie niwelują objawy depresji. Jednak u części Pacjentów choroba może nawracać. Dlatego oprócz przyjmowania leków przeciwdepresyjnych bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń oraz obserwowanie siebie i reagowanie, gdy pojawią się niepokojące objawy.
Diagnoza depresji przeprowadzana jest w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth. Pacjentów zapraszamy do naszych placówek w:
Każdy z naszych gabinetów znajduje się w dogodnej lokalizacji, z łatwym dojazdem własnym samochodem i komunikacją publiczną. Przyjmujemy zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież i dzieci od 7. roku życia.
Kompleksowa diagnoza depresji w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth kosztuje 260–300 zł* w zależności od miasta. Cena zależy od lokalizacji. Szczegóły można sprawdzić w zakładce cennik. Można także zadzwonić na naszą infolinię lub skorzystać z formularza kontaktowego.
Osoby, które potrzebują diagnostyki w zakresie depresji, mogą umówić się na wizytę w Centrum Zdrowia Psychicznego telefonicznie bądź przez sklep internetowy. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 22 566 22 24. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00–20:00.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.