Problemy z budowaniem tożsamości, sięganie po używki czy przemoc rówieśnicza – to tylko część sytuacji, w których może pomóc psycholog dla młodzieży. Trudności emocjonalne w okresie dorastania nie są rzadkością. Jeśli nastolatek ich doświadcza, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Wykwalifikowanego psychologa młodzieżowego znajdziesz w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
Psycholog dla młodzieży, Psycholog, Psycholog dziecięcy
Magister Oksana Tymińska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Psychologia. Pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi przeprowadzając konsultacje indywidualne, bądź grupowe w charakterze trenera TUS i terapeuty zajęciowego.
Psycholog, Psycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Marzena Szydłowska przyjmuje w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Krakowie. Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, psychoedukację indywidualną i rodzinną. Pomaga także Pacjentom w rozwijaniu kompetencji społecznych i interpersonalnych. Stosuje głównie techniki poznawczo-behawioralne.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Katarzyna Weryho-Karczewska jest absolwentką Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej na kierunku psychologia, o specjalizacji klinicznej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłońskiego i w Grupowej Praktyce Lekarskiej Pro-Familia.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Małgorzata Stoch - Teodorczyk jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Psychologia ze specjalizacją psycholog dziecięcy i terapeuta pedagogiczny. Przyjmuje pacjentów od 3 roku życia.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Mgr Maciej Sandomierski to doświadczony psycholog, psycholog dziecięcy i trener I i II stopnia, absolwent Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS w Warszawie na Wydziale Psychologii. Ukończył również Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego a także Treningu Interpersonalnego w prestiżowym ośrodku INTRA.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Weronika Loch ukończyła Psychologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego przy UAM. Udziela wsparcia i konsultacji osobom, które ukończyły 3 rok życia, zmagającymi się z zaburzeniami nastroju, lękowymi oraz adaptacyjnymi.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Patrycja Bąk ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje doświadczenie zdobywała pracując w m.in szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych, przychodniach lekarskich oraz punkcie kryzysowych interwencji.
Psycholog diagnosta, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Anna Pasławska-Turczyn ukończyła studia psychologiczne ze specjalizacją kliniczną oraz osobowości na Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Jest absolwentką pedagogiki ze specjalizacją psychopedagogiki z profilaktyką społeczną na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Psycholog i psychoterapeuta dziecięcy w ramach NFZ, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Agnieszka Łączyńska - Zaremska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Psychologia. Jest psychologiem oraz psychoterapeutą.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Neuropsycholog
Magister Justyna Dadok jest absolwentką Uniwersytetu SWPS w Katowicach na kierunku Psychologia o specjalizacji ze społecznej psychologii przedsiębiorczości i zarządzania oraz Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie na kierunku filologii angielskiej.
Psycholog zajmuje się pomocą i doradztwem psychologicznym, wykonywaniem testów, diagnozowaniem i opiniowaniem. Może też wspierać przy wyborze drogi edukacyjnej czy zawodowej. Niekiedy prowadzi również psychoterapię (to metoda leczenia osób z rozpoznanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego).
Specjalista pracujący z nastolatkami jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów związanych z okresem dorastania. Wspiera zarówno nastolatka, jak i jego rodzinę.
Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dorastanie przypada na czas pomiędzy 10. a 19. rokiem życia. Jest to okres przejścia od dzieciństwa do dorosłości. Młodzież musi wtedy stawić czoła wielu zmianom fizycznym, emocjonalnym i społecznym. Część nastolatków jest tym przytłoczona.
Sygnałami przeżywania trudności mogą być wybuchy gniewu, angażowanie się w ryzykowne zachowania, negatywny nastrój czy niska samoocena. Niektórzy sięgają wówczas po alkohol czy narkotyki. W problematycznych sytuacjach wskazane jest skorzystanie z pomocy psychologa dla młodzieży.
Celem pomocy i doradztwa psychologicznego, w tym dla młodzieży, jest m.in.:
Praca psychologa pracującego z młodymi Pacjentami opiera się przede wszystkim na rozmowie, której istotną częścią jest empatyczne słuchanie.
Specjalista może posługiwać się różnorodnymi technikami. Nierzadko wykorzystuje tzw. dialog ukierunkowany (sokratejski). Umożliwia on nastolatkowi samodzielne dochodzenie do odpowiednich wniosków i rozwiązań.
W niektórych sytuacjach szczególnie przydatne są techniki odgrywania czy zamiany ról. Psycholog nierzadko prowadzi również psychoedukację, np. na temat okresu dorastania. Tę metodę działania wykorzystuje zarówno w odniesieniu do nastolatka, jak i jego rodziców.
Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że nastolatek potrzebuje wsparcia specjalisty to wszystkie problemy młodzieży — m.in.:
Psycholog pomaga młodym ludziom zarówno w przypadku typowych trudności związanych z okresem dorastania, jak i w innych obciążających sytuacjach życiowych. Można się do niego zwrócić, kiedy problemem jest np.:
Co prawda zmienność nastroju, nietypowe pomysły czy skłonność do eksperymentów to typowe problemy nastolatków, jednak w tym czasie mogą się również pojawić objawy zaburzeń psychicznych. Ten problem występuje częściej, niż zwykliśmy sądzić. Zwraca się zwłaszcza uwagę na rozpowszechnienie szeroko rozumianych zaburzeń depresyjnych. Dotyczą one około 20% nastolatków. Trzeba więc zachować czujność i – w przypadku zaobserwowania objawów sygnalizujących problemy zdrowia psychicznego, np. zaburzeń osobowości, zaburzeń odżywania, zaburzeń psychotycznych – zgłosić się po specjalistyczną pomoc.
Sygnałem alarmowym są objawy, które trwają dłuższy czas i zakłócają funkcjonowanie nastolatka w domu, szkole czy grupie rówieśniczej. Szybkiej pomocy wymaga cierpienie czy destrukcyjne zachowanie dziecka – lęki, stany depresyjne, unikanie chodzenia do szkoły, zaprzestanie jedzenia, wymuszanie wymiotów, zażywanie narkotyków lub dopalaczy, samookaleczanie się i myśli samobójcze.
W zależności od tego, czy do terapeuty zgłasza się sam nastolatek, czy też osobą inicjującą konsultacje jest rodzic, spotkanie może mieć formę rozmowy 1:1 lub odbyć się w nieco szerszym gronie.
Dobry, doświadczony psycholog doskonale wie, że młodzi ludzie potrzebują poczucia prywatności i często jest im trudno otworzyć się przed obcą osobą. Z tego względu specjalista, który zajmuje się diagnozą w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth prowadzi dialog w czasie pracy z młodzieżą taki sposób, by dowiedzieć się jak najwięcej o sytuacji, nie naruszając strefy komfortu Pacjenta.
Pytania mają zwykle formę ustrukturyzowanego dialogu, a dzięki tajemnicy zawodowej, która obowiązuje psychoterapeutę, nastolatek może mieć pewność, że to, o czym mówi,nie wyjdzie poza ramy gabinetu.
Chcesz skorzystać z pomocy psychologa dla młodzieży? Umów się na wizytę do jednej z placówek MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego. Działamy w centrum Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Katowic i Gdańska.
Zapisy do każdej z placówek przyjmowane są pod ogólnopolskim numerem telefonu 22 566 22 24. Istnieje też możliwość rejestracji on-line za pośrednictwem sklepu internetowego.
Czekamy na Ciebie!
Koszt wizyty u psychologa młodzieżowego w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego wynosi od 150 do 180 zł*. Cena zależy od miejscowości, dlatego szczegóły warto sprawdzić w cenniku. Istnieje także możliwość wykupienia kilku wizyt w pakiecie.
Rejestrując się, masz do wyboru wizytę stacjonarną bądź telekonsultację z wybranym specjalistą zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Konsultacja trwa 50 min.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.