Problemy z budowaniem tożsamości, sięganie po używki czy przemoc rówieśnicza – to tylko część sytuacji, w których może pomóc psycholog dla młodzieży. Trudności emocjonalne w okresie dorastania nie są rzadkością. Jeśli nastolatek ich doświadcza, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Wykwalifikowanego psychologa młodzieżowego znajdziesz w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
Spis treści:
Psycholog zajmuje się pomocą i doradztwem psychologicznym, wykonywaniem testów, diagnozowaniem i opiniowaniem. Może też wspierać przy wyborze drogi edukacyjnej czy zawodowej. Niekiedy prowadzi również psychoterapię (to metoda leczenia osób z rozpoznanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego).
Specjalista pracujący z nastolatkami jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów związanych z okresem dorastania. Wspiera zarówno nastolatka, jak i jego rodzinę.
Praca psychologa pracującego z młodymi Pacjentami opiera się przede wszystkim na rozmowie, której istotną częścią jest empatyczne słuchanie.
Specjalista może posługiwać się różnorodnymi technikami. Nierzadko wykorzystuje tzw. dialog ukierunkowany (sokratejski). Umożliwia on nastolatkowi samodzielne dochodzenie do odpowiednich wniosków i rozwiązań.
W niektórych sytuacjach szczególnie przydatne są techniki odgrywania czy zamiany ról. Psycholog nierzadko prowadzi również psychoedukację, np. na temat okresu dorastania. Tę metodę działania wykorzystuje zarówno w odniesieniu do nastolatka, jak i jego rodziców.
Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dorastanie przypada na czas pomiędzy 10. a 19. rokiem życia. Jest to okres przejścia od dzieciństwa do dorosłości. Młodzież musi wtedy stawić czoła wielu zmianom fizycznym, emocjonalnym i społecznym. Część nastolatków jest tym przytłoczona.
Sygnałami przeżywania trudności mogą być wybuchy gniewu, angażowanie się w ryzykowne zachowania, negatywny nastrój czy niska samoocena. Niektórzy sięgają wówczas po alkohol czy narkotyki. W problematycznych sytuacjach wskazane jest skorzystanie z pomocy psychologa dla młodzieży.
Celem pomocy i doradztwa psychologicznego, w tym dla młodzieży, jest m.in.:
Psycholog pomaga młodym ludziom zarówno w przypadku typowych trudności związanych z okresem dorastania, jak i w innych obciążających sytuacjach życiowych. Można się do niego zwrócić, kiedy problemem jest np.:
Co prawda zmienność nastroju, nietypowe pomysły czy skłonność do eksperymentów to typowe problemy nastolatków, jednak w tym czasie mogą się również pojawić objawy zaburzeń psychicznych. Ten problem występuje częściej, niż zwykliśmy sądzić. Zwraca się zwłaszcza uwagę na rozpowszechnienie szeroko rozumianych zaburzeń depresyjnych. Dotyczą one około 20% nastolatków. Trzeba więc zachować czujność i – w przypadku zaobserwowania objawów sygnalizujących problemy zdrowia psychicznego, np. zaburzeń osobowości, zaburzeń odżywania, zaburzeń psychotycznych – zgłosić się po specjalistyczną pomoc.
Sygnałem alarmowym są objawy, które trwają dłuższy czas i zakłócają funkcjonowanie nastolatka w domu, szkole czy grupie rówieśniczej. Szybkiej pomocy wymaga cierpienie czy destrukcyjne zachowanie dziecka – lęki, stany depresyjne, unikanie chodzenia do szkoły, zaprzestanie jedzenia, wymuszanie wymiotów, zażywanie narkotyków lub dopalaczy, samookaleczanie się i myśli samobójcze.
Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że nastolatek potrzebuje wsparcia specjalisty to wszystkie problemy młodzieży — m.in.:
W zależności od tego, czy do terapeuty zgłasza się sam nastolatek, czy też osobą inicjującą konsultacje jest rodzic, spotkanie może mieć formę rozmowy 1:1 lub odbyć się w nieco szerszym gronie.
Dobry, doświadczony psycholog doskonale wie, że młodzi ludzie potrzebują poczucia prywatności i często jest im trudno otworzyć się przed obcą osobą. Z tego względu specjalista, który zajmuje się diagnozą w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth prowadzi dialog w czasie pracy z młodzieżą taki sposób, by dowiedzieć się jak najwięcej o sytuacji, nie naruszając strefy komfortu Pacjenta.
Pytania mają zwykle formę ustrukturyzowanego dialogu, a dzięki tajemnicy zawodowej, która obowiązuje psychoterapeutę, nastolatek może mieć pewność, że to, o czym mówi,nie wyjdzie poza ramy gabinetu.
Chcesz skorzystać z pomocy psychologa dla młodzieży? Umów się na wizytę do jednej z placówek MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
Ile kosztuje wizyta u psychologa dla młodzieży? Koszt wizyty nastolatka u psychologa w MindHealth wynosi od 150 do 180 zł*. Cena zależy od miejscowości, dlatego szczegóły warto sprawdzić w cenniku. Konsultacja trwa 50 minut.
Istnieje także możliwość wykupienia kilku wizyt w pakiecie.
Zapisy do każdej z placówek przyjmowane są pod ogólnopolskim numerem telefonu 22 566 22 24. Istnieje też możliwość rejestracji on-line za pośrednictwem sklepu internetowego.
Czekamy na Ciebie!
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.