Zrzuć z siebie ciężar problemów i poczucia winy, zrób coś dla siebie i zacznij działać dzięki podejściu poznawczo-behawioralnemu, które pozwala zyskać spokój psychiczny.
Profesjonalna terapia poznawczo-behawioralna w Katowicach czeka na Ciebie w MindHealth.
Psycholog, Psycholog dziecięcy
Magister Marta Dutkowska to psycholog przyjmujący w Centrum zdrowia Psychicznego MindHealth w Katowicach. Przyjmuje Pacjentów dorosłych, dzieci i młodzież. Specjalizuje się w problemach emocjonalnych, trudnościach w relacjach partnerskich i rodzinie. Pomaga też osobom doświadczającym kryzysów życiowych i przemocy. Prowadzi poradnictwo specjalistyczne, coaching i psychoterapię.
Terapia poznawczo-behawioralna (ang. cognitive–behavioral therapy, CBT) to jedna z form psychoterapii, czyli leczenia Pacjentów z problemami natury medycznej i psychologicznej. Badania naukowe potwierdzają skuteczność tej metody, dzięki widocznemu efektowi terapeutycznemu – poprawie funkcjonowania Pacjentów na co dzień oraz satysfakcjonującej jakości życia.
CBT jest rekomendowana w przypadku uzależnień od środków psychoaktywnych (np. alkoholu), zaburzeń lękowych i zachowania, depresji oraz schizofrenii.
Pierwsze spotkania z terapeutą pozwalają ocenić, czy terapia będzie sposobem adekwatnym do problemu Pacjenta (wieku, stanu zdrowia).
Metoda poznawczo-behawioralna oceniana jest jako jedna ze skuteczniejszych form pomocy, a nierzadko daje lepsze efekty niż np. farmakoterapia. Faktem jest, że CBT może być prowadzona równolegle z innymi formami wsparcia psychiatrycznego.
Terapia CBT prowadzona w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Katowicach opiera się na kilku podstawowych założeniach:
Terapia psychologiczna prowadzona jest przez wykwalifikowaną i odpowiednio przygotowaną do współpracy z Pacjentem osobę. Oprócz prawidłowego nawiązania kontaktu, do zadań psychoterapeuty należy zapewnienie odpowiednich warunków do przeprowadzenia sesji. Poczucie bezpieczeństwa i komfort są kluczowym elementem terapii.
Analiza problemów, zaburzeń Pacjenta oraz jego trudności w codziennym funkcjonowaniu pozwalają terapeucie na rozpoznanie faktycznego problemu diagnostycznego.
Nie bez znaczenia pozostaje dobór odpowiedniej metody i techniki pracy. Psychoterapia poznawczo-behawioralna to rodzaj terapii łączącej dwie teorie w całość:
Terapia poznawcza (zwana kognitywną) opracowana została przez dr Aaron’a Beck’a, który zauważył, że u Pacjentów ze zdiagnozowaną depresją występują silnie zniekształcone przekonania i negatywne treści poznawcze dotyczące samych siebie, otoczenia, innych ludzi oraz przeszłości.
Technika pracy na podstawie tej teorii polega na aktywnej, proedukacyjnej współpracy z Pacjentem. Spotkania są ustrukturalizowane i dyrektywne. Istotną rolę pełnią „zadania domowe”, które pozwalają w praktyce sprawdzić nowo zdobywane umiejętności. Psychoterapeuci wykorzystują również takie elementy pracy jak odgrywanie ról czy trening asertywności.
Zalety pracy poznawczej to:
Druga z teorii łącząca się z psychoterapią w nurcie CBT jest behawioryzm, którego źródło znajduje się w teorii uczenia się. Terapeuta podejmuje próby zmiany wzorców myślenia pacjenta, jednocześnie wdrażając strategie uczenia się, rozwijania większej pewności siebie i umiejętności rozwiązywania problemów.
Dzięki elementom behawioralnym Pacjent zaczyna rozpoznawać własne zniekształcenia w sposobie myślenia, które stają się źródłem problemów. Uczy się poddawania ponownej ocenie spostrzeżeń w świetle rzeczywistości.
Terapia behawioralna ma na celu zmodyfikować istniejące objawy, koncentrując się jednocześnie na ich obserwowanych przejawach w sposobie zachowania.
Mechanizm działania terapii oparty jest na modyfikacji zachowań, a te stosowane są w przypadku wielu zaburzeń w tym lękowych, fobii, psychoseksualnych czy upośledzeniach umysłowych.
Pozytywne efekty terapeutyczne osiągane są dzięki szeroko rozumianej zmianie. W Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth nasi specjaliści dbają o najwyższą jakość usług psychoterapeutycznych.
Skutkami terapii w nurcie CBT są: