Celem psychoterapii indywidualnej jest osiągnięcie zmiany w funkcjonowaniu osoby zmagającej się z trudnościami lub zaburzeniami i poprawa jakości jej życia. W zależności od nurtu ma nieco inne założenia, różne są stosowane techniki terapeutyczne, zawsze opiera się jednak głównie na rozmowie.
Sprawdź, jak pomaga specjalista i umów się na wizytę do dobrego psychoterapeuty w MindHealth. Przyjmujemy w największych polskich miastach. Oferujemy też psychoterapię online.
Spis treści:
Psychoterapia to jedna z metod leczenia zaburzeń i problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. W zależności od problemu konkretnej osoby stosuje się różne rodzaje terapii. Nazywana jest „leczeniem rozmową”, gdyż głównie polega właśnie na dialogu. Zwykle obejmuje cykl spotkań Pacjenta z terapeutą.
Wskazaniem do poddania się jej są zaburzenia psychiczne — w tym te o charakterze psychogennym, np. zachowania nerwicowe, psychosomatyczne czy zaburzenia osobowości. Na psychoterapię kieruje zwykle psycholog.
W zależności od wybranej „szkoły” podjęta psychoterapia może się różnić:
Duże znaczenie dla przebiegu psychoterapii ma też analiza jednostkowej sytuacji Pacjenta. Jednorodne zaburzenia kwalifikujące do podjęcia psychoterapii indywidualnej (np. depresja, fobia społeczna) koncentrują się na jednym czynniku psychogennym.
Duża część Pacjentów zmaga się jednak z różnorodnymi schorzeniami natury psychicznej, które mogą powstać w wyniku pojawienia się określonej dysfunkcji.
Cele terapeutyczne są zróżnicowane i zależne od stanu zdrowia Pacjenta, rodzaju i nasilenia zaburzeń, jednak wyróżnia się jej główne założenia.
Terapię uznaje się za skuteczną, jeżeli nastąpiły następujące elementy:
Psychoterapeuta to absolwent studiów wyższych, który uzyskał uprawnienia do prowadzenia psychoterapii w wybranym nurcie. Taki specjalista musi stale podlegać superwizji i — w razie potrzeby — terapii własnej, aby jak najlepiej świadczyć pomoc. Nie musi być psychologiem.
Chcesz poznać szczegóły? Sprawdź, czym różni się psychoterapeuta od psychologa.
Psychoterapia jest skuteczną formą pomocy w przypadku wielu problemów i zaburzeń. Pomaga Pacjentom uporać się z trudnościami, które obniżają ich jakość życia. Nieprzyjemne i trudne emocje skutkują często wyczerpaniem psychicznym, które pogłębia problemy: aby powrócić do stanu równowagi, należy dotrzeć do źródeł kłopotów i podjąć leczenie.
Wypracowywanie rozwiązań podczas sesji terapeutycznych ma sprawić, że Pacjent zacznie lepiej radzić sobie z problemami. Psychoterapia przeprowadzana w formule indywidualnej ma swoim oddziaływaniem przynieść jak najgłębszą, długotrwałą i satysfakcjonującą zmianę.
Mówi się, że psychoterapia „leczy” duszę. Co to w praktyce oznacza? W profilaktyce zdrowia psychicznego definiuje się pojęcie równowagi i dobrostanu. Receptą na osiągnięcie szeroko pojmowanego zadowolenia jest dbałość o doświadczanie pozytywnych emocji i minimalizowane wpływu szkodliwych czynników. Istotne jest, aby monitorować wskaźniki jakości swojego życia zależne od otoczenia, pracy, rodziny, domu, edukacji, środowiska społecznego i otoczenia fizycznego.
Terapia to praca nad emocjami i potrzebami. Emocje wyrażają stosunek człowieka do otoczenia. Jako proste przeżycia, charakteryzują się zazwyczaj gwałtownym przebiegiem i stosunkowo krótkim czasem trwania. To właśnie emocje i potrzeby (bliskości, bezpieczeństwa i przynależności) tworzą stosunek człowieka do ludzi, zjawisk, rzeczy czy działań innych osób w sposób mniej lub bardziej uświadomiony.
Problemy, z którymi można i warto zwrócić się po pomoc w ramach psychoterapii indywidualnej to m.in.:
Wskazaniem do terapii może być jednak też wiele innych sytuacji: jej podjęcie warto rozważyć tak naprawdę zawsze, gdy odczuwa się dyskomfort, z którym nie można samodzielnie sobie poradzić.
Indywidualny plan pomocy terapeutycznej obejmuje różne metody i techniki stosowane przez psychologów i psychoterapeutów.
Psychoterapia indywidualna to świadome, celowe, systematyczne, słowne i niesłowne oddziaływanie na psychikę Pacjenta, którego celem jest poprawa jego funkcjonowania psychospołecznego. Uwzględnia czynniki ryzyka wpływające na samopoczucie Pacjenta oraz posiadane przez niego zasoby (czynniki ochronne).
Psychoterapia koncentruje się wokół natury ludzkiej, pojęć dotyczących stanu zdrowia i choroby związanej z psychiką. To profesjonalna pomoc osobom potrzebującym specjalistycznej metody leczenia, pod postacią usystematyzowanych i zaprogramowanych oddziaływań. Pomaga redukować objawy chorobowe.
Jakie są rodzaje psychoterapii? Metody pomocy Pacjentowi stosowane w ramach psychoterapii indywidualnej to między innymi:
Rodzaj psychoterapii indywidualnej dobierany jest na podstawie analizy jednostkowej sytuacji Pacjenta.
W powstawaniu i przeżywaniu emocji biorą udział procesy fizjologiczne – pobudzeniu ulegają gruczoły wydzielania wewnętrznego (gruczoły dokrewne wytwarzające hormony) i układ nerwowy. Dlatego podkreśla się, że zdrowie to nie tylko brak chorób, ale stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Psychoterapia pomaga go osiągnąć.
Podstawowymi czynnikami wpływającymi na zdrowie są uwarunkowania biologiczne, warunki środowiskowe, styl życia i opieka zdrowotna. Zatem definicja zdrowia, do którego dąży terapia, obejmuje stan fizyczny, psychiczny (zdrowie emocjonalne i umysłowe), zdrowie społeczne oraz duchowe.
Psychoterapia może być krótkoterminowa lub długoterminowa, średnio jednak można przyjąć, że do przepracowania problemu potrzeba od kilku do kilkunastu miesięcy sesji ze specjalistą. Zdarza się natomiast i tak, że cykl spotkań Pacjenta z terapeutą obejmuje tylko kilka tygodni. Dokładny czas oddziaływania terapeutycznego zależy od:
Odpowiedź na to pytanie zależy zwykle od celu, któremu mają służyć sesje terapeutyczne oraz rodzaju trudności, z jakimi zmaga się Pacjent. Jeżeli problem dotyczy tylko Ciebie i nie ma dużego związku z relacjami społecznymi, prawdopodobnie lepiej sprawdzi się u Ciebie praca indywidualna. Jeśli jednak Twoje trudności są połączone z funkcjonowaniem w rodzinie czy małżeństwie, specjalista może zaproponować Wam terapię dla par.
Z kolei gdy Twoim problemem jest nadmierne wycofanie w relacjach z innymi ludźmi, cierpisz na zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia lękowe lub zmagasz się z uzależnieniem bądź depresją, może zdarzyć się, że zostaniesz skierowana/y na psychoterapię grupową.
Skuteczność leczenia zaburzeń zależy w dużej mierze od sposobu prowadzenia psychoterapii i relacji Pacjenta z terapeutą, dlatego bardzo ważny jest wybór specjalisty, przy którym będziesz dobrze się czuć i nie będziesz mieć oporów przed odpowiadaniem na jego pytania.
Bez względu na rodzaj psychoterapii, w poprawie codziennego funkcjonowania pomoże Ci najlepiej specjalista z odpowiednim doświadczeniem i empatią. Taką osobę bez problemu znajdziesz wśród psychoterapeutów przyjmujących w MindHealth.
Zatrudniani przez nas eksperci mają wymagane kompetencje, podlegają też stałej superwizji i dbają o własny rozwój. Każdy z nich pracował już z Pacjentami i dobrze wie, jak nawiązać prawidłową relację terapeutyczną tak, aby doprowadzić do zmiany sposobu myślenia klienta i aby po zakończeniu terapii nastąpiła trwała zmiana.
Aby umówić wizytę, zadzwoń pod ogólnopolski numer telefonu 22 566 22 24 lub skorzystaj z naszego sklepu internetowego.
Na początek wolisz porozmawiać ze specjalistą z zacisza własnego domu? A może mieszkasz w małej miejscowości i dojazd do poradni psychoterapeutycznej jest dla Ciebie kłopotliwy? Nie ma problemu — zapraszamy także na psychoterapię online: możesz zdalnie połączyć się ze specjalistą w ramach teleporady z dowolnego miejsca w Polsce.
Wystarczy wybrać jako formę wizyty: psychoterapię indywidualną jako wizytę telemedyczną. Taki rodzaj kontaktu jest możliwy w przypadku dowolnego wyboru nurtów terapeutycznych.
Wiemy, że psychoterapia bywa bardzo stresująca. Jeśli skorzystanie z pośrednictwa internetu pomoże Pacjentowi poczuć się swobodniej, nie ma przeciwwskazań, aby zastosować taką formę. Warto jednak pamiętać, że sposób zachowania, gestykulacja, mimika i wygląd także ma znaczenie w procesie terapii. Z tego względu lepiej nie rezygnować z włączenia kamerki podczas rozmowy z terapeutą online.
Do spotkania nie trzeba się długo przygotowywać. Wystarczy sprawny komputer z połączeniem do internetu, działającą kamerą i mikrofonem. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i opóźnień, przed rozpoczęciem rozmowy zalecamy przetestować działanie sprzętu.
Cena pojedynczej sesji psychoterapii indywidualnej dla osób dorosłych w gabinetach MindHealth to (w zależności od miasta) od 170 do 180 zł*.
Oferujemy także terapię dzieci oraz psychoterapię dla młodzieży, a jeśli nie czujesz się komfortowo, rozmawiając ze specjalistą indywidualnie, zapraszamy do skorzystania z terapii grupowej lub rodzinnej.
Istnieje też możliwość wykupienia pakietu konsultacji: w ten sposób nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale i potencjalnie zwiększasz skuteczność terapii poprzez regularność uczestniczenia w spotkaniach.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.