Zaburzenia seksualne dotykają osób w różnym wieku i w różnorodnej sytuacji życiowej; zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nieleczone mogą znacząco utrudniać życie, dlatego w przypadku podejrzenia któregoś z nich warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Dowiedz się, jakie zaburzenia seksualne są najpowszechniejsze i jak pomaga w nich nasze Centrum Zdrowia Psychicznego.
Impotencja to przypadłość z zakresu seksuologii, która ściśle wiąże się również z innymi dziedzinami medycyny. Może mieć podłoże psychogenne lub somatyczne: istnieje... Więcej
Przedwczesny wytrysk jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn. U wielu z nich powoduje frustrację, dyskomfort i unikanie zbliżeń.... Więcej
Aseksualizm nie jest zaburzeniem. To trwały brak pociągu seksualnego, który nie powoduje jednak, że nie można być w satysfakcjonującym związku. Sprawdź, czym charakteryzują się tzw.... Więcej
Pochwica to jedno z zaburzeń, które są traktowane jako temat tabu. Kobiety wciąż niechętnie rozmawiają o swojej seksualności. To sprawia, że... Więcej
Spis treści
Zaburzenia seksualne obejmują różne aspekty funkcjonowania człowieka w sferze seksualnej – najczęściej ich objawy dotyczą psychiki, ale zdarza się, że problemy mają podłoże fizjologiczne. Standardowo uznaje się, że zaburzenia seksualne dzielą się na parafilie, zaburzenia tożsamości płciowej oraz dysfunkcje seksualne.
Międzynarodowa Klasyfikacja chorób ICD-10 odnosi się również do zaburzeń seksualnych - w piątym rozdziale dotyczącym zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wyróżniono dwie grupy zaburzeń:
Zaburzenia seksualne najczęściej dzieli się na zaburzenia funkcji seksualnych (dysfunkcje seksualne), zaburzenia preferencji seksualnych (parafilie) oraz zaburzenia identyfikacji płciowej.
Odnoszą się do nieprawidłowego przebiegu czynności seksualnych. Mają one najczęściej podłoże fizjologiczne oraz psychiczne. Do dysfunkcji seksualnych zalicza się:
Tego typu trudności w życiu seksualnym są wbrew pozorom bardzo częstym problemem i dają różne objawy. Dysfunkcje seksualne mogą być spowodowane czynnikami psychicznymi, biologicznymi, mieszanymi lub zażywanymi lekami lub prowadzonym trybem życia. W przypadku ich wystąpienia niezbędne jest szybkie podjęcie leczenia, aby przywrócić Pacjentowi radość z tej strefy życia.
Charakteryzują się niemożnością uzyskania satysfakcji seksualnej bez określonych przedmiotów lub sytuacji. Dawniej parafilie nazywano perwersjami, obecnie są one traktowane jak poważne zaburzenia seksualne, które wymagają często leczenia. Pacjent z zaburzeniami preferencji seksualnych odczuwa popęd wobec „niezwykłych” przedmiotów lub części ciała i nie może osiągnąć satysfakcji seksualnej bez ich obecności lub chociażby wyobrażania. Do parafilii zaliczamy:
Zaburzeń preferencji seksualnych jest o wiele więcej: wymieniliśmy tylko te najczęściej spotykane. Warto także wspomnieć, że do patologii seksualnej nie zaliczamy: masturbacji, orientacji homoseksualnej lub biseksualnej, seksu oralnego i analnego.
Tego nie udało się jednoznacznie stwierdzić, ale podejrzewa się, że perwersje seksualne mają związek mają związek z wczesnym dzieciństwem Pacjenta, są formą ucieczki przed bliskością albo być wynikiem nabywania i utrwalania nawyków na drodze powtarzania niektórych czynności. Osoby z tego typu zaburzeniami powinny skonsultować się z seksuologiem, aby znaleźć przyczynę niebezpiecznych i nieakceptowalnych społecznie zachowań. Warto także pamiętać, że leczenie parafilii prawnie zakazanych (pedofilia, ekshibicjonizm, ocieractwo, podglądactwo) może odbyć się bez zgody Pacjenta.
To niezgodność płci fizjologicznej z płcią psychiczną, czego przykładem jest transseksualizm. Klasyfikacja ICD-10 rozróżnia następujące zaburzenia identyfikacji płciowej: transseksualizm u osób dorosłych oraz w dzieciństwie, transwestytyzm o typie podwójnej roli oraz zaburzenia identyfikacji płciowej nieokreślone.
Transseksualizm to zaburzenie objawiające się chęcią zmiany płci na przeciwną (potrzebą modyfikacji ciała, aby odpowiadało psychicznie odczuwanej przynależności płci na stałe). Aby zdiagnozować transseksualizm potrzeba taka musi utrzymywać się u Pacjenta minimum dwa lata. Transwestytyzm o typie podwójnej roli to przebieranie się w ubrania przeciwnej płci bez jednoczesnego podniecenia seksualnego, aby doświadczyć chwilowej przynależności do przeciwnej płci.
Obecnie zamiast terminu dewiacje seksualne używa się sformułowań: zaburzenia preferencji seksualnych lub parafilie. Jak już wspominaliśmy parafilie to stan, w którym podniecenie seksualne pojawia się w wyniku niezwykłego bodźca, innego niż te uznawane za prawidłowe bądź typowe. Zachowania seksualne są prawidłowe, jeśli:
Nie każde zachowanie naruszające powyższe kryteria uznawane jest za parafilię, zwłaszcza, jeśli pojawia się rzadko. Uznaje się jednak, że zaburzeniami seksualnymi są:
W przypadku wystąpienia zaburzeń seksualnych należy udać się do seksuologa lub psychiatry, którzy mogą wskazać ich przyczynę i zaordynować leczenie. Nierzadko, w zależności od przyczyny, wskazana jest także psychoterapia. Zaburzenia seksualne mogą mieć różne przyczyny, a do głównych powodów ich wystąpienia zalicza się:
Terapią zaburzeń seksualnych zajmuje się psychiatra lub seksuolog. Forma leczenia dobierana jest indywidualnie w zależności od rodzaju zaburzenia. Niektóre z nich leczy się farmakologicznie, inne za pomocą psychoterapii, w jeszcze innych sytuacjach niezbędne jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Nierzadko w przypadku występowania dysfunkcji seksualnych stosuje się różne techniki i stymulacje mające poprawić komfort stosunku.
Podstawą do rozpoznania zaburzeń preferencji seksualnych jest szczegółowy wywiad dotyczący życia Pacjenta, nie tylko w sferze seksualnej, ale także poznanie jego relacji z innymi ludźmi oraz problemów wynikających z dzieciństwa. Opcjonalnie można wykonać testy mierzące reakcje seksualne na określone bodźce (tzw. badania fallometryczne).
Psychoterapia zaburzeń seksualnych również dostosowana jest do rodzaju występującego zaburzenia oraz jego wpływu na życie Pacjenta. Najczęściej stosowane techniki to:
Wśród specjalistów panuje przekonanie, że przed rozpoczęciem terapii należy rozpoznać intencje Pacjenta – przykładowo sprawdzić, czy zachowania perwersyjne mają na celu uniknięcie relacji opartej na bliskości, czy pojawia się poczucie wstydu lub winy. Bardzo często u osób dotkniętych parafilią, ale będących w trwałej relacji, realizacja tego typu zachowań nie zakłóca gry miłosnej i prowadzi do zadowolenia z życia seksualnego obu stron. Oznacza to, że nie zawsze zaburzenia seksualne wymagają leczenia i poddania się terapii. Jednak osoby, u których wpływają one na komfort życia i przekładają się na relacje w związkach, powinny zasięgnąć pomocy.
Źródła:
MindHealth to sieć kameralnych, nowoczesnych klinik, w których dbamy o komfort terapii, poczucie bezpieczeństwa i anonimowość. Wierzymy w wartości takie jak szacunek, uważność, wrażliwość i zaufanie. Wiemy, że każdy z nas jest inny, dlatego w naszym podejściu przykładamy dużą uwagę do różnych etapów życia – od dzieciństwa do dojrzałości. Jesteśmy pewni, że wystrój, atmosfera i profesjonalna obsługa w naszych placówkach przypadną Ci do gustu.
MindHealth – Centrum Zdrowia Psychicznego
tel.: (22) 566 22 24, fax (22) 566 22 24,
e-mail: kontakt@mindhealth.pl