Terapia psychodynamiczna (inaczej: psychoterapia psychoanalityczna) to metoda oddziaływania leczniczego, która zakłada występowanie „dynamicznej nieświadomości”, czyli zjawisk wpływających na ludzkie odczucia pomimo braku świadomości ich występowania.
Na profesjonalnie poprowadzoną terapię psychodynamiczną zapraszamy do MindHealth — Centrum Zdrowia Psychicznego.
Terapia psychodynamiczna opiera się na założeniu, że na samopoczucie i zachowanie pacjenta wpływają przede wszystkim powtarzające się, nieświadome myśli i uczucia.
Psychoterapia psychoanalityczna uwzględnia szereg czynników determinujących sukces terapeutyczny. We współpracy z Pacjentem terapeuta porusza istotne kwestie doświadczeń z dzieciństwa, w szczególności te związane z osamotnieniem, odrzuceniem czy zaniedbaniem. Terapeuta uświadamia Pacjentom rolę, jaką w dorosłym życiu pełnią dziecięce zranienia i nagromadzone w ciągu całego życia negatywne emocje.
Psychoterapeuta pracuje więc nad poprawą samoświadomości Pacjenta oraz zmianą starych, niekorzystnych wzorców myślenia w taki sposób, aby osoba poddająca się leczeniu mogła przejąć pełną kontrolę nad własnym życiem i dobrostanem psychicznym.
Praca z Pacjentem w nurcie psychodynamicznym podkreśla znaczenie relacji terapeutycznej i dialogu. Te dwa kluczowe elementy pozwalają terapeucie zrozumieć sposób odbierania i kreowania rzeczywistości przez Pacjenta. Z kolei rozmowa ze specjalistą ułatwia Pacjentowi spojrzenie na dotychczasowe doświadczenie z zupełnie innej, nowej perspektywy.
Podczas sesji terapeutycznych specjaliści zwracają uwagę na obecność schematów, które — ukształtowane na przestrzeni lat — wpływają destabilizująco na kontakty społeczne, bliskie więzi i postrzeganie własnej osoby przez Pacjenta. Nie bez znaczenia pozostają również rozbudowane mechanizmy obronne, które jako zakorzeniony „system”, utrudniają uwolnienie się od przeszłości – zaburzając świadomość, rozumienie siebie, swojego życia i najbliższego otoczenia.
Sesje terapeutyczne u specjalisty pracującego w tym nurcie to przede wszystkim doszukiwanie się źródeł aktywności, zachowań, myśli, działań oraz pragnień Pacjenta. Celem terapii psychodynamcznej jest odnalezienie i zrozumienie przyczyn nieuświadomionego smutku, gniewu czy cierpienia. Jednak nie odbywa się to za wszelką cenę. Każda reakcja Pacjenta na trudne wydarzenia (wspomnienia) z życia, to dla specjalisty źródło informacji podczas sesji.
Celem terapii psychodynamicznej jest dążenie do zmniejszenia niekorzystnych objawów, a tym samym poprawy jakości życia Pacjenta. Terapeuta interpretuje procesy psychiczne i emocjonalne, uzyskując wgląd w życie i teraźniejsze problemy osoby korzystającej z terapii.
Według podstawowych zasad prowadzenia terapii psychodynamicznej analizie i interpretacji zostają poddane:
• emocje;
• myśli;
• doświadczenia wczesnego okresu życia;
• i wierzenia Pacjenta.
Podstawowe procedury terapeutyczne stosowane w nurcie psychodynamicznym to:
Sesje terapeutyczne ukierunkowane są na zyskanie większego wpływu na źródło problemu, który dzięki temu przestanie sterować życiem Pacjenta i pozwoli mu osiągnąć lepsze samopoczucie. Przepracowanie „nieuświadomionego” to zachęcanie Pacjenta to wyrażania swobodnych myśli i skojarzeń.
Czas trwania całej terapii psychodynamicznej oraz ilość sesji niezbędnych do osiągnięcia zauważalnej u Pacjenta poprawy określana jest indywidualnie. Znaczna część sukcesu leży po stronie Pacjenta – na skrócenie czasu terapii ma wpływ jego otwartość na dialog i szczerość wobec osoby ją prowadzącej.
Dynamika psychicznych przeżyć, badana również na podstawie fantazji, pozwala doszukiwać się nowych znaczeń i lepiej zrozumieć sytuację osoby odbywającej terapię.
Psychoterapeuci kierują się dobrem Pacjenta i osiągnięciem przez niego sukcesu terapeutycznego. Celem terapii psychodynamicznej jest przede wszystkim wzmocnienie samoświadomości oraz pomoc Pacjentowi w przepracowaniu odczuwanych myśli, przekonań i uczuć, nierzadko związanych z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa.
Ich ujawnienie pozwala uporać się przewlekłym problemem Pacjenta. Specjaliści zdrowia psychicznego mają świadomość, jak trudne jest to wyzwanie, dlatego wspierają pacjenta na każdym etapie procesu terapeutycznego.
Terapia psychodynamiczna pozwala:
Moment zakończenia terapii psychodynamicznej ustalany jest indywidualnie. Warto wiedzieć, że chęć zakończenia terapii bywa umotywowana nie faktycznie poprawiającym się stanem Pacjenta, ale jego lękiem przed dalszym poznawaniem siebie – fachowo określana mianem „ucieczki w zdrowie”. Z tego względu terapeuci mogą starać się zachęcić Pacjenta do jej kontynuacji aż do momentu osiągnięcia zakładanych celów.
Psychoterapia psychodynamiczna to rodzaj oddziaływania terapeutycznego dedykowanego osobom zmagającym się z różnymi problemami – nie tylko psychicznymi. Jest przeznaczona dla pacjenta indywidualnego, par oraz rodzin i grup. W zależności od potrzeb może obejmować kilka-kilkanaście spotkań lub być procesem długotrwałym, trwającym nawet rok lub dłużej.
Terapia psychodynamiczna jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami, wydarzeniami lub wspomnieniami z przeszłości. To sposób na odnajdywanie bardziej konstruktywnych rozwiązań dla swojego dobrego samopoczucia.
Tym, na co szczególnie zwraca się uwagę przy podejmowaniu decyzji o terapii, jest długotrwały skutek: zmiana utrzymująca się przez długi czas, problem, który nie powraca lub emocje, które pozwalają osiągnąć wewnętrzną równowagę, spokój i harmonię.
Problemami, z którymi warto zgłosić się do terapeuty pracującego w oparciu o nurt psychodynamiczny są m.in.:
Oczekiwany efekt terapeutyczny zależy od wielu czynników, jednak badania pokazują, że:
Terapię psychodynamczną można odbywać zarówno indywidualnie, jak i w parach lub grupach.
Zaleca się, aby terapia grupowa prowadzona w nurcie psychodynamicznym liczyła (w zależności od źródeł literaturowych i badań) od 7 do 12 osób lub od 7 do 9 pacjentów. Część specjalistów wskazuje, że praca grupowa podczas terapii psychodynamicznej, przy udziale większej ilości osób (powyżej 9) może utrudniać pracę w treningu intrapsychicznym. Z kolei grupy o zwiększonej liczebności korzystniej wpływają na proces socjalizacji.
Wybór formy psychoterapii analitycznej zależy od preferencji Pacjenta i zaleceń specjalisty zdrowia psychicznego.
Treningiem interpersonalnym nazywana jest metoda rozwoju specyficznym umiejętności – poznania siebie i swojego sposobu funkcjonowania (np. w odniesieniu do grupy, otoczenia). Trening uczy i wspomaga rozwijanie kompetencji społecznych – interpersonalnych. Jako element psychoedukacji, zwiększa świadomość relacji, wyrażania emocji, funkcjonowania w grupie czy efektywność pracy.
Metoda stosowana przez psychoterapeutów, umożliwiająca jej uczestnikom zwiększać świadomość własnych problemów emocjonalnych. Trening intrapsychiczny pozwala na lepsze rozumienie siebie i wykorzystywanie swoich zasobów w tym przezwyciężanie ograniczeń i wewnętrznych blokad.
Zapraszamy na terapię psychodynamiczną w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 22 566 22 24. Do placówki w wybranej miejscowości można umówić się też przez sklep internetowy.
Zapraszamy na wizyty stacjonarne i wygodne telekonsutacje, które można odbywać z własnego domu.