Terapia systemowa to jeden z głównych rodzajów psychoterapii. Zakłada, że sposób funkcjonowania człowieka jest zdeterminowany nie tylko jego własnymi cechami, lecz i wpływem otoczenia społecznego.
Z psychoterapii systemowej prowadzonej przez doświadczonych specjalistów można skorzystać w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
Terapia systemowa to – obok nurtu psychoanalityczno-psychodynamicznego, poznawczo-behawioralnego i humanistyczno-egzystencjalnego – jedno z podstawowych podejść w psychoterapii. Pod tą nazwą kryje się wiele szkół, nurtów i praktyk, które niekiedy znacznie się od siebie różnią. Łączy je postrzeganie człowieka jako części różnych systemów.
System to pojęcie wywodzące się z teorii Ludwiga von Bertalanffy’ego. Jest rozumiany jako zespół elementów, będący czymś więcej niż ich prosta suma. Charakteryzuje go dynamizm, struktura, zróżnicowanie, organizacja, tendencja do utrzymywania stałości oraz zdolność do utrzymywania spójności i rozwoju. Przyczynowość w systemie ma charakter cyrkularny. Oznacza to, że jego elementy oddziałują na siebie w sposób kołowy, przebiegający na zasadzie pętli sprzężeń zwrotnych. Koncepcje systemowe zastosowane do wyjaśniania zaburzeń psychicznych dotyczą przede wszystkim funkcjonowania rodziny i terapii rodzinnej.
Terapia systemowa cechuje się odmiennym rozumieniem zaburzeń, niż pozostałe szkoły psychoterapii. Uważa się w niej, że to nie jednostka, ale system przejawia trudności. W tym ujęciu osoba chora jest „delegatem”, czyli wyrazicielem zaburzeń systemu. Dlatego terapia dotyczy całego systemu (zazwyczaj rodziny).
Podejście systemowe najczęściej wykorzystuje się w terapii dziecka lub nastolatka. Do udziału w sesjach zapraszane są wszystkie osoby mieszkające z Pacjentem. Terapia nie koncentruje się jednak na indywidualnych właściwościach chorego, ale na systemie. Istotą podejmowanych działań jest zmiana problemowych cech systemu, takich jak struktura rodziny, komunikacja pomiędzy jej członkami czy zaburzone relacje emocjonalne. Terapeuta systemowy zachowuje neutralność, pomaga wydobywać mocne strony rodziny i posługuje się specyficznymi technikami.
Do techniki stosowanych przez terapeutów systemowych należą m.in.:
Długość zależy od konkretnej sytuacji, w której znajduje się Pacjent i tempa postępów przez niego dokonywanych. Zazwyczaj terapia systemowa składa się z kilku – kilkunastu spotkań. Odstępy między sesjami mogą trwać 2-4 tygodnie, dzięki czemu możliwe jest zaistnienie zmian w rodzinie. W trudniejszych przypadkach terapię systemową uzupełnia się o oddziaływania indywidualne prowadzone przez innych specjalistów.
Terapia systemowa ma wiele odmian. Różnią się m.in. rozumieniem mechanizmów powstawania zaburzeń i zmiany, roli terapeuty czy wykorzystywanymi technikami. Do podejść systemowych należy np.:
W wyniku ewolucji terapii systemowej powstały też:
Terapia systemowa może mieć również charakter wielorodzinny.
Zapraszamy na terapię systemową w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego. Zapisy do placówek w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i innych miastach przyjmowane są pod nr tel. 22 566 22 24. Do wybranej placówki można umówić się też online przez sklep.
Zapraszamy na wizyty stacjonarne i telekonsultacje.