Terapia systemowa to jeden z głównych rodzajów psychoterapii. Zakłada, że sposób funkcjonowania człowieka jest zdeterminowany nie tylko jego własnymi cechami, lecz i wpływem otoczenia społecznego.
Z psychoterapii systemowej prowadzonej przez doświadczonych specjalistów można skorzystać w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
Psycholog, Psycholog dziecięcy
Magister Barbara Janiec jest psychologiem, psychoterapeutą oraz autorką publikacji o charakterze psychoedukacyjnym. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na Wydziale Psychologii.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Magister Weronika Loch ukończyła Psychologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego przy UAM. Udziela wsparcia i konsultacji osobom, które ukończyły 3 rok życia, zmagającymi się z zaburzeniami nastroju, lękowymi oraz adaptacyjnymi.
Psycholog i psychoterapeuta dziecięcy w ramach NFZ, Psycholog, Psycholog dziecięcy, Coach
Magister Anna Nowowiejska psycholog, psychoterapeuta oraz trener. Prowadzi terapie nakierowane na szerokie spektrum zaburzeń dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Doktor nauk społecznych Magdalena Kruk-Rogucka psycholog oraz psychoterapeuta systemowy. Pracuje z osobami dorosłymi, młodzieżą oraz dziećmi od 0 r. ż.
Psycholog, Psycholog dziecięcy
Magister Katarzyna Panek jest absolwentką Psychologii o specjalności klinicznej na Akdemii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Aktualnie poszerza swoje kwalifikacje zawodowe uczęszczając na na całościowy kurs psychoterapii systemowej.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog i psychoterapeuta dziecięcy w ramach NFZ, Psycholog dziecięcy
Mgr Małgorzata Libman-Sokołowska psycholog oraz psychoterapeutka. Ukończyła psychologię ze specjalnością psychoterapii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje z dziećmi i młodzieżą.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Psycholog i psychoterapeuta. Pomaga osobom dorosłym i dzieciom doświadczającym depresji, lęków i kryzysów życiowych. Ma doświadczenie w pracy w szerokim zakresie usług zdrowia psychicznego i edukacji (m.in. w przedszkolach, szkołach, ośrodkach interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy). Przyjmuje w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Gdańsku.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Psycholog dorosłych, dziecięcy i młodzieżowy. Przyjmuje w Mind Heath w Gdyni. Ma doświadczenie w pracy w szkole, na oddziale młodzieżowym szpitala psychiatrycznego, jest też trenerem TUS.
Jeśli masz konto w Portalu pacjenta Centrum Medycznego Damiana, możesz zarezerwować wizytę korzystając z Damian Online
Umów wizytęPsycholog diagnosta, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży
Mgr Anna Kawecka to psycholog przyjmujący w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth w Warszawie przy ul. Sieleckiej.
Psycholog
Psycholog o szerokich kompetencjach, wspiera w przypadku zaburzeń i problemów. Ma wieloletnie doświadczenie pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi, pomaga także całym rodzinom doświadczającym kryzysu.
Terapia systemowa to – obok nurtu psychoanalityczno-psychodynamicznego, poznawczo-behawioralnego i humanistyczno-egzystencjalnego – jedno z podstawowych podejść w psychoterapii. Pod tą nazwą kryje się wiele szkół, nurtów i praktyk, które niekiedy znacznie się od siebie różnią. Łączy je postrzeganie człowieka jako części różnych systemów.
System to pojęcie wywodzące się z teorii Ludwiga von Bertalanffy’ego. Jest rozumiany jako zespół elementów, będący czymś więcej niż ich prosta suma. Charakteryzuje go dynamizm, struktura, zróżnicowanie, organizacja, tendencja do utrzymywania stałości oraz zdolność do utrzymywania spójności i rozwoju. Przyczynowość w systemie ma charakter cyrkularny. Oznacza to, że jego elementy oddziałują na siebie w sposób kołowy, przebiegający na zasadzie pętli sprzężeń zwrotnych. Koncepcje systemowe zastosowane do wyjaśniania zaburzeń psychicznych dotyczą przede wszystkim funkcjonowania rodziny i terapii rodzinnej.
Terapia systemowa cechuje się odmiennym rozumieniem zaburzeń, niż pozostałe szkoły psychoterapii. Uważa się w niej, że to nie jednostka, ale system przejawia trudności. W tym ujęciu osoba chora jest „delegatem”, czyli wyrazicielem zaburzeń systemu. Dlatego terapia dotyczy całego systemu (zazwyczaj rodziny).
Podejście systemowe najczęściej wykorzystuje się w terapii dziecka lub nastolatka. Do udziału w sesjach zapraszane są wszystkie osoby mieszkające z Pacjentem. Terapia nie koncentruje się jednak na indywidualnych właściwościach chorego, ale na systemie. Istotą podejmowanych działań jest zmiana problemowych cech systemu, takich jak struktura rodziny, komunikacja pomiędzy jej członkami czy zaburzone relacje emocjonalne. Terapeuta systemowy zachowuje neutralność, pomaga wydobywać mocne strony rodziny i posługuje się specyficznymi technikami.
Do techniki stosowanych przez terapeutów systemowych należą m.in.:
Długość zależy od konkretnej sytuacji, w której znajduje się Pacjent i tempa postępów przez niego dokonywanych. Zazwyczaj terapia systemowa składa się z kilku – kilkunastu spotkań. Odstępy między sesjami mogą trwać 2-4 tygodnie, dzięki czemu możliwe jest zaistnienie zmian w rodzinie. W trudniejszych przypadkach terapię systemową uzupełnia się o oddziaływania indywidualne prowadzone przez innych specjalistów.
Terapia systemowa ma wiele odmian. Różnią się m.in. rozumieniem mechanizmów powstawania zaburzeń i zmiany, roli terapeuty czy wykorzystywanymi technikami. Do podejść systemowych należy np.:
W wyniku ewolucji terapii systemowej powstały też:
Terapia systemowa może mieć również charakter wielorodzinny.
Zapraszamy na terapię systemową w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego. Zapisy do placówek w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i innych miastach przyjmowane są pod nr tel. 22 566 22 24. Do wybranej placówki można umówić się też online przez sklep.
Zapraszamy na wizyty stacjonarne i telekonsultacje.