Niedokrwienny udar mózgu jest określany jako zawał mózgu i stanowi około 85 proc. wszystkich zachorowań udarowych. Jest on spowodowany zwężeniem lub zamknięciem jednej z tętnic domózgowych lub mózgowych. Niedokrwienny udar mózgu charakteryzuje się wystąpieniem objawów ogniskowych, tj. takich, które są związane z miejsce uszkodzenia mózgu.
Poznaj rodzaje udarów, ich objawy i rokowania. Jak wygląda pierwsza pomoc i diagnostyka?
Spis treści
Choroba jest drugą co do częstości występowania przyczyną zgonów na świecie i najistotniejszą przyczyną nabytej niepełnosprawności u osób dorosłych. Wyróżnia się dwa rodzaje udaru mózgu – krwotoczny i niedokrwienny, przy czym to udar niedokrwienny jest odpowiedzialny za 4/5 przypadków choroby.
Udar mózgu zwykle pojawia się nagle, a to oznacza, że rozpoczyna się w czasie kilku sekund. W tym czasie dochodzi do nagłego zwężenia lub zamknięcia tętnicy i niedokrwienia pewnego obszaru mózgu. Bardzo rzadko obserwuje się narastające objawy udaru mózgu lub ich samoistne cofanie się – takie sygnały mogą wskazywać na rozwarstwienie tętnicy domózgowej lub krytyczne zwężenie tętnicy szyjnej wewnętrznej.
Rzadko można mówić o objawach ostrzegawczych w kontekście występowania udaru niedokrwiennego mózgu, a jeśli już się one pojawiają, to na krótki czas przed wystąpieniem samego udaru. Do takich objawów ostrzegawczych można zaliczyć:
Tego typu objawy mogą być związane z przemijającym atakiem niedokrwiennym (tzw. TIA), szybko ustępują, ale mogą wskazywać na to, że w niedalekiej przyszłości może dojść do udaru niedokrwiennego mózgu.
Niemy klinicznie udar niedokrwienny mózgu występuje wtedy, kiedy u Pacjenta objawy neurologiczne są bardzo słabe lub do niedokrwienia doszło na obszarze mózgu niepowodującym objawów (np. istota biała podkorowa).
Objawy ogniskowe to objawy związane z miejscem uszkodzenia mózgu, odzwierciedlają proces niedokrwienny, a w razie braku poprawy hemodynamiki dochodzi do martwicy. Dlatego Pacjenci z podejrzeniem udaru powinni jak najszybciej trafić pod fachową opiekę medyczną.
Objawami ogniskowymi niedokrwiennego udaru mózgu są:
Zaburzenia mowy są bardzo częstym następstwem udaru mózgu. Występują pod medyczną nazwą afazji. Wyróżnia się:
Objawy udaru mózgu mogą występować w różnej konfiguracji, w zależności od obszaru mózgu, który został objęty procesem chorobowym. Podczas badania neurologicznego Pacjenta można oszacować z dużym prawdopodobieństwem miejsce udaru oraz jego wielkość właśnie na podstawie występujących objawów.
Niedokrwienny udar mózgu jest spowodowany stenozą (zwężeniem) lub okluzją (zamknięciem) jednej z tętnic domózgowych (dwie tętnice szyjne wewnętrzne oraz dwie tętnice kręgowe) lub mózgowych (tętnica przednia mózgu, tętnica środkowa mózgu, tętnica tylna mózgu, tętnica podstawna). Do zwężenia lub zamknięcia tętnicy dochodzi na skutek powstania zakrzepu na owrzodzonej lub pękniętej blaszce miażdżycowej.
Do przyczyn wystąpienia udaru zalicza się także materiał zatorowy (np. skrzeplina, tłuszcz, powietrze, komórki nowotworowe), który niesiony z prądem krwi doprowadza do zamknięcia gałęzi tętnic wewnątrzczaszkowych.
Do wystąpienia zatorów powietrznych predysponują zabiegi chirurgiczne w obrębie płuc, żył szyjnych czy zatok żylnych opony twardej. Do udaru spowodowanego zatorem powietrznym może dojść także na skutek choroby kesonowej (ciśnieniowej). Z kolei zator tłuszczowy może wystąpić jako powikłanie złamania kości długich.
W celu określenia prawdopodobnej przyczyny niedokrwiennego udaru mózgu stosuje się klasyfikację TOAST (Trial of Org in Acute Stroke Treatment), opartą na danych klinicznych oraz wynikach badań radiologicznych (rezonans magnetyczny mózgu, tomografia komputerowa głowy, angiotomografia tętnic domózgowych, echokardiografia przezklatkowa, echokardiografia przezprzełykowa).
Klasyfikacja TOAST uwzględnia pięć głównych przyczyn udaru niedokrwiennego mózgu:
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia udaru mózgu dzieli się na modyfikowane i niemodyfikowane. Do niemodyfikowanych czynników zalicza się:
Do czynników modyfikowanych zalicza się:
Rzadkie przyczyny udaru u osób młodych mogą powodować:
Wystąpienie udaru mózgu diagnozuje się zawsze w oparciu o wyniki badań obrazowych. Wykonuje się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny – dzięki TK lekarz może rozróżnić rodzaj udaru (krwotoczny czy niedokrwienny). Ważną informacją jest to, że w ciągu pierwszych 6 godzin od wystąpienia udaru w obrazie TK nie obserwuje się zmian typowych dla udaru niedokrwiennego.
Badania obrazowe głowy pozwalają także ocenić, czy u Pacjenta pojawił się obrzęk mózgu lub inne zmiany wymagające interwencji medycznej.
W przypadku podejrzenia udaru powinno się wykonać:
Wykonuje się także badania obrazowe:
Do innych badań zalicza się badania serca, m.in. założenie Holtera oraz pomiar ciśnienia tętniczego oraz RTG klatki piersiowej.
Pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu polega na niezwłocznym wezwaniu pogotowia ratunkowego lub przetransportowaniu Pacjenta do szpitala na oddział udarowy. Należy unikać opóźnienia w podjęciu leczenia, każda minuta jest cenna – ważne jest także opisanie objawów na izbie przyjęć, aby wstępna selekcja Pacjentów przebiegła sprawnie i chory jak najszybciej trafił na właściwy oddział.
Chorzy z udarem mózgu wymagają opieki wielu specjalistów, m.in. neurologa, kardiologa, logopedy, internisty, fizjoterapeuty i innych. U Pacjentów z udarem w pierwszej kolejności podejmuje się działania mające przywrócić drożność zamkniętego naczynia oraz tzw. leczenie neuroprotekcyjne, czyli zapobiegające dalszym uszkodzeniom mózgu. Oznacza to, że leczenie ostrej fazy udaru mózgu polega na:
Dodatkowo stosuje się leczenie w zależności od zdiagnozowanych przyczyn – np. u Pacjentów, u których stwierdza się migotanie przedsionków lub wysoki poziom cholesterolu wdraża się leczenie odpowiednie do tych schorzeń.
O sposobie leczenia udaru mózgu decyduje lekarz – dobre efekty przynosi wspomniane leczenie trombolityczne, jednak powinno ono nastąpić najlepiej do 3 godzin od wystąpienia objawów udaru (ostatecznie do 4,5 godziny). Jednak nie wszyscy chorzy kwalifikują się do dożylnego podania środków – z leczenia wyłączeni są Pacjenci z ciężkim udarem mózgu oraz z niewielkim deficytem neurologicznym.
Ważnym aspektem leczenia udaru mózgu jest rehabilitacja. U Pacjentów, u których doszło do obumarcia komórek mózgu, należy pomóc im przywrócić sprawność oraz samodzielność. W tym celu zaczynają oni rehabilitację jeszcze w szpitalu, którą powinni kontynuować po opuszczeniu placówki. W rehabilitacji pomocni są specjaliści z różnych dziedzin: neurologopedzi, fizjoterapeuci i inni.
U każdego Pacjenta po przebytym udarze mózgu należy wdrożyć leczenie profilaktyczne mające na celu zmniejszenie ryzyka kolejnego udaru lub napadu niedokrwiennego. W tym celu zaleca się modyfikację czynników ryzyka (np. leczenie nadciśnienia tętniczego lub modyfikację stylu życia).
Każdy Pacjent, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, powinien otrzymywać statyny (bez względu na poziom cholesterolu) – leki te poprawiają funkcje śródbłonka, działają przeciwzapalnie oraz hamują poliferację mięśni gładkich i molekuł trombogennych. W przypadku zdiagnozowania udaru mózgu spowodowanego chorobą dużych lub małych naczyń wdraża się także leczenie przeciwpłytkowe, natomiast w przypadku udaru sercowo-zatorowego wdraża się leki przeciwkrzepliwe zamiast przeciwpłytkowych.
U Pacjentek po udarze mózgu nie zaleca się przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Udar krwotoczny, nazywany krwotokiem śródmózgowym, ma zazwyczaj cięższy przebieg niż udar niedokrwienny mózgu. Do objawów zalicza się silny ból głowy oraz utratę przytomności, pojawiają się także wymioty. Udar krwotoczny, podobnie jak niedokrwienny, wymaga pilnej interwencji medycznej.
W obrębie mózgowia dochodzi nagle do wynaczynienia krwi na skutek pęknięcia naczynia – stąd też inne nazwy udaru krwotocznego: wylew krwi do mózgu lub krwotok śródmózgowy. Udar krwotoczny może pojawić się w każdym wieku, najczęściej dotyczy osób w przedziale 50-70 lat.
Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko udaru mózgu jest nieleczone lub źle leczone nadciśnienie tętnicze. Wysokie ciśnienie uszkadza ściany naczyń mózgowych, co zwiększa ryzyko ich pęknięcia. Do przyczyn udaru krwotocznego zalicza się także naczyniaki lub tętniaki oraz angiopatię amyloidową (patologiczne gromadzenie się białka w okolicy naczyń). Wśród innych przyczyn udaru krwotocznego wyróżnia się:
Pierwsze objawy udaru krwotocznego mózgu pojawiają się nagle – dochodzi do ostrego niedokrwienia tkanki nerwowej, pojawia się obrzęk mózgu, powiększa się krwiak i zwiększa się ciśnienie śródczaszkowe. Do objawów zaliczamy:
W niektórych przypadkach mogą pojawić się objawy ogniskowe podobne do udaru niedokrwiennego, nie są one jednak dominujące, a zależą od zniszczenia struktur mózgu, do których doszło.
W przypadku podejrzenia udaru krwotocznego mózgu wykorzystuje się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Od razu także oznacza się wartość ciśnienia tętniczego. Dodatkowe badania są podobne, jak w przypadku udaru niedokrwiennego i zaliczamy do nich: morfologię krwi, stężenie elektrolitów, kreatyniny, aminotransferaz oraz badania serca (EKG, Holter).
Podejrzenie udaru mózgu kwalifikuje Pacjenta do natychmiastowego szukania pomocy lekarskiej i wezwania pogotowia ratunkowego. Chorzy ze zdiagnozowanym udarem mózgu trafiają zazwyczaj na oddział udarowy, intensywnej terapii lub neurochirurgii. Jeśli zdiagnozowano u nich duży krwiak niezbędne jest leczenie operacyjne. Małe krwiaki, które nie naruszają struktur mózgowych leczy się zachowawczo.
Lekami pierwszego wyboru są zazwyczaj leki zmniejszające obrzęk mózgu oraz na nadciśnienie, która obniża się stopniowo, najczęściej preparatami dożylnymi.
Niestety rokowania przy udarze krwotocznym mózgu są ostrożne – dużo zależy od uszkodzonych struktur i wielkości wylewu. Śmiertelność u Pacjentów przy udarze krwotocznym mózgu to około 40-60% w ciągu 30 dni po udarze.
U chorych po udarze krwotocznym, podobnie jak po niedokrwiennym, bardzo ważna jest rehabilitacja, która pomaga przywrócić sprawność. Niestety u Pacjentów często pojawiają się zesztywnienia mięśni, przykurcze lub powikłania ogólnoustrojowe, np. zapalenie płuc, zakrzepica czy inne infekcje.
Do profilaktyki zmniejszającej ryzyko wystąpienia udaru nawet o połowę zalicza się prawidłową kontrolę ciśnienia tętniczego, aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę z małą zawartością soli.
Udar pnia mózgu stanowi najgroźniejszą postać udaru – w pniu mózgu znajdują się ośrodki odpowiedzialne za podstawowe funkcje życiowe, np. za oddychanie lub czynność serca. Uszkodzenie tej struktury mózgu ma bardzo negatywne rokowania dla Pacjenta. Udar pnia mózgu może rozwinąć się zarówno w ramach udaru niedokrwiennego, jak i krwotocznego. Objawy udaru pnia mózgu obejmują, poza wymienionymi wyżej: zaburzenia połykania, zaburzenia oddychania i zaburzenia czynności serca. Leczenie uzależnione jest od rodzaju udaru oraz wielkości zmian w mózgu i czasu, w jakim Pacjent trafił do szpitala.
Pacjent z udarem może nagle złapać się za głowę, stracić przytomność, zatoczyć się czy przewrócić. Jego mowa może stać się bełkotliwa lub niewyraźna, może pojawić się bardzo silny ból głowy lub sztywność karku. Objawy zależą od rodzaju udaru, ale w żadnym razie nie wolno ich bagatelizować. Pierwsza pomoc przy udarze polega na jak najszybszym przewiezieniu Pacjenta do szpitala lub wezwaniu pogotowia. Najprostszym testem diagnozującym udar „na własną rękę” jest prośba, aby Pacjent uśmiechnął się. Jeśli widzisz, że kącik ust nie rusza się, nie ma kontroli nad mięśniami twarzy, wygląda inaczej – nie wahaj się i reaguj! Czas ma ogromne znaczenie w leczeniu udarów mózgu – zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego.
Pamiętaj, że wzywając pogotowie, musisz powiedzieć, że podejrzewasz udar. Masz prawo domagać się transportu do najbliższego oddziału udarowego. Pamiętaj też, aby nie tracić czasu i nie kontaktować się z przychodnią lub lekarzem rodzinnym – chory musi jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.
I właśnie tutaj kluczowy jest czas, w jakim podejmie się leczenie oraz wielkość zmian w mózgu, które spowodował udar. Jeśli chory z udarem niedokrwiennym odpowiednio wcześnie otrzymał leczenie trombolityczne, ma duże szanse na całkowity powrót do zdrowia. Niestety zaburzenia neurologiczne u Pacjentów, którzy trafili do szpitala później i nie otrzymali leczenia trombolitycznego (które powinno być podane maksymalnie do 4,5 godziny od wystąpienia udaru) objawy neurologiczne z czasem zmniejszają się, ale nie ustępują całkowicie.
Uszkodzone komórki mózgu nie odnawiają się, ale na szczęście nie wszystkie komórki ulegają zniszczeniu w wyniku udaru. Wiele z nich może po jakimś czasie podjąć pracę. Dzięki plastyczności mózgu niektóre komórki mogą przejąć funkcje innych, ale o plastyczności mózgu mówi się zazwyczaj w kontekście młodszych Pacjentów.
W odzyskaniu sprawności i samodzielności funkcjonowania pomaga Pacjentom rehabilitacja poudarowa. Powinna być ona dostosowana do potrzeb chorego i obejmować współpracę różnych specjalistów, w tym logopedy, neurologopedy, fizjoterapeuty, neurologa, psychiatry.
Niestety udar mózgu jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów, po nowotworach i chorobach serca. Wielu chorych nie wraca do pełnej sprawności, wymagają oni stałej opieki.
Przebieg udaru mózgu i odzyskiwanie po nim sprawności jest procesem złożonym, jednak dość dobrze znanym współczesnej medycynie. Wyróżnia się następujące fazy:
Pierwszy etap rehabilitacji rozpoczyna się jeszcze w szpitalu – polega on na ćwiczeniach ruchowych i oddechowych, stymulacji krążenia oraz komórek nerwowych. Dla każdego Pacjenta będą to inne zestawy ćwiczeń dopasowane do jego stanu.
Należy pamiętać, że rehabilitacja ma za zadanie przywrócić utracone funkcje u Pacjenta, jednak jeśli nie jest to możliwe – nauczyć go funkcjonowania w nowej rzeczywistości, rekompensowania braków i jak największej samodzielności. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich oraz motywacja chorego.
Podczas wspierania osoby po udarze należy przestrzegać pewnych zasad:
W przypadku 80 proc. Pacjentów z udarem mózgu pojawiają się zaburzenia komunikacji w postaci afazji lub dyzartrii. W przypadku dyzartrii Pacjent nie potrafi programować mowy, ponadto często ma problemy w przyjmowaniu pokarmów – jego mowa jest bełkotliwa, niezrozumiała, a oddech skrócony. Z kolei afazja to problem dotyczący nie tylko mowy, ale także pisania, czytania, rozumienia. Zaburzenia mowy powinien zdiagnozować i leczyć neurologopeda, czyli specjalista zajmujący się leczeniem zaburzeń mowy wynikających z dysfunkcji mózgu. To on dobiera odpowiednią terapię, polegającą na ćwiczeniach, mających usprawnić komunikację. Jeśli powrót mowy nie jest całkowicie możliwy, to neurologopeda uczy chorego i jego bliskich innych sposobów komunikacji.
Źródła: