Przedwczesny wytrysk jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn. U wielu z nich powoduje frustrację, dyskomfort i unikanie zbliżeń.
Zbyt szybki wytrysk to dolegliwość, z której leczeniem nie warto zwlekać, powoduje ona bowiem narastającą frustrację i pogarsza komfort życia Pacjenta. Seksuolog dobiera terapię w taki sposób, aby Pacjent odczuł poprawę komfortu jakości życia seksualnego.
Dowiedz się więcej na temat tego zaburzenia.
Spis treści
Przedwczesny wytrysk dotyczy najczęściej (choć nie zawsze) młodych mężczyzn, z małym doświadczeniem seksualnym lub mężczyzn z długą abstynencją seksualną. Diagnozuje się go wtedy, kiedy nie ma możliwości opóźnienia wytrysku i następuje on w sposób niekontrolowany. Przedwczesny wytrysk to także osiągnięcie orgazmu przy minimalnej stymulacji, przed rozpoczęciem zbliżenia lub zaraz po rozpoczęciu stosunku seksualnego . Dodatkowo z przedwczesnym wytryskiem wiążą się takie uczucia, jak stres oraz lęk przed zbliżeniem. To ważne – Pacjent musi być niezadowolony z jakości życia seksualnego, aby można było mówić o przedwczesnym wytrysku.
Wytrysk przedwczesny można podzielić na:
W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 przedwczesny wytrysk został uwzględniony w kategorii Zaburzeń Psychicznych i zaburzeń zachowania (F52): Zaburzenia seksualne niespowodowane zaburzeniem organicznym ani chorobą somatyczną (F52.4) - Wytrysk przedwczesny. Co ciekawe z szacunków specjalistów wynika, że wielu mężczyzn unika lekarza i wcale nie zgłasza się z problemem – robi to zaledwie 9 proc. wszystkich osób doświadczających tego typu trudności.
Dysfunkcja seksualna, jaką jest przedwczesny wytrysk, dzielona jest na:
Medycyna rozróżnia także przedwczesny wytrysk rzekomy – dotyczy on mężczyzn, którzy uważają, że mają problem z przedwczesnym wytryskiem, jednak w rzeczywistości problem nie istnieje, długość stosunku jest normalna i nie można postawić rozpoznania choroby.
Jeśli pojawienie się przedwczesnego wytrysku wiąże się z konkretną sytuacją, np. zmianą partnerki, dłuższą abstynencją seksualną i ustępuje po krótkim czasie, to zwykle nie podejmuje się działań dotyczących leczenia i uznaje się, że jest to proces fizjologiczny, czyli zupełnie naturalny. Natomiast jeśli przedwczesny wytrysk pojawia się nagle i nie mija, należy udać się do seksuologa.
Szacuje się, że problem przedwczesnego wytrysku dotyczy 20-30 proc. mężczyzn. Zaburzenie seksualne może pojawić się także na skutek chorób organizmu, dlatego w przypadku występowania objawów warto zasięgnąć porady lekarza, aby ustalić dalsze postępowanie.
Wśród najczęstszych przyczyn przedwczesnego wytrysku wyróżnia się:
Jeśli doświadczasz problemu ze zbyt wczesnym wytryskiem, nie bój się odwiedzić seksuologa! Na poniższej infografice znajdziesz pytania, które najprawdopodobniej usłyszysz od specjalisty.
Przy pojawieniu się problemu przedwczesnego wytrysku lub zaburzeń erekcji Pacjent zawsze powinien skontrolować swój stan zdrowia. Kontrola stanu zdrowia jest wskazana zwłaszcza wtedy, kiedy problemy pojawiają się nagle. Jakie choroby odpowiadają za zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk?
U każdego Pacjenta przyczyny pojawienia się przedwczesnego wytrysku mogą być inne i lekarz ustala je na podstawie zebranego wywiadu. Seksuolog lub urolog mogą skierować chorego na dalsze badania i do innych specjalistów, w tym kardiologa, neurologa, diabetologa czy endokrynologa.
Za przedwczesny wytrysk może odpowiadać także budowa penisa, a dokładniej wada anatomiczna w postaci zbyt krótkiego wędzidełka. Wędzidełko to tkanka znajdująca się pod żołędzią, pomagająca odciągać z niej napletek. Jeśli wędzidełko jest zbyt krótkie ogranicza ruchy napletka podczas erekcji powodując dodatkową stymulację. Zbyt krótkie wędzidełko diagnozuje się u około 40 proc. mężczyzn z pierwotnym przedwczesnym wytryskiem.
Przedwczesny wytrysk na ogół wiąże się ze stresem i obniżeniem samooceny u Pacjenta. Jego skutkami bywają także depresja, obniżenie libido, problemy w związku, brak satysfakcji ze współżycia. Dla kobiet, jak wynika z badań, bardziej dotkliwy jest brak emocjonalnej bliskości niż przedwczesne zakończenie stosunku. Dlatego mężczyzna powinien zasięgnąć porady lekarza, a w razie wystąpienia problemów z okazywaniem czułości partnerce lub wstydem, który uniemożliwia poprawną relację - także porady psychologa.
Wielu mężczyzn zastanawia się nad tym, czy mają przedwczesny wytrysk, czy stosunek trwa prawidłową ilość czasu. Bywa, że niepotrzebnie doszukują się problemów – wtedy można mówić o tzw. przedwczesnym wytrysku rzekomym. Jak rozpoznać problem?
Zacznijmy od tego, że do oceny przedwczesnego wytrysku wykorzystuje się skalę stopnia nasilenia przedwczesnego wytrysku – IELT (ang. Intravaginal Ejaculation Latency Time), czyli krótko mówiąc czas, po jakim dochodzi wytrysku od rozpoczęcia stosunku seksualnego. U mężczyzn z problemem przedwczesnego wytrysku IELT wynosi poniżej jednej minuty (90 proc. chorych), przy czym 49 proc. osiąga orgazm jeszcze przed wprowadzeniem penisa.
Sama ocena wytrysku według skali IELT nie jest jednak wystarczająca do postawienia diagnozy. Ważne są dodatkowe aspekty, a mianowicie:
Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, czy u Pacjentów pojawia się przedwczesna erekcja oraz czy ustępuje ona całkowicie po ejakulacji. Zauważono pewne prawidłowości między przedwczesnym wytryskiem, a szybkim podnieceniem się oraz całkowitym ustąpieniem erekcji po wytrysku. Wielu mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem ma także trudności przy próbie osiągnięcia ponownej erekcji w krótkim odstępie czasu.
Przyjmuje się, że prawidłowy stosunek seksualny trwa od 3 do 7 minut, czas ten liczony jest od momentu wprowadzenia członka do pochwy. Krótszy niż 2 minuty stosunek seksualny, jeśli zdarza się za każdym razem, powinien skłonić mężczyznę do wizyty u lekarza.
Diagnozując przedwczesny wytrysk, lekarz często kieruje Pacjenta na dodatkowe badania:
Dodatkowe badania, także z oceną wyglądu penisa, przeprowadza się w celu wykluczenia przyczyn somatycznych przedwczesnego wytrysku.
Lekarz w trakcie diagnozy musi mieć pełen obraz sytuacji. Dlatego bardzo często w narzędziach diagnostycznych wykorzystuje się kwestionariusz PEDT (ang. Premature Ejaculation Diagnostic Tool). Polega on na ocenie przez Pacjenta w skali 0-4 (gdzie 0 oznacza wcale, a 4 dużą trudność):
Terapia przedwczesnego wytrysku powinna odbywać się pod nadzorem lekarza. Nie wolno stosować żadnych preparatów na własną rękę. Jakie leki może przepisać lekarz?
Oprócz farmakoterapii stosuje się także inne metody:
Mężczyźni, którzy borykają się z problemem przedwczesnego wytrysku, powinni zasięgnąć porady urologa lub seksuologa. Po wykluczeniu i / lub potwierdzeniu współwystępujących uwarunkowań medycznych wskazane jest podjęcie psychoterapii lub terapii seksuologicznej indywidualnej lub pary, w zależności od diagnozy.
Niewykluczone, że konieczne będą także wizyty u innych specjalistów, aby podjąć leczenie chorób somatycznych, jeśli to one odpowiadają za pojawienie się problemu przedwczesnego wytrysku. Na kompleksową diagnozę seksuologiczną zapraszamy do gabinetów MindHealth.
Źródła: