Wsparcie w podejściu psychodynamicznym jest bardzo skuteczną formą terapii, która może przynieść Pacjentowi ulgę i pomóc mu zrozumieć siebie.
Dzięki terapii psychodynamicznej we Wrocławiu Pacjent uświadamia sobie to, o czym do tej pory nie miał pojęcia. A dzięki tej świadomości pozbywa się cierpienia.
Psycholog diagnosta, Psycholog
Magister Joanna Lazar jest absolwentką Psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Odbyła szkolenie z zakresu terapii par i małżeństw w nurcie integracyjnym oraz ukończyła czteroletni kurs z psychoterapii.
Psycholog
Magister Agnieszka Degler - Błażewicz skończyła Psychologię ze specjalnością kliniczną na Uniwersytecie Wrocławskim, kurs podyplomowy „Terapia Gestalt” w Ośrodku Gestalt Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Praktyków oraz kurs z psychoterapii psychodynamicznej.
Psychoterapia psychodynamiczna łączy w sobie różne podejścia i z założenia jest otwarta na wszystkie nowości w dziedzinie psychologii i psychiatrii. Jej podstawowe założenia wywodzą się jednak z psychoanalizy Zygmunta Freuda, która zakłada, że w każdym z nas jest obszar nieświadomy, w którym gromadzą się tłumione popędy i emocje. To nasz wewnętrzny cenzor nie pozwala na znalezienie ujścia tym emocjom, a one kumulując się, powodują objawy, które sprawiają Pacjentowi cierpienie.
Terapia psychodynamiczna pomaga dotrzeć Pacjentowi do tego, co nieuświadomione – do wewnętrznych konfliktów, podświadomych pragnień i popędów. Do nieświadomości spychane są sprawy trudne, wypierane przez nas w ramach obrony psychiki. Jednak te problemy nie zostają całkowicie zapomniane – gromadzą się i doprowadzają do pojawienia się różnych problemów, np. zaburzeń nerwicowych, lęków, fobii czy marzeń sennych.
Aby dotrzeć do nieświadomości, zrozumieć ją oraz schematy działania, którymi kieruje się Pacjent, terapeuta nawiązuje z nim relację, w której analizuje jego działania i dzieli się spostrzeżeniami. W wyniku terapii udaje się Pacjentowi uświadomić sobie swoje problemy, ich źródło oraz schemat zachowania, a także osłabić wewnętrznego cenzora, aby popędy nie były tłumione w przyszłości.
W trakcie terapii psychodynamicznej prowadzonej we wrocławskich gabinetach MindHealth wraca się do okresu dzieciństwa – często źródła problemów psychicznych znajdują się właśnie w nieprzepracowanych i zepchniętych w niepamięć traumach z dzieciństwa, niezaspokojonych potrzebach oraz przyjęciu złych wzorców zachowań.
Terapeuta podczas sesji słucha Pacjenta, rozmawia i wspólnie wyciąga razem z Pacjentem wnioski z rozmowy i analizy problemu. Rolą terapeuty nie jest narzucanie zmian, proponowanie rozwiązań, ale cierpliwe słuchanie i podążanie za uczestnikiem terapii w tempie, które narzuca Pacjent. Ważne jest zbudowanie relacji terapeuta-Pacjent – to ona jest narzędziem analizy, dlatego w gabinecie osoba odwiedzająca go musi czuć się swobodnie i mówić o wszystkim bez skrępowania.
Nasi specjaliści mają wszystkie niezbędne kompetencje i kwalifikacje do tak pojmowanej pracy z Pacjentem i poradnictwa. Wszyscy ukończyli studia i/lub szkolenia dające uprawnienia do prowadzenia terapii, są też poddawani stałej superwizji, co pozwala im systematycznie poprawiać swoją pracę.
Terapia psychodynamiczna jest polecana dla osób dorosłych z:
Z terapii psychodynamicznej może jednak skorzystać każdy, także osoby odczuwające wewnętrzną pustkę lub nie do końca rozumiejące, jakie zmiany zachodzą w ich życiu i zachowaniu.
Terapia psychodynamiczna jest uznawana za bardzo skuteczną terapię, której efekty utrzymują się długie lata. Pacjent uzyskuje świadomość swoich popędów i emocji, a także przepracowane zostają problemy z dzieciństwa. W wyniku terapii osłabieniu ulega wewnętrzny cenzor, który tłumi emocje Pacjenta, a dzięki temu problemy pojawiają się rzadziej – Pacjent ma świadomość, z czego wynikają i może nad tym pracować już sam.
Terapia psychodynamiczna jest terapią długoterminową, która wymaga czasu i regularnych spotkań z terapeutą. Na ogół trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat, wszystko zależy jednak od problemu, jaki Pacjent chce przepracować. Spotkania powinny odbywać się 1-2 razy w tygodniu. Czas trwania sesji wynosi około godziny.
Podczas pierwszych spotkań z terapeutą określa on przybliżony czas terapii, potrzebny dla danego Pacjenta. Przebieg terapii i czas jej trwania jest więc ustalany indywidualnie.
Wykwalifikowanych specjalistów pracujących w nurcie psychodynamicznym znajdziecie w MindHealth – Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu, gdzie znajduje się 5 przestronnych gabinetów. Placówka znajduje się przy ulicy Pawła Włodkowica 1, do której dojechać można zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem.
Placówka jest otwarta od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 20:00. Zapraszamy do zapisów telefonicznych za pośrednictwem infolinii pod numerem 22 566 22 24 lub przez sklep internetowy.
W MindHealth – Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu psychoterapia kosztuje 160 zł za jedną sesję*. Istnieje także możliwość zakupu pakietu sesji, gdzie za 5 spotkań zapłacimy 650 zł. Jest to oszczędność pieniędzy i większa motywacja do regularnych spotkań ze specjalistą, dlatego zachęcamy do skorzystania z takiego rozwiązania.
Sesje trwają po około 1 godzinę. Jeśli chcesz upewnić się, czy ten nurt będzie odpowiedni dla Ciebie, na początek umów się na konsultacje.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.