Mizofonia nie jest chorobą ani zaburzeniem, to nadwrażliwość na dźwięki, nawet bardzo ciche. Jej przyczyn upatruje się na tle psychologicznym. Mizofonia po raz pierwszy została opisana w 2000 roku, nie widnieje jeszcze w klasyfikacji chorób i zaburzeń ICD i DSM. Innym określeniem mizofonii jest skrót SSSS, pochodzący z języka angielskiego i oznaczający Selective Sound Sensitivity Syndrome.
Jeśli cierpisz z powodu nadwrażliwości na dźwięki - umów się na wizytę do psychologa w MindHealth.
Spis treści
Mizofonia to inaczej nadwrażliwość słuchowa, odczuwanie irytacji, nawet przy stosunkowo cichych odgłosach, pochodzących zazwyczaj z najbliższego otoczenia. Po raz pierwszy problem opisano w 2000 roku. Zrobiła to para audiologów – Margaret M. Jastreboff i Paweł J. Jastreboff. Szacuje się, że na mizofonię cierpi od 6 do 20 proc. całego społeczeństwa.
Dźwięki, które wywołują irytację, to na ogół dźwięki codzienne - mlaskanie przy jedzeniu, szuranie nogami, gwizdanie, kapanie wody z kranu, tykanie zegara, chrząkanie, chrapanie, dźwięki pralki czy zmywarki. Mogą to być odgłosy wydawane przez ludzi, zwierzęta, sprzęty użytkowe, ale pochodzą na ogół z bliskiego otoczenia. Mizofonia to nadwrażliwość nie na wszystkie dźwięki, ale na konkretne, wybrane, irytujące dla osoby cierpiącej na tę przypadłość, odgłosy.
Sama nazwa pochodzi od połączenia greckich słów - misos” (nienawiść) i „phone” (dźwięk). W wolnym tłumaczeniu to nienawiść do dźwięków.
Mizofonia nie jest chorobą psychiczną, nie została uznana w klasyfikacji chorób i zaburzeń ICD. Jest to stosunkowo nowa przypadłość, nad którą wciąż trwają badania. Wiadomo, że przyczyn mizofonii należy doszukiwać się na tle psychologicznym. Osoba cierpiąca na mizofonię zaczyna unikać nieprzyjemnych dźwięków, a w przypadku takiej niemożności - odczuwa irytację.
Nie ma także określonych dźwięków, które przeszkadzają cierpiącym na mizofonię - jest to indywidualne, ale zawsze będą to dźwięki wydawane przez najbliższe otoczenie.
Fonofobia to zaburzenie charakteryzujące się silnym lękiem albo złością, wywoływanymi przez określone dźwięki. W ekstremalnych przypadkach mizofonii można mówić o fonofobii - ma to miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy u osoby z problemem irytujące dźwięki wywołują:
Osoby cierpiące na fonofobię będą unikać drażniących odgłosów, wychodzić z pomieszczenia, denerwować się na ludzi odpowiedzialnych za dźwięki, wpadać w złość, a nawet mieć wybuchy agresji. Pojawia się także silny lęk przed danymi dźwiękami, który może prowadzić do nerwicy lękowej. Na fonofobię, podobnie jak i na mizofonię, nie ma lekarstwa - można skorzystać jedynie z formy pomocy jaką oferuje psychoterapia.
Przyczyny mizofonii nie są poznane, początkowo wiązano ją z uszkodzeniami w obrębie narządu słuchu, jednak u większości cierpiących na tę przypadłość słuch jest prawidłowy i nie stwierdzono żadnych chorób. Dźwięki z otoczenia odbierane są prawidłowo, stąd jedna z teorii zakłada, że nadwrażliwość jest skutkiem nadaktywności autonomicznego i limbicznego układu nerwowego oraz nadmiernych reakcji emocjonalnych chorego.
Istnieje pewna grupa pacjentów szczególnie narażona na rozwój mizofonii. Zaliczamy do niej osoby, które:
Dźwięki odbierane jako nieprzyjemne pochodzą z najbliższego otoczenia. Tylko pewne dźwięki wywołują objawy, nie wszystkie - dla osób postronnych będą to dźwięki neutralne, np.:
Osoba z mizofonią będzie czuć się rozdrażniona, zirytowana, a nawet zła, jeśli usłyszy nielubiane dźwięki. Charakterystyczne dla mizofonii jest to, że drażliwość pojawia się na samą myśl o kontakcie z bodźcem. Bardzo często nadwrażliwość wpływa na jakość życia, znacząco ją obniżając, a cierpiący pacjent będzie za wszelką cenę unikał kontaktu z danymi dźwiękami - może to prowadzić do wycofania się z życia towarzyskiego, zamknięcia w domu, a nawet do wystąpienia zaburzeń lękowych. Mogą także pojawić się problemy z koncentracją oraz konflikty z ludźmi, którzy są odpowiedzialni za pojawianie się drażniących odgłosów. Osoby dotknięte mizofonią często cierpią także na fizyczne objawy w wyniku kontaktu z danym dźwiękiem, np. pojawiają się bóle głowy. Ekstremalna mizofonia może przekształcić się w fonofobię.
Opierając się na aktualnych badaniach w 2017 roku Dozier i Morrison zaproponowali takie kryteria definicyjne mizofonii:
Nie istnieje jeden uniwersalny kwestionariusz, który mógłby potwierdzić występowanie i nasilenie mizofonii. Zostały stworzone skale do oceny nasilenia objawów - Amsterdam Misophonia Scale (A-MISO-S), która jest adaptacją skali do pomiaru zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych Y-BOCS (Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale). W jej skład wchodzi 6 pytań dotyczących:
Inny kwestionariusz służący do wykrywania mizofonii to Misophonia Questionnaire – MQ. W jego skład wchodzą trzy skale:
Na ogół mizofonię rozpoznaje się metodą diagnostyki różnicowej. Inne schorzenia, od których należy odróżnić mizofonię to zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia lękowe, choroba afektywna dwubiegunowa, hiperakuzja i fonofobia.
Wielu pacjentów z mizofonią kierowanych jest także na badania audiometrii tonalnej. Diagnoza mizofonii wymaga czasu, a także zaangażowania ze strony psychologa.
Nie ma skutecznego lekarstwa na mizofonię, żadne leki nie mają potwierdzonego działania. Jedyną formą leczenia jest terapia. W zależności od nasilenia objawów i prawdopodobnych przyczyn, stosuje się:
Ostatni rodzaj terapii, czyli terapia habituacyjna, została stworzona dla pacjentów cierpiących na szumy uszne. Nazywana jest także treningiem TRT (Tinitus Retraining Therapy).
Mizofonia nie została sklasyfikowana na żadnej liście chorób, a do jej leczenia nie stosuje się farmakoterapii. Powodzenie leczenia wrażliwości na dźwięki zależy w dużej mierze od właściwej terapii oraz zaangażowania pacjenta. Ważny jest tu wywiad psychologa, który ustala przyczyny nadwrażliwości, sprawdza jej wpływ na codzienne funkcjonowanie, czy pacjent wycofuje się z życia społecznego, czy nie toleruje głośnych dźwięków, jakie są reakcje na dźwięki, których nie lubi. Mizofoina dotyczy na ogół grupy dźwięków z najbliższego otoczenia, ale trzeba ją różnicować z fonofobią. Psychoterapia przynosi efekty, ale trzeba na nie chwilę popracować.
Przyczyny i objawy mizofonii mogą być różne u każdego z dotkniętych tym zaburzeniem. Mizofonia oznacza nienawiść do wybranych dźwięków, impulsywne reakcje w odpowiedzi na odgłosy, ale te reakcje będą różne, w zależności od pacjenta.
W zależności od rodzaju terapii, przyczyn i nasilenia objawów psycholog decyduje o najlepszej metodzie pomocy pacjentowi. W trakcie rozmów z psychologiem osoba z nadwrażliwością:
Mizofonia nie jest chorobą, ale może znacząco wpływać na funkcjonowanie w społeczeństwie i na relacje z ludźmi. Osoba dotknięta zaburzeniem może mieć problemy w relacjach z innymi, z koncentracją w pracy, a także wycofywać się z życia towarzyskiego.
Mizofonia objawia się irytacją, gniewem, złością oraz impulsywnymi reakcjami po usłyszeniu irytujących dźwięków, a więc osoby dotknięte nadwrażliwością mogą zachowywać się inaczej. Co więcej otoczenie może nie rozumieć, że niektóre dźwięki, a nie sam hałas, wywołują takie reakcje.
Mizofonia nie jest groźna, ale mizofonik ma trudności z prawidłowym funkcjonowaniem i wykonywaniem codziennych obowiązków.
Źródła