Pierwsza wizyta u psychiatry może wiązać się ze stresem, jednak odpowiednie przygotowanie zminimalizuje go. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak się przygotować do konsultacji i o co będzie pytał specjalista.
Jak długo trwa wizyta u psychiatry i co należy podczas niej mówic? Sprawdź także, jak często będziesz przychodzić na kontrole i dlaczego spotkania nie trzeba się bać.
Spis treści
Wizyta u psychiatry przebiega podobnie, jak wizyta u każdego innego lekarza, dlatego nie ma powodu, aby bardziej się jej bać. Po standardowym przywitaniu rozpoczyna się od wywiadu z Pacjentem, rozmowy o problemie, a następnie specjalista stawia diagnozę. Już podczas pierwszej wizyty u psychiatry jest możliwość rozpoczęcia leczenia farmakologicznego lub otrzymania zwolnienia. Wszystko zależy jednak od stopnia nasilenia objawów u Pacjenta i jego oczekiwań.
Pierwsza wizyta u psychiatry opiera się w dużej mierze na wywiadzie z Pacjentem. Lekarz pyta o cel wizyty i objawy, jakie występują. Dobrze jest wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na niektóre pytania.
Najczęściej lekarz psychiatra pyta:
Pacjent powinien zastanowić się, kiedy po raz pierwszy pojawiły się u niego niepokojące objawy. Kiedy doszło do ich nasilenia? Czy można je powiązać z jakimiś konkretnymi sytuacjami, np. w przypadku występowania ataków paniki – kiedy się pojawiają? Czy Pacjent ma je codziennie, raz na jakiś czas, kilka razy dziennie. Czy występują objawy dodatkowe, a jeśli tak — to jakie.
Przygotowanie się przez Pacjenta do wizyty ułatwi lekarzowi postawienie diagnozy i ewentualne skierowanie osoby doświadczającej trudności na terapię, która pomoże jej uporać się z problemem.
Lekarz, zanim zdecyduje się na przepisanie leków, zapyta Pacjenta o to, jak objawy wpływają na jego życie. Czy bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, jak Pacjent sobie radzi w tych sytuacjach? Psychiatra może także nauczyć Pacjenta technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np. technik oddechowych w sytuacjach stresowych.
Psychiatra chce mieć ogląd sytuacji, dlatego może dopytywać Pacjenta o pewne kwestie – np. związane z życiem rodzinnym, zawodowym, relacje z rodzicami, partnerem, dziećmi. Specjalista będzie chciał powiązać występowanie objawów z sytuacją Pacjenta i zalecić jak najlepsze leczenie, które może obejmować nie tylko leki, ale i psychoterapię w konkretnym nurcie.
Ważne, aby szczerze i bez skrępowania powiedzieć lekarzowi o trudnościach, z którymi się mierzysz. Jeżeli odczuwasz wstyd lub obawy przed otworzeniem się przed obcą osobą, postaraj się uświadomić sobie, że jest to osoba, która wykształciła się w kierunku rozwiązywania trudności natury psychicznej i prawdopodobnie od lat rozmawia z pacjentami doświadczającymi podobnych objawów, jak Ty.
Psychiatra nie będzie Cię oceniał, a wszystko, co powiesz, zostanie między Wami. Spokojnie Cię wysłucha, a następnie udzieli profesjonalnej pomocy. Pacjent w gabinecie może czuć się w pełni bezpieczny – psychiatrę obowiązuje tajemnica zawodowa, zatem nic, co powie Pacjent, nie opuści ścian gabinetu. Pamiętaj też, aby wspomnieć o wszystkich swoich chorobach i przyjmowanych lekach – być może niektóre z nich mogą wpływać na pewne zaburzenia (np. na zaburzenia erekcji), a pełen ogląd sytuacji pozwoli na lepsze dobranie leków i zminimalizowanie ich skutków ubocznych.
Pamiętaj jednak, że nie masz obowiązku odpowiadania na wszystkie pytania, zwłaszcza jeśli sprawia to dyskomfort. Jeśli Pacjent bardzo się wstydzi lub nie chce o czymś rozmawiać podczas pierwszej wizyty u psychiatry, powinien o tym powiedzieć. Specjalista uszanuje wolę Pacjenta i nie będzie wypytywał dalej.
Wizyta u psychiatry trwa zazwyczaj 20-40 minut: pierwsze spotkanie jest zwykle dłuższe (w MindHealth Pacjent zapisuje się na 40-minutową konsultację pierwszorazową), natomiast te kolejne trwają krócej (wg grafiku: 20-25 minut). Podczas pierwszej wizyty ustala się także termin kontroli, czyli kolejnej wizyty. W zależności od zaleceń może być ona wyznaczona za około 4-6 tygodni.
Do psychiatry powinny zgłosić się osoby odczuwające przewlekły smutek, apatię, utratę sił i energii do działania – nawet chodzenia do pracy czy wstawania z łóżka. Warto rozważyć wizytę u specjalisty wtedy, kiedy namawiają do tego bliscy – być może Pacjent sam nie zauważa jeszcze problemu.
Niezwłocznie do psychiatry należy się zgłosić z członkiem rodziny wtedy, kiedy pojawi się choćby jeden z wymienionych objawów:
Na wizytę do psychiatry mogą skierować Pacjenta psycholog lub psychoterapeuta, jeśli uznają, że jest to niezbędne. Psycholog i terapeuta nie mogą kierować na leczenie farmakologiczne ani wypisywać zwolnień, dlatego w sytuacji, kiedy uznają to za niezbędne, kierują do odpowiedniego specjalisty. Wizyty u tego typu specjalistów nie należy się bać.
Do wizyty u specjalisty zajmującym się zdrowiem psychicznym powinno skłonić Pacjenta:
Psycholog i terapeuta mogą rozpoznać zaburzenie, ale leczeniem zajmuje się lekarz psychiatra, dlatego jeśli Pacjent zostanie skierowany do psychiatry, powinien niezwłocznie udać się na wizytę. Wdrożenie farmakoterapii może przyspieszyć efekty terapii i znacznie poprawić codzienne funkcjonowanie Pacjenta. Stosowania leków nie trzeba się obawiać, ale należy stosować się do zaleceń lekarza i powiedzieć o wszystkich przyjmowanych preparatach, aby wykluczyć ewentualne interakcje między lekami.
Psychiatra to lekarz, który zajmuje się leczeniem m.in. następujących zaburzeń:
Obejrzyj też rozmowę z naszym psychiatrą — dr Wojciech Łężak wyjaśnia, jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru specjalisty i jaki jest przebieg pierwszego spotkania.
Psychiatra już podczas pierwszej wizyty może przepisać leki. Zazwyczaj dawkowanie rozpoczyna się od najniższych dawek. Leki trzeba brać pod nadzorem lekarza, z tego względu, że niektóre z nich mogą działać uzależniająco.
Należy także pamiętać, że farmaceutyki nie działają od razu – zazwyczaj na efekty trzeba poczekać około miesiąca, a o długości terapii decyduje lekarz. Bardzo ważne, aby przestrzegać wszystkich zaleceń, bowiem wiele leków ma działanie uzależniające i może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego podczas wizyty należy zawsze powiedzieć o wszystkich stosowanych specyfikach.
Pacjent powinien zastosować się do zaleceń lekarza i cierpliwie czekać na efekty leczenia.
Leki najczęściej przepisywane podczas wizyty u psychiatry to:
Każda kolejna wizyta u psychiatry polega na kontroli i monitorowaniu postępów leczenia. Pacjent powinien przygotować sobie odpowiedź na pytanie, czy widzi poprawę i na czym ona polega.
Wizyta kontrolna odbywa się zazwyczaj po 4-6 tygodniach od pierwszej wizyty, aby Pacjent i lekarz mogli ocenić działanie leków. Podczas wizyty kontrolnej lekarz zapyta Pacjenta o samopoczucie, o to, czy coś się zmieniło w jego życiu, czy podjął terapię i czy widzi poprawę w codziennym funkcjonowaniu. Być może zaleci odstawienie niektórych leków (np. nasennych lub uspokajających) albo zwiększy dawkę leków antydepresyjnych.
Należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza – jeśli zaleca zmniejszać lub zwiększać stopniowo dawkę, to tak trzeba robić. Podczas kontroli należy powiedzieć także o wszelkich skutkach ubocznych farmakoterapii, np. o nadmiernej senności czy bólach głowy. Lekarz oceni, czy nie trzeba zmienić preparatu.
Kolejna wizyta u psychiatry jest zazwyczaj krótsza od pierwszej, co przekłada się także na niższą cenę.
psychiatra