Na wczesną dorosłość przypada okres pomiędzy dwudziestym a trzydziestym piątym rokiem życia. Jest to czas, w którym osiąga się maksymalny punkt rozwoju fizycznego i psychicznego. Często nie zwraca się szczególnej uwagi na ten etap życia ze względu na brak spektakularnych zmian — zupełnie niesłusznie.
W poradzeniu sobie z problemami w okresie wczesnej dorosłości pomaga psycholog w Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego.
Młodzi dorośli wchodzą w etap niezależnego podejmowania decyzji, brania za nie odpowiedzialności, mierzenia się z rozwiązywaniem problemów życiowych oraz podtrzymywania i dopełniania poczucia własnej tożsamości.
Zadania, przed którymi stoją, to przede wszystkim podjęcie pracy i rozwój kariery, które określają tożsamość zawodową i zaspokajają potrzebę samorealizacji. Jest to również czas rozwiązywania konfliktów wynikających z wielości podejmowanych ról, związanych między innymi z aktywnością zawodową, tworzeniem związku czy zakładaniem rodziny.
Chociaż zadaniem rozwojowym wczesnej dorosłości jest wybór partnera i założenie rodziny, współcześnie coraz częściej dochodzi do rozpadu związków — kończą się one rozwodem, mającym zazwyczaj rozległe, emocjonalne konsekwencje dla każdej ze stron.
W związku z tym, że wczesna dorosłość sprzyja niezależności, umożliwia również funkcjonowanie w różnych środowiskach – studenckim, zawodowym, rodzinnym czy hobbistycznym, co korzystnie wpływa na rozwój młodego dorosłego. Ważny wpływ na kształtowanie osobowości w tym okresie wywierają pozytywne i negatywne konsekwencje wynikające z intymnych relacji z drugą osobą.
Niestety, czas wczesnej dorosłości może zostać zakłócony przez nieodpowiedni styl życia i nieumiejętne podejmowanie ról. Pojawiają się wewnętrzne dylematy związane z przytłaczającą odpowiedzialnością czy poczuciem samotności a rozwijaniem intymnej relacji. Intensywny rozwój w różnych obszarach w tym okresie przyczynia się również do doświadczania licznych sytuacji generujących stres, napięcie czy lęk, co skutkuje osłabieniem kondycji psychicznej. Im wcześniej w takich sytuacjach nastąpi interwencja ze strony psychologa, tym większa szansa młodej osoby na poradzenie sobie z kryzysem psychicznym i korzystne ukształtowanie osobowości.
Młodzi dorośli to czas, w którym mierzymy się z wieloma wyzwaniami, takimi jak:
Sygnałami, które powinny skłonić młodych dorosłych do wizyty u specjalisty są:
Placówki Zdrowia Psychicznego Mind Health oferują młodym dorosłym pomoc wyspecjalizowanego zespołu psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów w zakresie m.in.: