Terapia grupowa to szczególny rodzaj oddziaływania terapeutycznego. Obecność innych osób, które łączą podobne problemy i doświadczenia, jest krzepiąca i pomaga w lepszym poznaniu siebie.
Profesjonalną terapię grupową prowadzoną przez wykwalifikowaną kadrę trenerów terapii zajęciowych proponuje Mind Health — Centrum Zdrowia Psychicznego.
Magister Anna Nowowiejska psycholog, psychoterapeuta oraz trener. Prowadzi terapie nakierowane na szerokie spektrum zaburzeń dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Magister Wojciech Pokój ukończył psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje z osobami dorosłymi oraz młodzieżą od 13 roku życia. Specjalizuje się w diagnozie i terapii uzależnień od alkoholu, substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych.
Mgr Małgorzata Libman-Sokołowska psycholog oraz psychoterapeutka. Ukończyła psychologię ze specjalnością psychoterapii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje z dziećmi i młodzieżą.
Na tle grupy zarówno specjaliści jak i uczestnicy są w stanie zaobserwować więcej psychologicznych zależności, uwzględniając różne perspektywy. Interakcja i komunikacja są istotnymi elementami procesu terapeutycznego. Spotkania otwierają uczestników na zmianę, odsłaniają faktyczny problem, udowadniają istnienie trudności w danym obszarze.
W wielu przypadkach, gdyby nie spotkania z grupą, nie byłoby możliwe osiągnięcie określonego celu terapeutycznego takiego jak podczas sesji indywidualnych. To w gronie innych osób uczestnik ma mieć większą szansę na wymianę myśli, emocji, informacji.
Komunikacja na żywo może być dla wielu przyszłych uczestników stresująca, jednak praca terapeutyczna w grupie dostarcza mnóstwa korzyści — zwłaszcza że prowadzący terapię rzetelnie dobierają uczestników grupy, uwzględniając przy wyborze szczególne cechy jej członków.
Terapia grupowa to niezwykle skuteczna metoda leczenia. Może być elementem uzupełniającym proces terapeutyczny lub być jedyną formą wsparcia. Uczestnicy grup wsparcia odczuwają potrzebę dalszej pracy nad sobą i stawiania kolejnych kroków. Zauważalne efekty pracy w grupie determinuje większą dbałość o pracę nad sobą, swoimi problemami i słabościami.
Każda decyzja o wprowadzeniu zmiany w niefunkcjonującym prawidłowo wzorcu zachowań czy myśli – a tym samym dbałość o zdrowie i równowagę psychiczną – jest słuszna.
Podjęcie leczenia w formie terapii grupowej to pewność sięgania po następujące korzyści:
Podczas cyklicznych spotkań, terapeuci realizują określone cele. Z założenia terapia grupowa pozwala m.in. zmniejszyć poczucie społecznej izolacji, ponieważ każdy z uczestników znajduje się w tym samym co pozostali miejscu i czasie, zatem boryka się z równie ważnym dla niego (a być może, również dla otoczenia) problemem.
Osoba czująca lęk przed osądzaniem zaczyna zauważać, że są inni ludzie, którzy zmagają się z tym samym lub podobnym problemem. Grupa daje nieocenione poczucie bezpieczeństwa.
Podczas terapii grupowej:
Podczas grupowych spotkań z Pacjentami, psychoterapeuci stale obserwują i analizują sposób funkcjonowania jej członków. Diagnoza polega na sporządzeniu opisu mechanizmów wyjaśniających problem – szczególne trudności pacjenta. Specjaliści określają pozytywne i negatywne cechy psychiczne pacjenta, wskazują na dalsze możliwości postępowania i perspektywę na przyszłość.
Podczas terapii wykorzystuje się różne modele pracy w grupie, formy wsparcia i leczenia. Można wyróżnić kilka koncepcji — w tym elementy techniczne i podejście:
Stosowane podczas sesji grupowych metody i techniki psychologiczne mają wspomagać leczenie zbiorowe, a ich celem jest modyfikacja zachowań poszczególnych jej uczestników.
Psychoterapeuci wykorzystują w swojej pracy:
Terapia grupowa jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń psychicznych i niezawodnym wsparciem osób pozostających w niełatwej sytuacji życiowej i zmagających się z trudnymi wydarzeniami. Terapia zbiorowa przynosi również wiele korzyści osobom chorującym (m.in. na nowotwory, stwardnienie rozsiane, AIDS, cukrzycę).
Wsparcie psychologiczne w szerszym gronie może być elementem rozwoju osobistego i zawodowego.
Z formy wsparcia grupowego mogą skorzystać osoby:
Warto zgłosić się na terapię grupową, jeśli:
Zawód psychoterapeuty wpisany jest w obszar opieki zdrowotnej. Terapeuci udzielają profesjonalnego wsparcia psychologicznego osobom doświadczającym szeroko rozumianych trudności. W codziennej pracy psychoterapeuci wykorzystują zdobytą wiedzę, umiejętności, doświadczenie i kompetencje, stosując określone metody i techniki zgodne z wybranym nurtem psychoterapeutycznym.
Pacjentami gabinetów terapeutycznych są osoby przeżywające kryzys w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, po trudnych doświadczeniach, ze zdiagnozowaną chorobą natury psychicznej lub somatyczną, z której istnieniem chcą się uporać lub pogodzić.
Do głównych zadań psychoterapeuty w ramach terapii grupowej należy:
Najczęściej stosowane przez terapeutów nurty psychoterapii to:
Terapeuta posiada odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do prowadzenia różnych form psychoterapii: wśród nich znajduje się oczywiście terapia grupowa.
W zależności od struktury grupy terapeutycznej, wieku czy trudności, z którymi borykają się jej członkowie, terapeuta pomaga sformułować kilka celów, które w trakcie procesu mogą być modyfikowane.
Celem leczenia zbiorowego jest m.in.:
Zapisy na terapię grupową w placówkach Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego przyjmujemy pod numerem telefonu (22) 566 22 24.
Nasze placówki mieszczą się w największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach: zapraszamy do zgłoszeń na terapię grupową w swojej miejscowości.
Prowadzimy także terapię grupową w ramach NFZ.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.