Potrzebujesz inspiracji do nowego kierunku działania albo większej motywacji, aby osiągnąć to, na czym Ci zależy? Chcesz zmienić coś w swoim życiu, ale nie wiesz, od czego zacząć?
Zapraszamy na wizytę u dobrego coacha w Toruniu, podczas której specjalista pomoże Ci odkryć swoje predyspozycje i zrozumieć, co stoi na przeszkodzie rozwojowi.
Psycholog, Coach
Psycholog i coach, przyjmuje w MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego w Toruniu przy ul. Jana Matejki. Ukończyła psychologię kliniczną i sądowo-penitencjarną, ma też certyfikaty wielu szkoleń (m.in. TUS, coaching, zespół stresu pourazowego).
Głównym zadaniem coacha jest wysłuchanie, obserwacja (co mówi Klient, a czego nie mówi) oraz rozmowa, która ma na celu zwrócenie uwagi Klienta na jego mocne strony i predyspozycje, z których często sam nie zdaje sobie sprawy.
Rezultatem rozmowy z coachem w toruńskiej placówce MindHealth powinno być dotarcie do pewnych wniosków i zwiększenie samoświadomości. W idealnym świecie współpraca z coachem powinna skłonić Klienta do podjęcia działania, które do tej pory znajdowało się w sferze wyobrażeń. Jednak nie zawsze udaje się to osiągnąć podczas jednej rozmowy.
Profesjonalny coach nigdy nie wskaże danej osobie konkretnego rozwiązania, nie wytknie błędów i nie będzie motywował do działań, których jego rozmówca nie jest pewny. Podczas sesji coachingowych ważne jest ukazanie innej, często szerszej perspektywy oraz zastanowienie się na sensem pewnych zachowań czy decyzji. Ważna jest także przyszłość – jak Klient ją sobie wyobraża, czy jest z niej zadowolony, co chciałby zmienić i co już może zrobić, żeby ten cel osiągnąć.
Coaching motywuje do realizacji działań do tej pory odwlekanych (z jakiś przyczyn, które zostaną dokładnie omówione podczas sesji), do pozytywnych zmian w życiu i w efekcie prowadzi do osiągnięcia zadowolenia z życia, zwiększenia pewności siebie i uczucia „kompletności”.
Zawód coacha wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z kultury sportu – trenerzy silnie motywowali swoich podopiecznych do pracy, próbując wydobyć z nich cały potencjał. Jednak obecnie trener i coach to nie to samo. Coaching nie zajmuje się trenowaniem Klienta, ale wspieraniem go na drodze do osiągania ustalonych celów. Pomaga zostać osobą, która będzie w pełni z siebie zadowolona, rozwinąć w pełni drzemiący w nim potencjał. Coach jest definiowany bardziej jako przewodnik niż trener, chociaż w dosłownym tłumaczeniu oznacza właśnie trenera.
Coaching w Toruniu może dotyczyć życia prywatnego lub zawodowego, a zajęcia nie muszą być prowadzone indywidualnie. Często odbywają się w grupach, co ma na calu zwiększyć efektywność pracy całego zespołu. Wiele firm decyduje się na zatrudnienie coacha na stałe, by wesprzeć ludzi w rozwoju, pomóc swoim pracownikom odnaleźć pozycję, w której w pełni będą mogli wykorzystać swoje atuty oraz polepszyć pracę zespołową.
Zacznijmy od tego, że wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje coachingu – coaching personalny (indywidualny) i grupowy. Istnieją także węższe specjalizacje w ramach coachingu, a więc coaching biznesowy, zawodowy, menadżerski, sprzedażowy i diet coaching. Wiele zależy od tego, w jakiej dziedzinie potrzebne są nam zmiany. Właśnie ta potrzeba wewnętrznej zmiany, chęć odkrycia siebie, poprawienia warunków pracy, a także przebranżowienie się czy samorozwój powinny skłonić do rozmowy z coachem.
Z pomocy coacha powinni także skorzystać Klienci, którzy chcą uporządkować swoje życie, osiągnąć satysfakcję z pracy, umiejętnie gospodarować swoim czasem, odkryć swoje talenty, zainteresowania i potencjał, a także nauczyć się radzić sobie ze stresem i podejmowaniem trudnych decyzji.
Korzyści z pracy coachingowej odnoszą się w szczególności do:
Rozmowa z coachem w Toruniu jest narzędziem do poprawy relacji z otoczeniem, uzyskania satysfakcji z pracy, wejścia na ścieżkę samorozwoju, odnalezienia zainteresowań, podjęcia nauki, uporządkowania życia, nauczenia się efektywnego gospodarowania czasem oraz radzenia sobie z trudnościami.
Dzięki rozmowie ze specjalistą Klient odkrywa swój potencjał, a także kształtuje w sobie motywację do dalszych działań.
Na wizytę do coacha nie trzeba się specjalnie przygotowywać – ważne jedynie, aby wiedzieć, czego oczekujemy od rozmowy – czy chcemy skupić się bardziej na rozwoju osobistym (życiu prywatnym), czy też na karierze zawodowej.
Podczas spotkań obie strony powinny być zaangażowane w rozmowę, starać się jak najwięcej z niej „wyciągnąć”. Wszystkie uzyskane informacje będą przydatne, a tylko mając pełny obraz sytuacji, coach będzie mógł pokazać Klientowi, jak wiele może osiągnąć.
Na spotkaniu z coachem w MindHealth w Toruniu należy się spodziewać poruszenia tematów dotyczących poczucia tożsamości, hierarchii wartości, poglądów Klienta, jego przekonań, a także mocnych i słabych stron, talentów, zainteresowań, motywacji do zmiany oraz do działania, równowagi życiowej i ewentualnych braków.
Każda rozmowa ma indywidualny przebieg, wiele tematów wychodzi z innych. Ważne jest to, aby być szczerym i otwarcie mówić o swoich emocjonalnych potrzebach, brakach, zamiarach, itd. Coach z kolei powinien aktywnie uczestniczyć w rozmowie i zadawać dużo pytań.
Już po pierwszej rozmowie z coachem w Toruniu Klient powinien być bardziej zmotywowany do działania, mieć więcej chęci do zmian. Poprawia się także nastrój – szczera rozmowa z kimś, kto nie ocenia, uważnie słucha i chce pomóc, wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie.
Do coacha mogą udać się osoby, którym brakuje motywacji lub inspiracji, czują przy tym, że mogą więcej, ale w jakiś sposób nie wiedzą, jak to osiągnąć. Natomiast do psychologa lub na psychoterapię powinny udać się osoby, które czują się zagubione, nie potrafią kontrolować swoich emocji, często wybuchają złością, boją się ludzi lub przyszłości. Warto przy tym podkreślić, że wielu psychologów ma uprawnienia do prowadzenia zarówno psychoterapii, jak i coachingu.
Warto w tym kontekście wspomnieć o TSR (czyli terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach), której głównymi założeniami jest dochodzenie do celu poprzez wyszukiwanie i uświadamianie klientowi jego możliwości i mocnych stron. Może ona nieco przypominać coaching, ale prowadzić może ją tylko psychoterapeuta z odpowiednimi uprawnieniami.
Żeby zostać coachem, należy ukończyć specjalny kurs i uzyskać certyfikat. Najlepszym wyborem są specjaliści, którzy ukończyli studia magisterskie na kierunku psychologii oraz studia podyplomowe lub kursy z coachingu.
Takich specjalistów znajdziesz w placówkach MindHealth – Centrum Zdrowia Psychicznego w Toruniu przy ulicy Jana Matejki 42 lok. 3. Ceny konsultacji zaczynają się od 140 zł*. Wizytę można odbyć nie tylko stacjonarnie, ale i online u wybranego specjalisty. Zapisy przyjmowane są pod ogólnopolskim numerem telefonu 22 566 22 24 – na wizytę online można umówić się z dowolnego miejsca na świecie.
* Przedstawione ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.